Należyta staranność a podatek u źródła

należyta staranność a podatek u źródła

Zastanawiałeś się co to jest należyta staranność związana z poborem podatku u źródła? Postaramy się wskazać, z czym wiąże się należyta staranność w takim przypadku.

Pobór podatku u źródła od usług świadczonych przez nierezydentów jest tematem obszernym i wielowątkowym. Jednym z takich zagadnień jest należyta staranność. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na mniejszą skalę najczęściej nie będą musieli gromadzić dokumentów na potwierdzenie dochowania należytej staranności. Poniżej artykuł, który w zarysie odniesie się do tej problematyki.

Dlaczego mówimy o należytej staranności w kontekście podatku u źródła?

W ustawach o podatku dochodowym, zarówno PIT jak i CIT, jest mowa o warunku niepobrania podatku u źródła jeżeli płatnik dochowa należytej staranności. Przy ocenie czy zostały spełnione warunki należytej staranności uwzględnia się charakter oraz skalę prowadzenia działalności przez płatnika. Określenie “należyta staranność” jest nieostre i nigdzie nie jest doprecyzowane co ustawodawca miał na myśli.

Pojęcie należytej staranności

Pojęcie należytej staranności nie zostało doprecyzowane w ustawach podatkowych. W projekcie objaśnień podatkowych, jakie pojawiły się w 2019 roku można przeczytać, że w szczególności dotyczy to:

 1. Weryfikacji otrzymanych dokumentów pod kątem ich zgodności ze stanem faktycznym.
 2. Weryfikacji rezydencji podatkowej odbiorcy należności/zapłaty.
 3. Weryfikacji statusu kontrahenta jako podatnika prowadzącego działalność gospodarczą.

Również w tym projekcie można przeczytać, że źródłem takich informacji może być m.in.:

 • prasa branżowa,
 • doniesienia medialne,
 • publikowane informacje o lokowaniu przez daną grupę kapitałową spółek zależnych w państwach o korzystnym reżimie prawnym,
 • rejestry publiczne,
 • rejestry prywatne,
 • informacje uzyskane w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Oczywiście katalog źródeł informacyjnych, z którego mogą korzystać płatnicy podatku u źródła jest katalogiem otwartym. Spełnienie warunku dochowania należytej staranności może być poddane analizie przez organy podatkowe w trakcie prowadzonych przez nie czynności sprawdzających czy kontrolnych. Z tego też powodu posiadanie takich dokumentów jest jednym z ważniejszych elementów decydujących o niepobraniu podatku u źródła przez płatnika.

Przykładowe czynności w ramach należytej staranności

We wspomnianym już wcześniej projekcie objaśnień dotyczącym podatku u źródła wskazano również jakie działania może podjąć przedsiębiorca, aby wykazać się należytą starannością. W takim przypadku proponuje się, aby płatnik, na którym spoczywa obowiązek rozpoznania czy powinien być pobrany podatek zwrócił się do usługodawcy nierezydenta z pytaniami uzupełniającymi typu:

 • Czy spółka dysponuje w państwie rejestracji miejscem, w którym może odbywać się podejmowanie decyzji dotyczących spółki? Czy te spotkania odbywają się w tych pomieszczeniach?
 • Czy adres siedziby/biura spółki jest wykorzystywany równolegle przez wiele podmiotów? Jeżeli tak, przez ile podmiotów? Czy podmioty te są powiązane (co może uzasadniać korzystanie z tego samego biura)?
 • Jaki personel oraz zaplecze sprzętowe i lokalowe posiada spółka?

Wymagania, jakim mieliby ewentualnie sprostać przedsiębiorcy byłyby nieadekwatne do wysokości wypłat, jakich dokonują na rzecz zagranicznego usługobiorcy. W tym przypadku należy kierować się przede wszystkim skalą, na jaką jest prowadzona działalność gospodarcza, jak również wysokością dokonywanych wypłat. Dlatego zaprezentowane informacje na temat należytej staranności w kontekście poboru podatku u źródła będą miały dla większości przedsiębiorców znaczenie przede wszystkim informacyjne.

Dla osób zainteresowanych tematem załączamy informację o przykładowych wyrokach sądowych poruszających ten temat, gdzie można zasięgnąć więcej szczegółowych informacji:
III SA/Wa 2400/19 – Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23.06.2020 r.
I SA/Gl 1083/19 – Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 08.01.2020 r.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość