Niezapowiedziana kontrola podatkowa

niezapowiedziana kontrola podatkowa

Choć co do zasady kontrola podatkowa powinna być zapowiedziana, to w niektórych sytuacjach organ podatkowy może zjawić się bez zapowiedzi. Warto wiedzieć, jakie czynniki zwiększają ryzyko niezapowiedzianej kontroli podatkowej.

Kontrola podatkowa w większości przypadków nie jest zaskoczeniem dla przedsiębiorców – zgodnie z przepisami, jej rozpoczęcie powinno zostać poprzedzone powiadomieniem. Istnieją jednak sytuacje szczególne, które pozwalają organowi skarbowemu przeprowadzić kontrolę bez uprzedniego poinformowania przedsiębiorcy.

Niezapowiedziana kontrola podatkowa

Przepisy Ordynacji podatkowej (art. 282c) wskazują katalog sytuacji, kiedy kontrola podatkowa może być niezapowiedziana. Najczęściej przyczyną jest próba sprawdzenia przez urzędy skarbowe poprawności postępowania lub rozliczania się przedsiębiorcy – dlatego też z taką niezapowiedzianą kontrolą możemy mieć do czynienia, gdy:

 • Sprawdzana jest zasadność zwrotu różnicy podatku lub podatku naliczonego (VAT),
 • Opodatkowanie przychodów nie znajduje pokrycia w ujawnionych źródłach lub przychody pochodzą ze źródeł nieujawnionych,
 • Działalność gospodarcza nie została zgłoszona do opodatkowania mimo takiego obowiązku,
 • Doraźnie sprawdzane jest ewidencjonowanie obrotu na kasie rejestrującej, użytkowanie kasy rejestrującej lub sporządzanie spisu z natury,
 • Doraźnie sprawdzane jest zachowanie warunków zawieszenia działalności gospodarczej,
 • Kontrolowany będzie podatek od niektórych kopalin.

Niezapowiedziana kontrola może również wynikać z wcześniejszej, zapowiedzianej kontroli – ma to miejsce wtedy, gdy w wyniku stwierdzonych nieprawidłowości organ rozszerza kontrolę na inne okresy rozliczeniowe.

Kontrola a przestępstwo

Kontrola, o której podatnik nie został poinformowany, może być także spowodowana przestępstwem skarbowym. Może ona mieć miejsce zarówno wtedy, kiedy organ skarbowy kontroluje w celu zapobieżenia przestępstwu, jak też w sytuacji, gdy jest już podjęte postępowanie przygotowawcze o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Dodatkowymi aspektami, które nie wymagają zapowiedzenia kontroli, są:

 • Działania podjęte podlegają przepisom o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,
 • Prawomocne skazanie kontrolowanego w RP za popełnienie przestępstwa skarbowego, przeciwko obrotowi gospodarczemu, z tytułu ustawy o rachunkowości,
 • Wykroczenie kontrolowanego polegające na utrudnianiu kontroli,
 • Zobowiązanie w postępowaniu egzekucyjnym w administracji,
 • Brak miejsca zamieszkania, adresu siedziby lub brak możliwości skutecznego i nieutrudnionego dostarczenia zawiadomienia we wskazane miejsca.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość