Najem na ryczałcie – wspólne rozliczenie małżonków z nowym limitem od lipca 2023

Wynajmujesz nieruchomość? Sprawdź co się zmieniło w przepisach od 1 lipca 2023 roku.

Wiele osób wynajmuje lub ma zamiar wynajmować posiadane nieruchomości. Jak już do tego dojdzie trzeba pamiętać, że taki najem jest opodatkowany. W dzisiejszej publikacji napiszemy jak będzie wyglądało wspólne rozliczenie najmu na ryczałcie małżonków z nowym limitem od lipca 2023 r.

Jak jest opodatkowany najem?

Jeszcze do niedawna najem prywatny można było opodatkować według skali podatkowej i ryczałtem. Jednak wprowadzenie Polskiego Ładu wiele zmieniło również na tym polu.

 
  Począwszy od 2023 roku najem prywatny może być opodatkowany tylko zryczałtowanym podatkiem dochodowym, nie można wybrać innej formy opodatkowania  
 

Jeżeli ktoś jeszcze tego nie wiedział, to już wie, że nie ma zbyt wielu możliwości, co do formy dokonywania rozliczenia najmu prywatnego. Pozytywna informacja jest taka, że jest to uproszczona forma rozliczania, podatek opłaca się od uzyskanej kwoty przychodów bez pomniejszania o koszty uzyskania. W trakcie roku trzeba jeszcze pamiętać, o obowiązku wpłaty zaliczek do 20 dnia następnego miesiąca a po zakończeniu roku o złożeniu zeznania rocznego na PIT-28, w którym rozlicza się najem.

Jakie są stawki ryczałtu dla najmu?

Najem opodatkowany jest dwiema stawkami ryczałtu w zależności od uzyskanej kwoty przychodów z tego tytułu. Zobaczmy więc ile podatku zapłacimy od najmu.

Stawki ryczałtu dla najmu
Do 100.000 zł przychodu
Powyżej 100.000 zł przychodu
8,5%
12,5%

Do tej pory takie limity obowiązywały zarówno osoby, które wynajmowały nieruchomość indywidualnie, jak i w stosunku do małżonków, którzy dysponowali jednym limitem 100.000 zł. To się jednak zmieniło i od 1 lipca 2023 r. limity wyglądają już inaczej.

Rozliczenie najmu przez małżonków z nowym limitem od 1 lipca 2023 r.

Jeżeli chodzi o rozliczanie najmu przez osoby pozostające w związku małżeńskim, to każda ze stron może dokonywać rozliczania najmu od ½ kwoty przychodów lub skorzystać z opcji wspólnego opodatkowania całości przez jednego z małżonków. Jeżeli podjęta zostanie ta ostatnia decyzja, to należy złożyć oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu a jak ma to miejsce w grudniu, to do końca grudnia. Takie oświadczenie zachowuje również swoją ważność na kolejne lata, chyba że zostanie zmienione. Do końca czerwca 2023 roku limit 100.000 zł powyżej którego stosuje się stawkę 12,5% był wspólny dla obojga małżonków, to się jednak zmieniło.

Limit przychodów w kwocie 100.000 zł dla małżonków wspólnie rozliczających najem
Do 30 czerwca 2023 r.
Od 1 lipca 2023 r.
Limit 100.000 zł dotyczył obojga małżonków Limit 100.000 zł dotyczy każdego z małżonków. Obecnie małżonkowie zapłacą ryczałt w stawce 12,5%, jeżeli przychód z najmu w roku podatkowym przekroczy kwotę 200.000 zł

Najem na ryczałcie – podsumowanie

Zmiana przepisów w zakresie podniesienia limitu z najmu prywatnego dla małżonków na pewno ucieszy osoby, które są w takiej sytuacji. W konsekwencji zapłacą one mniejszy podatek za 2023 r. Pomimo że przepisy weszły w życie od 1 lipca 2023 r., to mają one zastosowanie do przychodów osiągniętych za cały 2023 r. a więc od 1 stycznia 2023 r. Małżonkowie, którzy wpłacili zaliczki w nadmiernej wysokości w I półroczu 2023 r. odzyskają pieniądze po złożeniu PIT-28 w 2024 roku.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Jak jest opodatkowany najem na ryczałcie?

    Najem na ryczałcie jest opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

  2. 🔸Jakie są stawki ryczałtu dla najmu?

    Stawki ryczałtu dla najmu wynoszą 8,5% do 100.000 zł przychodu i 12,5% powyżej 100.000 zł przychodu.

  3. 🔸Jak rozliczyć najem na ryczałcie przez małżonków z nowym limitem od lipca 2023 r.?

    Małżonkowie mogą wspólnie rozliczać najem od 1 lipca 2023 r., z nowym limitem 100.000 zł dla każdego z małżonków.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość