Blog ifirma.pl

Nierzetelna KPiR a szacowanie dochodu

|
|
3 minut czytania
Obawiasz się błędów w KPiR? Jeśli to drobne pomyłki, najczęściej nie ma się czego bać. Jednak gdy nierzetelne zapisy przekraczają dopuszczone normy albo KPiR nie jest prowadzona mimo takiego obowiązku, narażasz się na szacowanie dochodu przez urząd skarbowy. Czym jest szacowanie i co z niego wynika? Sprawdź!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nierzetelna KPiR i bałagan w dokumentach księgowych to nie tylko narażanie się na grzywnę ze strony urzędu. W szczególnych przypadkach, gdy dokumentacji w firmie brak lub jest ona prowadzona zupełnie niepoprawnie, organ skarbowy może skorzystać z opcji szacowania dochodu podatnika Na czym to polega?

Kiedy KPiR jest nierzetelna?

Drobne błędy mogą zdarzyć się każdemu – także przedsiębiorcy. Dlatego też przepisy przewidują, że KPiR uznaje się za nierzetelną, jeśli niewpisane albo wpisane błędnie kwoty przekraczają łącznie 0,5% przychodu, jaki posiada księga przychodów i rozchodów za dany rok podatkowy. Tym samym jeśli organ skarbowy poweźmie podejrzenie, że podatnik zaniżył swój dochód, a co za tym idzie – zobowiązanie podatkowe; bądź też dokumenty prowadzone są w taki sposób, że nie da się ustalić poprawnych kwot, może zdecydować się na szacowanie podstawy opodatkowania.

Na czym polega szacowanie dochodu?

Organ podatkowy, szacując podstawę opodatkowania i idące za nią zobowiązanie podatkowe, ma do wyboru kilka metod. Zostały one wskazane przez Ordynację podatkową:

 • Porównawcza wewnętrzna – na podstawie obrotów danej firmy za poprzednie okresy, w których wartość obrotu jest znana; lub zewnętrzna – na podstawie obrotów innych firm prowadzących podobną działalność na podobnych warunkach,
 • Remanentowa – przez porównanie wartości majątku firmy na początku i na końcu okresu,
 • Produkcyjna – przez ustalenie zdolności produkcyjnej firmy,
 • Kosztowa – ustalenie obrotu na podstawie wysokości kosztów poniesionych przez firmę,
 • Udziału dochodu w obrocie – przez ustalenie wysokości dochodów ze sprzedaży określonych towarów i wykonywanie określonych usług, z uwzględnieniem wysokości tej sprzedaży w całym obrocie.

Organ skarbowy może wybrać jedną lub kilka metod, przy czym każdorazowo jest zobowiązany do uzasadnienia swojego wyboru. W wyniku oszacowania może okazać się, że podatnik powinien wpłacić zaliczki na podatek dochodowy – wtedy też organ, który dokonywał oszacowania, określa wysokość tych zaliczek, uwzględniając przy tym zobowiązanie za cały rok podatkowy (albo inny okres rozliczeniowy).

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie