Najem – jaką stawkę VAT zastosować?

Najem, również prywatny (gdy wynajmujący nie prowadzi działalności gospodarczej), może wiązać się z koniecznością zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT, a w konsekwencji naliczania i odprowadzania do US podatku od towarów i usług. Kiedy powstaje taki obowiązek? Jaką stawkę VAT zastosować do najmu?

Najem a podatek od towarów i usług

To, czy najem powinien zostać opodatkowany VAT w głównej mierze zależy od przeznaczenia wynajmowanego lokalu – inaczej traktuje się najem na cele mieszkaniowe, inaczej – na cele użytkowe (np. najem garażu, biura).

Jaką stawkę VAT zastosować?

 

CELE MIESZKANIOWE
CELE UŻYTKOWE
Najem prywatny przedmiotowe zwolnienie z VAT (ze względu na rodzaj usługi) – brak obowiązku naliczania i odprowadzania VAT OPCJA 1: możliwość skorzystania z podmiotowego zwolnienie z VAT (kliknij i dowiedz się więcej) – brak obowiązku naliczania i odprowadzania VAT do określonego limitu, konieczność prowadzenia ewidencji dziennej sprzedaży

OPCJA 2: możliwość rejestracji jako płatnik VAT – opodatkowanie VAT wg stawki 8% lub 23% (patrz poniżej) – konieczność zarejestrowania do VAT przed dokonaniem pierwszej sprzedaży (formularz VAT-R)

Najem u czynnego podatnika VAT przedmiotowe zwolnienie z VAT – faktury ze stawką „zw” opodatkowanie VAT wg stawki 8% lub 23%
Najem u podatnika korzystającego z podmiotowego zwolnienia z VAT przedmiotowe zwolnienie z VAT – faktury ze stawką „zw”* po przekroczeniu limitu zwolnienia podmiotowego – opodatkowanie VAT wg stawki 8% lub 23% (patrz poniżej), konieczność zarejestrowania do VAT

 

*UWAGA: jeśli najem jest świadczony w sposób ciągły, wówczas jego wartość jest brana pod uwagę przy wyliczaniu limitu zwolnienia podmiotowego. Oznacza to, że najem prywatny na cele mieszkaniowe może spowodować przekroczenie limitu 200 000 PLN u przedsiębiorcy, który w konsekwencji nie będzie mógł dłużej korzystać ze zwolnienia z VAT.

Każdy podatnik może dobrowolnie zarejestrować się do VAT i odprowadzać podatek od najmu według właściwej stawki (możliwe jest wtedy odliczanie VAT od zakupów związanych z działalnością opodatkowaną). Co więcej, rejestracja na potrzeby VAT nie jest równoznaczna z założeniem działalności i obowiązkiem rejestrowania się w CEIDG.

Najem – stawki VAT

W przypadku najmu możliwe jest zastosowanie jednej z trzech stawek:

  • zw – dla faktur za najem lokalu na cele mieszkaniowe oraz podatników korzystających z podmiotowego zwolnienia z VAT (tu nie zalicza się usług związanych z chwilowym pobytem)
  • 8% – stawka dla usług związanych z zakwaterowaniem
  • 23% – podstawowa stawka VAT w pozostałych przypadkach (najem powierzchni użytkowych – garaż, sklep)

 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI