Blog ifirma.pl

Nierejestrowana działalność gospodarcza – jaki limit przychodu obowiązuje w 2024 roku?

|
|
3 minut czytania
Prowadzisz działalność nierejestrowaną? Sprawdź, jaki limit przychodu obowiązuje w 2024 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pojęcie działalności nierejestrowanej pojawiło się stosunkowo niedawno, bo w 2018 roku. Jest to ciekawa alternatywna dla osób, które prowadzą działalność na niewielką skalę, najczęściej jest forma dodatkowego zajęcia poza pracą. Jednak nie każde przedsięwzięcie może być w ten sposób rozliczane. Zanim rozpoczniemy wykonywanie czynności w ramach działalności nierejestrowanej należałoby najpierw zapoznać się z informacjami na ten temat. W dzisiejszej publikacji napiszemy natomiast jaki nowy limit przychodu obowiązuje od 2024 roku.

Jakie obowiązki ma podmiot prowadzący działalność nierejestrowaną?

Na wstępie przypomnijmy krótko o jakich podstawowych obowiązkach musi pamiętać osoba, która prowadzi działalność nierejestrowaną, przede wszystkim musi:

 • wystawiać faktury/rachunki na żądanie kupującego,
 • prowadzić ewidencję sprzedaży w formie uproszczonej,
 • po zakończonym roku składać zeznanie PIT-36, w którym wykaże przychody,
 • koszty i dochód z działalności nierejestrowanej,
 • przestrzegać praw konsumenta.

 

Na łamach naszych publikacji tematyka działalności nierejestrowanej podejmowana była wielokrotnie. Kilka ważnych informacji na ten temat można znaleźć w podlinkowanej publikacji.

Działalność nierejestrowana – jaki jest limit przychodów?

Kluczowe do nabycia prawa rozliczania w ramach działalności nierejestrowanej jest kwota uzyskanego przychodu w skali miesiąca. Osoby prowadzące taką działalność mają obowiązek kontrolowania otrzymanych i należnych kwot ze sprzedaży towarów bądź usług.

Kwota miesięcznego przychodu z działalności nierejestrowanej – w żadnym miesiącu nie może przekroczyć 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (Do 1 lipca 2023 roku było to 50%)
Do kwoty przychodów nie zalicza się zwrotów towarów, udzielonych bonifikat i skont
Cały przychód musi być ewidencjonowany w uproszczonej ewidencji przychodów
Pod pojęciem kwot otrzymanych należy rozumieć te, które zostały zapłacone
Pod pojęciem kwot należnych należy rozumieć te, na które został wystawiony dokument sprzedaży ale nie zostały jeszcze opłacone
Przychodem w działalności nierejestrowanej są kwoty należne a więc wszystkie, nie tylko te opłacone

Działalność nierejestrowana – limit przychodu w 2023 i 2024 roku

Napisaliśmy wcześniej, że limit sprzedaży w trakcie roku został zmieniony. Do 30 czerwca 2023 roku wynosił on 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 1.745 zł, natomiast od 1 lipca 2023 roku nie może on przekroczyć kwoty 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w drugiej połowie 2023 roku limit ten wynosi 2.700 zł. W 2024 roku, ze względu na dwukrotny wzrost płacy minimalnej, również limit dla działalności nierejestrowanej zmieni się dwukrotnie: od stycznia do końca czerwca wynosi 3 181,50 zł, a od lipca do grudnia 2024 r. limit wzrośnie do 3 225 zł.

Co roku kwota tego wynagrodzenia się zmienia a więc również będzie wzrastał limit przychodów możliwych do osiągnięcia w działalności nierejestrowanej.

Limit przychodu dla działalności nierejestrowanej
50% minimalnego wynagrodzenia za pracę
50% minimalnego wynagrodzenia za pracę
75% minimalnego wynagrodzenia za pracę
75% minimalnego wynagrodzenia za pracę
75% minimalnego wynagrodzenia za pracę
w 2022 roku
Do 30 czerwca 2023 r.
Od 1 lipca 2023 r.
Do 30 czerwca 2024 r.
Od 1 lipca 2024 r.
1.505 zł
1.745 zł
2.700 zł
3.181,50 zł
3.225 zł

Działalność nierejestrowana – podsumowanie

Nierejestrowana działalność gospodarcza jest ciekawą alternatywą dla osób, które chcą wykonywać pewne czynności okazjonalnie lub na niewielką skalę. Na pewno limit przychodów, jaki obowiązywał w pierwszej połowie 2023 roku znacznie zawężał potencjalne grono osób, które chętnie skorzystałyby z tego rozwiązania. Być może zmiana przepisów i podwyższenie limitu przychodów od 1 lipca 2023 r. pozwoli na prowadzenie takiej aktywności przez większą ilość zainteresowanych. Pamiętajmy, że przy działalności nierejestrowanej podatek zapłacimy od kwoty dochodu, jednak do obliczania limitu brana jest pod uwagę kwota przychodu a więc jest kwota uzyskana ze sprzedaży towarów czy usług. Przy czym tak samo jak w działalności gospodarczej są to kwoty należne co nie zawsze będzie oznaczało, że zostały zapłacone. W 2024 roku limit przychodu zmieni się w trakcie roku podatkowego z uwagi na zmianę kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie