Blog ifirma.pl

Najem – jaką stawkę VAT zastosować?

|
|
3 minut czytania
Najem, również prywatny (gdy wynajmujący nie prowadzi działalności gospodarczej), może wiązać się z koniecznością zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT, a w konsekwencji naliczania i odprowadzania do US podatku od towarów i usług. Kiedy powstaje taki obowiązek? Jaką stawkę VAT zastosować do najmu?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Najem, również prywatny (gdy wynajmujący nie prowadzi działalności gospodarczej), może wiązać się z koniecznością zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT, a w konsekwencji naliczania i odprowadzania do US podatku od towarów i usług. Kiedy powstaje taki obowiązek? Jaką stawkę VAT zastosować do najmu?

Najem a podatek od towarów i usług

To, czy najem powinien zostać opodatkowany VAT w głównej mierze zależy od przeznaczenia wynajmowanego lokalu – inaczej traktuje się najem na cele mieszkaniowe, inaczej – na cele użytkowe (np. najem garażu, biura).

Jaką stawkę VAT zastosować?

 
CELE MIESZKANIOWE
CELE UŻYTKOWE
Najem prywatny przedmiotowe zwolnienie z VAT (ze względu na rodzaj usługi) – brak obowiązku naliczania i odprowadzania VAT OPCJA 1: możliwość skorzystania z podmiotowego zwolnienie z VAT (kliknij i dowiedz się więcej) – brak obowiązku naliczania i odprowadzania VAT do określonego limitu, konieczność prowadzenia ewidencji dziennej sprzedaży OPCJA 2: możliwość rejestracji jako płatnik VAT – opodatkowanie VAT wg stawki 8% lub 23% (patrz poniżej) – konieczność zarejestrowania do VAT przed dokonaniem pierwszej sprzedaży (formularz VAT-R)
Najem u czynnego podatnika VAT przedmiotowe zwolnienie z VAT – faktury ze stawką „zw” opodatkowanie VAT wg stawki 8% lub 23%
Najem u podatnika korzystającego z podmiotowego zwolnienia z VAT przedmiotowe zwolnienie z VAT – faktury ze stawką „zw”* po przekroczeniu limitu zwolnienia podmiotowego – opodatkowanie VAT wg stawki 8% lub 23% (patrz poniżej), konieczność zarejestrowania do VAT
Każdy podatnik może dobrowolnie zarejestrować się do VAT i odprowadzać podatek od najmu według właściwej stawki (możliwe jest wtedy odliczanie VAT od zakupów związanych z działalnością opodatkowaną). Co więcej, rejestracja na potrzeby VAT nie jest równoznaczna z założeniem działalności i obowiązkiem rejestrowania się w CEIDG.

Najem – stawki VAT

W przypadku najmu możliwe jest zastosowanie jednej z trzech stawek:
 • zw – dla faktur za najem lokalu na cele mieszkaniowe oraz podatników korzystających z podmiotowego zwolnienia z VAT (tu nie zalicza się usług związanych z chwilowym pobytem)
 • 8% – stawka dla usług związanych z zakwaterowaniem
 • 23% – podstawowa stawka VAT w pozostałych przypadkach (najem powierzchni użytkowych – garaż, sklep)
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie