Najem – jaką stawkę VAT zastosować?

Najem, również prywatny (gdy wynajmujący nie prowadzi działalności gospodarczej), może wiązać się z koniecznością zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT, a w konsekwencji naliczania i odprowadzania do US podatku od towarów i usług. Kiedy powstaje taki obowiązek? Jaką stawkę VAT zastosować do najmu?

Najem a podatek od towarów i usług

To, czy najem powinien zostać opodatkowany VAT w głównej mierze zależy od przeznaczenia wynajmowanego lokalu – inaczej traktuje się najem na cele mieszkaniowe, inaczej – na cele użytkowe (np. najem garażu, biura).

Jaką stawkę VAT zastosować?

 
CELE MIESZKANIOWE
CELE UŻYTKOWE
Najem prywatny przedmiotowe zwolnienie z VAT (ze względu na rodzaj usługi) – brak obowiązku naliczania i odprowadzania VAT OPCJA 1: możliwość skorzystania z podmiotowego zwolnienie z VAT (kliknij i dowiedz się więcej) – brak obowiązku naliczania i odprowadzania VAT do określonego limitu, konieczność prowadzenia ewidencji dziennej sprzedaży OPCJA 2: możliwość rejestracji jako płatnik VAT – opodatkowanie VAT wg stawki 8% lub 23% (patrz poniżej) – konieczność zarejestrowania do VAT przed dokonaniem pierwszej sprzedaży (formularz VAT-R)
Najem u czynnego podatnika VAT przedmiotowe zwolnienie z VAT – faktury ze stawką „zw” opodatkowanie VAT wg stawki 8% lub 23%
Najem u podatnika korzystającego z podmiotowego zwolnienia z VAT przedmiotowe zwolnienie z VAT – faktury ze stawką „zw”* po przekroczeniu limitu zwolnienia podmiotowego – opodatkowanie VAT wg stawki 8% lub 23% (patrz poniżej), konieczność zarejestrowania do VAT
Każdy podatnik może dobrowolnie zarejestrować się do VAT i odprowadzać podatek od najmu według właściwej stawki (możliwe jest wtedy odliczanie VAT od zakupów związanych z działalnością opodatkowaną). Co więcej, rejestracja na potrzeby VAT nie jest równoznaczna z założeniem działalności i obowiązkiem rejestrowania się w CEIDG.

Najem – stawki VAT

W przypadku najmu możliwe jest zastosowanie jednej z trzech stawek:
  • zw – dla faktur za najem lokalu na cele mieszkaniowe oraz podatników korzystających z podmiotowego zwolnienia z VAT (tu nie zalicza się usług związanych z chwilowym pobytem)
  • 8% – stawka dla usług związanych z zakwaterowaniem
  • 23% – podstawowa stawka VAT w pozostałych przypadkach (najem powierzchni użytkowych – garaż, sklep)
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań