Nierzetelna KPiR a szacowanie dochodu

Nierzetelna KPiR i bałagan w dokumentach księgowych to nie tylko narażanie się na grzywnę ze strony urzędu. W szczególnych przypadkach, gdy dokumentacji w firmie brak lub jest ona prowadzona zupełnie niepoprawnie, organ skarbowy może skorzystać z opcji szacowania dochodu podatnika Na czym to polega?

Kiedy KPiR jest nierzetelna?

Drobne błędy mogą zdarzyć się każdemu – także przedsiębiorcy. Dlatego też przepisy przewidują, że KPiR uznaje się za nierzetelną, jeśli niewpisane albo wpisane błędnie kwoty przekraczają łącznie 0,5% przychodu, jaki posiada księga przychodów i rozchodów za dany rok podatkowy. Tym samym jeśli organ skarbowy poweźmie podejrzenie, że podatnik zaniżył swój dochód, a co za tym idzie – zobowiązanie podatkowe; bądź też dokumenty prowadzone są w taki sposób, że nie da się ustalić poprawnych kwot, może zdecydować się na szacowanie podstawy opodatkowania.

Na czym polega szacowanie dochodu?

Organ podatkowy, szacując podstawę opodatkowania i idące za nią zobowiązanie podatkowe, ma do wyboru kilka metod. Zostały one wskazane przez Ordynację podatkową:

  • Porównawcza wewnętrzna – na podstawie obrotów danej firmy za poprzednie okresy, w których wartość obrotu jest znana; lub zewnętrzna – na podstawie obrotów innych firm prowadzących podobną działalność na podobnych warunkach,
  • Remanentowa – przez porównanie wartości majątku firmy na początku i na końcu okresu,
  • Produkcyjna – przez ustalenie zdolności produkcyjnej firmy,
  • Kosztowa – ustalenie obrotu na podstawie wysokości kosztów poniesionych przez firmę,
  • Udziału dochodu w obrocie – przez ustalenie wysokości dochodów ze sprzedaży określonych towarów i wykonywanie określonych usług, z uwzględnieniem wysokości tej sprzedaży w całym obrocie.

Organ skarbowy może wybrać jedną lub kilka metod, przy czym każdorazowo jest zobowiązany do uzasadnienia swojego wyboru. W wyniku oszacowania może okazać się, że podatnik powinien wpłacić zaliczki na podatek dochodowy – wtedy też organ, który dokonywał oszacowania, określa wysokość tych zaliczek, uwzględniając przy tym zobowiązanie za cały rok podatkowy (albo inny okres rozliczeniowy).

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań