Należyta staranność a podatek u źródła

Zastanawiałeś się co to jest należyta staranność związana z poborem podatku u źródła? Postaramy się wskazać, z czym wiąże się należyta staranność w takim przypadku.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pobór podatku u źródła od usług świadczonych przez nierezydentów jest tematem obszernym i wielowątkowym. Jednym z takich zagadnień jest należyta staranność. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na mniejszą skalę najczęściej nie będą musieli gromadzić dokumentów na potwierdzenie dochowania należytej staranności. Poniżej artykuł, który w zarysie odniesie się do tej problematyki.

Dlaczego mówimy o należytej staranności w kontekście podatku u źródła?

W ustawach o podatku dochodowym, zarówno PIT jak i CIT, jest mowa o warunku niepobrania podatku u źródła jeżeli płatnik dochowa należytej staranności. Przy ocenie czy zostały spełnione warunki należytej staranności uwzględnia się charakter oraz skalę prowadzenia działalności przez płatnika. Określenie “należyta staranność” jest nieostre i nigdzie nie jest doprecyzowane co ustawodawca miał na myśli.

Pojęcie należytej staranności

Pojęcie należytej staranności nie zostało doprecyzowane w ustawach podatkowych. W projekcie objaśnień podatkowych, jakie pojawiły się w 2019 roku można przeczytać, że w szczególności dotyczy to:

 1. Weryfikacji otrzymanych dokumentów pod kątem ich zgodności ze stanem faktycznym.
 2. Weryfikacji rezydencji podatkowej odbiorcy należności/zapłaty.
 3. Weryfikacji statusu kontrahenta jako podatnika prowadzącego działalność gospodarczą.

Również w tym projekcie można przeczytać, że źródłem takich informacji może być m.in.:

 • prasa branżowa,
 • doniesienia medialne,
 • publikowane informacje o lokowaniu przez daną grupę kapitałową spółek zależnych w państwach o korzystnym reżimie prawnym,
 • rejestry publiczne,
 • rejestry prywatne,
 • informacje uzyskane w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Oczywiście katalog źródeł informacyjnych, z którego mogą korzystać płatnicy podatku u źródła jest katalogiem otwartym. Spełnienie warunku dochowania należytej staranności może być poddane analizie przez organy podatkowe w trakcie prowadzonych przez nie czynności sprawdzających czy kontrolnych. Z tego też powodu posiadanie takich dokumentów jest jednym z ważniejszych elementów decydujących o niepobraniu podatku u źródła przez płatnika.

Przykładowe czynności w ramach należytej staranności

We wspomnianym już wcześniej projekcie objaśnień dotyczącym podatku u źródła wskazano również jakie działania może podjąć przedsiębiorca, aby wykazać się należytą starannością. W takim przypadku proponuje się, aby płatnik, na którym spoczywa obowiązek rozpoznania czy powinien być pobrany podatek zwrócił się do usługodawcy nierezydenta z pytaniami uzupełniającymi typu:

 • Czy spółka dysponuje w państwie rejestracji miejscem, w którym może odbywać się podejmowanie decyzji dotyczących spółki? Czy te spotkania odbywają się w tych pomieszczeniach?
 • Czy adres siedziby/biura spółki jest wykorzystywany równolegle przez wiele podmiotów? Jeżeli tak, przez ile podmiotów? Czy podmioty te są powiązane (co może uzasadniać korzystanie z tego samego biura)?
 • Jaki personel oraz zaplecze sprzętowe i lokalowe posiada spółka?

Wymagania, jakim mieliby ewentualnie sprostać przedsiębiorcy byłyby nieadekwatne do wysokości wypłat, jakich dokonują na rzecz zagranicznego usługobiorcy. W tym przypadku należy kierować się przede wszystkim skalą, na jaką jest prowadzona działalność gospodarcza, jak również wysokością dokonywanych wypłat. Dlatego zaprezentowane informacje na temat należytej staranności w kontekście poboru podatku u źródła będą miały dla większości przedsiębiorców znaczenie przede wszystkim informacyjne.

Dla osób zainteresowanych tematem załączamy informację o przykładowych wyrokach sądowych poruszających ten temat, gdzie można zasięgnąć więcej szczegółowych informacji:
III SA/Wa 2400/19 – Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23.06.2020 r.
I SA/Gl 1083/19 – Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 08.01.2020 r.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce