Blog ifirma.pl

Niepoprawne udokumentowanie wydatku – konsekwencje

|
|
3 minut czytania
Czy wiesz, że faktury zakupu to jedne z najważniejszych dowodów księgowych? Aby konkretny wydatek mógł zostać uznany za koszt firmowy musi on nie tylko spełniać odpowiednie warunki, ale także zostać poprawnie udokumentowany. Sprawdź, dlaczego!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy już na początku dowiadują się, że nie zawsze wydatek jest równoważny z kosztem uzyskania przychodu. Aby konkretny zakup mógł zostać uznany za koszt firmowy musi on nie tylko spełniać odpowiednie warunki, ale także zostać poprawnie udokumentowany. Dlaczego jest to tak ważne? Jakie konsekwencje może mieć niepoprawne udokumentowanie wydatku?

Poprawna dokumentacja w KPiR

Wydatek na firmę nie może brać się znikąd – przedsiębiorca zawsze musi go odpowiednio udokumentować. Najczęściej robimy to za pomocą dowodów zewnętrznych – poprawnie wystawionych faktur i rachunków (obecnie zastąpionych raczej fakturami zwolnionymi z VAT), umów kupna sprzedaży, czasem biletów, pokwitowań, a nawet – w określonych przypadkach – paragonów. W szczególnych sytuacjach pojawiają się także dowody wewnętrzne – np. protokoły przekazania do firmy majątku prywatnego czy dowody księgowego.

Niepoprawne udokumentowanie wydatku a konsekwencje podatkowe

Przedsiębiorca, który niefrasobliwie zalicza wydatki do kosztów nie zwracając uwagi na dokumentację firmową, może narazić się na negatywne konsekwencje z dwóch przyczyn:
 • z powodu błędnych dowodów księgowych,
 • z powodu braku dowodów księgowych.
Jeśli w razie czynności sprawdzających albo kontroli podatkowej organ skarbowy stwierdzi takie nieprawidłowości, prawdopodobnie zwróci się do przedsiębiorcy o wyjaśnienia albo skorygowanie błędnie wprowadzonych zapisów. W sytuacji, gdy właściciel rzeczywiście nie będzie miał argumentów za zaliczeniem danego wydatku do kosztów, taka korekta może okazać się obowiązkowa. Korygując niepoprawne udokumentowanie wydatku w kosztach, należy pamiętać, że będzie to miało wpływ na podatki opłacane w firmie. Generalnie wartość netto wydatku (lub brutto, u podatników korzystających ze zwolnienia) zmniejsza podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, a co za tym idzie – zaliczkę na podatek dochodowy. Natomiast u podatników VAT czynnych VAT od zakupu najczęściej odliczany jest od VAT od sprzedaży, tym samym zmniejszając zobowiązanie z tego tytułu wobec US. Jeśli dany wydatek zostanie skorygowany, automatycznie większe będzie zobowiązanie z tytułu tych podatków. Gdyby okazało się, że podatnik zaniżył w ten sposób należność wobec urzędu skarbowego, będzie on zobowiązany do uiszczenia różnicy wraz z karnymi odsetkami za zwłokę. W określonych przypadkach – przede wszystkim w razie kontroli podatkowej – nierzetelny przedsiębiorca naraża się również na grzywnę. Jak widać, poprawność dokumentowania wydatków firmowych to nie fanaberia – jest to postępowanie niezwykle istotne, przede wszystkim dla bezpieczeństwa samego podatnika.
Czy wiesz, które wydatki mogą stać się kosztem uzyskania przychodu? Sprawdź, jak to udowodnić!
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie