Motywowanie pracowników według teorii Herzberga

Według psychologii motywacji, na zaangażowanie i chęć do pracy mogą wpływać różne bodźce. Używanie ich w stosunku do pracowników nie zawsze jest skuteczne, a czasem może nawet przynieść odwrotny rezultat. W jaki sposób motywować pracowników, aby praca była dla nich w pełni satysfakcjonująca i jednocześnie przynosiła korzyści dla pracodawcy?

Dwuczynnikowa teoria Herzberga

Frederick Herzberg to psycholog zajmujący się teorią motywacji. Na podstawie prowadzonych badań, w roku 1957 przedstawił swoją koncepcję, czyli teorię dwuczynnikową. Z jego wniosków wynika, że czynniki motywujące człowieka dzielą się na dwie grupy: czynniki higieny, czyli czynniki podstawowe oraz czynniki motywacyjne, czyli wyższego rzędu.

Czynniki higieny (wewnętrzne)

Są to źródła motywacji związane z kontekstem pracy, a brak ich zapewnienia powoduje występowanie niezadowolenia. Zaspokojenie ich nie wpływa na pojawienie się uczucia spełnienia, ale niweluje negatywne odczucia związane z pracą. Co zaliczamy do czynników higieny?

 • Warunki pracy, czyli funkcjonalność i wygoda miejsca pracy.
 • Relacje, czyli stosunki między pracownikami, działami i kierownictwem.
 • Wysokość wynagrodzenia, czyli stała pensja oraz dodatki.
 • Bezpieczeństwo i pewność, czyli poczucie stałości zatrudnienia.
 • Wpływ pracy na życie prywatne, czyli jaki poziom życia można zapewnić bliskim.
 • Zarządzanie, czyli kompetencje i sprawiedliwość kierownictwa.
 • Polityka firmy, czyli cele do jakich dąży rozwój przedsiębiorstwa.
▲ wróć na początek

Czynniki motywacyjne (zewnętrzne)

Motywatory są związane z treścią pracy, ich zaspokojenie wpływa na pojawienie się satysfakcji z wykonywanej pracy, ale jego brak nie prowadzi do wystąpienia niezadowolenia. Jakie czynniki zaliczamy do motywatorów?

 • Uznanie przez pracodawcę, czyli zauważenie wkładu w wykonywaną pracę i jej docenienie.
 • Poczucie odpowiedzialności, czyli poczucie kontroli nad pewnymi działaniami.
 • Osiągnięcia, czyli całkowita realizacja zadań oraz ich skuteczne domknięcie.
 • Możliwość awansu, czyli dążenie do wyższego stopnia kariery oraz do poprawy warunków życia.
 • Praca sama w sobie, czyli możliwość rozwiązywania zadań i problemów.
 • Perspektywa rozwoju osobistego, czyli wzrost kompetencji i doświadczenia.

Zastosowanie dwuczynnikowej teorii Herzberga

W dwuczynnikowej teorii Herzberga jest mowa o tym, że czynniki higieny nigdy nie będą podnosić motywacji do pracy, a ciągłe poprawianie jej warunków nie wpłynie na zwiększenie wydajności osób zatrudnionych. Dlatego pracodawca powinien stale monitorować poziom niezadowolenia pracowników, zmniejszać go i stosować czynniki zewnętrzne wtedy, gdy jego stan będzie zerowy. Tylko w takiej sytuacji będą one przynosić zamierzone efekty. Oznacza to, że aby umiejętnie podnieść motywację podwładnych, należy stale oddziaływać na nich czynnikami higieny i zapewnić odpowiednie warunki pracy. W takiej sytuacji motywatory można zastosować z korzyścią zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy.

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań