



Czy śmierć jednego ze wspólników oznacza koniec działalności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Sukcesja w spółce z o.o. niezmiennie rodzi pytania i wątpliwości, w szczególności w firmach rodzinnych oraz przedsiębiorstwach prowadzonych od lat w tej właśnie formie prawnej.
W przeciwieństwie do jednoosobowej działalności gospodarczej, gdzie majątek i firma są bezpośrednio powiązane z jej właścicielem będącym osobą fizyczną, spółka z o.o. funkcjonuje jako odrębny byt prawny i udziały po śmierci wspólnika podlegają dziedziczeniu. Jednakże należy pamiętać, że działanie to nie odbywa się automatycznie.
Przepis art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego reguluje ogólną zasadę dziedziczenia, zgodnie z którą Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
Z powyższej regulacji wynika, że prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, w tym m.in. udziały w spółce z o.o., przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców.
W kontekście dziedziczenia w spółce z o.o. warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach.
A jeśli zastanawiasz się, czy można dziedziczyć firmę jednoosobową, to przeczytaj ten artykuł.
Jak wskazano we wcześniejszej części niniejszego artykułu, udziały w spółce z o.o. co do zasady podlegają dziedziczeniu, ponieważ są prawami majątkowymi i wchodzą w skład spadku zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego. Niemniej, dziedziczenie udziałów nie jest tożsame z automatycznym wstąpieniem spadkobierców do spółki, albowiem o tym decydują zapisy umowy spółki – mogą one przewidywać ograniczenia lub całkowite wyłączenie wstąpienia spadkobierców do grona wspólników. Wynika to z tego, że spółka z o.o. ma charakter kapitałowo-osobowy, wskutek czego wspólnicy mogą wpływać na skład osobowy spółki i przez odpowiednie zapisy umowne, np. ograniczyć sukcesję, chroniąc się np. przed niechcianym wejściem osób trzecich (spadkobierców, zapisobierców) do spółki.
Ograniczenie dziedziczenia udziałów w spółce z o.o. zostało uregulowane w przepisie art. 183 i art. 181(1) KSH, z których wynika, iż:
Sukcesja w spółce z o.o. nie zawsze przebiega w sposób oczywisty, bowiem fakt, że udziały po zmarłym wspólniku podlegają dziedziczeniu, nie oznacza automatycznego wstąpienia spadkobierców do spółki z o.o.. Przystąpienie spadkobierców do grona wspólników może zostać ograniczone lub całkowicie wykluczone na mocy postanowień umowy spółki. Co do zasady spadkobierca nabywa status wspólnika z chwilą otwarcia spadku, ale w praktyce skuteczna sukcesja w spółce z o.o. wymaga uprzedniego zawiadomienia spółki i przedstawienia dowodu nabycia spadku, chyba że umowa spółki wprost taką możliwość wyłącza.
Co istotniejsze, jeśli wspólnicy chcą wykluczyć spadkobierców z udziału w spółce z o.o., muszą zadbać o to, aby w umowie spółki znalazły się jasne i uczciwe zasady spłaty przypadających im udziałów. Przepisy nie określają szczegółowych wymogów co do tej spłaty, ale przyjmuje się, że musi ona odpowiadać godziwej wartości udziałów i być dokonana w rozsądnym terminie.
Przykładowy zapis do umowy spółki z o.o.
„§ 10 Sukcesja udziałów
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w przeciwieństwie do jednoosobowej działalności gospodarczej, jest odrębnym bytem prawnym, niezależnym od osoby wspólników, dlatego w jej przypadku nie ma instytucji zarządcy sukcesyjnego. Oznacza to, że śmierć wspólnika nie powoduje konieczności powołania zarządcy sukcesyjnego ani zawieszenia działalności spółki. W spółce z o.o. sukcesja dotyczy przede wszystkim przejścia udziałów na spadkobierców, których prawa i obowiązki regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych oraz postanowienia umowy spółki.
Umorzenie udziału w spółce z o.o. skutkuje wygaśnięciem takie udziału, co oznacza, że wspólnik, którego udział został umorzony, traci prawo do dalszego uczestnictwa w spółce. Kwestia ta została uregulowana w przepisie art. 199 KSH, z której wynikają istotne kwestie, tj.:
Więcej na temat umorzenia udziałów w spółce z o.o. przeczytasz w tym artykule.
Z kolei umorzenie udziałów w razie śmierci wspólnika spółki z o.o. może nastąpić automatycznie, o ile umowa spółki tak stanowi. Zgodnie bowiem z przepisem art. 199 § 4 KSH dopuszczalne jest zastrzeżenie w umowie, że określone zdarzenie, na przykład śmierć wspólnika, skutkuje umorzeniem udziału bez konieczności podejmowania uchwały przez zgromadzenie wspólników.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet jeśli ma tylko jednego wspólnika, pozostaje odrębnym bytem prawnym, co oznacza że śmierć takiego wspólnika nie prowadzi automatycznie do jej likwidacji. Po śmierci jedynego wspólnika jego udziały stają się elementem masy spadkowej, czyli podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych – zasady dziedziczenia udziałów w spółce jednoosobowej są co do zasady takie same jak w spółce wieloosobowej:
Trudności mogą się pojawić, gdy zmarły jedyny wspólnik był jedynym członkiem zarządu. Brak zarządu oznacza, że nie ma osoby, która mogłaby reprezentować spółkę, składać oświadczenia w jej imieniu i dokonywać jakichkolwiek czynności prawnych. W takiej sytuacji spadkobiercy mogą złożyć wniosek do sądu o ustanowienie kuratora dla spółki na podstawie przepisu art. 42 Kodeksu cywilnego. Kurator osoby prawnej działa w ten sposób, że umożliwia kontynuowanie działań prawnych i zabezpieczenie majątku spółki do czasu uregulowania sytuacji spadkowej.
Jeśli prowadzisz spółkę jednoosobową i jesteś jej jedynym członkiem zarządu, to warto zawczasu zadbać o ciągłość funkcjonowania firmy. Dobrym rozwiązaniem może być:
Co się dzieje z udziałami wspólnika spółki z o.o. po jego śmierci? Czy spadkobiercy zmarłego wspólnika automatycznie wstępują do spółki? Nie zawsze, bowiem sukcesja w spółce z o.o. nie jest automatyczna i zależy przede wszystkim od zapisów umowy spółki. Choć udziały zmarłego wspólnika co do zasady wchodzą do spadku, to spadkobiercy nie zawsze stają się wspólnikami, ponieważ ich wstąpienie może być ograniczone lub całkowicie wyłączone. Spółka z o.o., jako odrębny byt prawny, nie podlega zarządowi sukcesyjnemu, który funkcjonuje wyłącznie przy jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli umowa przewiduje umorzenie udziałów po śmierci wspólnika, nie przechodzą one na spadkobierców, lecz generują jedynie roszczenie o spłatę. Dlatego odpowiednie uregulowanie sukcesji w umowie spółki to klucz do uniknięcia konfliktów i zabezpieczenia ciągłości działania przedsiębiorstwa kapitałowego.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.