Blog ifirma.pl

Niższa stawka PIT wyższe koszty uzyskania przychodów – zmiana przepisów

|
|
4 minut czytania
Jeszcze w tym roku Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie 17% stawki podatku dochodowego i zwiększenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów. Sprawdź o ile zwiększy się twoje wynagrodzenie?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ministerstwo Finansów ocenia, że na niższej stawce w podatku dochodowym skorzysta blisko 25 milionów Polaków. Na obniżce podatku skorzystają wszyscy, a mianowicie: osoby na etacie, na umowie zleceniu, na umowie o dzieło, prowadzący działalność gospodarczą, emeryci i renciści. To jednak nie wszystko – zwiększone zostaną również pracownicze koszty podatkowe. Tym sposobem wszystkie osoby uzyskujące jakiekolwiek dochody podlegające opodatkowaniu będą dysponowały wyższą kwotą, potocznie zwaną “netto”.

Pracownicze koszty uzyskania przychodów

Zatrudnienie na umowę o pracę wiąże się z wypłatą wynagrodzenia, które jest pomniejszane o różnego rodzaju obciążenia fiskalne, między innymi o pobraną zaliczkę na podatek dochodowy. Przychód przed opodatkowaniem pomniejszany jest o koszty. Koszty uzyskania przychodów jest to forma rekompensaty wydatków związanych z dojazdem do pracy. Ich wysokość różnicowana jest przez lokalizację zakładu pracy względem miejsca zamieszkania. Jeżeli pracownik mieszka w miejscowości, w której pracuje można mu odliczyć koszty w wysokości 1.335 zł rocznie (111,25 zł miesięcznie). Natomiast jeśli pracownik dojeżdża do pracy z innej miejscowości wówczas koszty wynoszą 1.668,72 zł rocznie (139,06 zł miesięcznie).

Koszty uzyskania przychodów po zmianach

Wysokość kosztów pracowniczych nie ulegała zmianom od wielu lat (od 2008 roku) pomimo znacznego wzrostu zarówno minimalnego jak i przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Minimalne wynagrodzenie w 2008 r. wynosiło – 1.126 zł, natomiast w 2019 r. wynosi – 2.250 zł – dwukrotny wzrost. Zmiana wysokości kosztów na pewno ucieszy wielu zatrudnionych na etacie.  

Zobaczmy jak to będzie wyglądało na liczbach:
Koszty uzyskania przychodów  OBECNIE (w zł) (obowiązujące od 2008 roku) Koszty uzyskania przychodów PO ZMIANACH (w zł) (1 stycznia 2020 r.)

Roczne 

(jednoetatowcy)

1.335,00

3.000,00 

Roczne

(jednoetatowcy – dojeżdżający)

1.668,72

3.600,00

Roczne

 (wieloetatowcy)

2.002,05

4.500,00

Roczne  (wieloetatowcy – dojeżdżający) 2.502,56

5.400,00

Wzrost kosztów pracowniczych jest ponad dwukrotny.

▲ wróć na początek

Obniżenie stawki PIT z 18% na 17%

Nowa skala podatkowa po zmianach:

Podstawa obliczenia podatku 

(w zł)

Podatek do zapłaty 

Ponad

Do OBECNIE PO ZMIANIE

minus kwota zmniejszająca podatek

85 528 18% 17%
85 528 15 395,04 + 32% ponad 85 528 zł

14 539,76 zł + 32% ponad 85 528 zł

Niezmieniona pozostaje degresywna kwota wolna od podatku, która w pierwszym przedziale podatkowym zmniejsza się od 8.000 zł do 0 zł.

Niższa stawka PIT będzie korzystna dla wszystkich, którzy swoje dochody opodatkowują według skali podatkowej, a więc obejmie największą grupę czynną zawodowo. 

Poniżej zestawienie zysku rocznego po obniżeniu stawki PIT i pracowniczych kosztów uzyskania przychodów:

Wynagrodzenie miesięczne (w zł)

Zysk roczny (w zł)

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 roku

                                                                         2 250                 

                        472                                               
Prognozowane na 2019 rok przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej                         4 765                 732
▲ wróć na początek

Podsumowanie

Planowane zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 r., będą stosowane do przychodów uzyskiwanych od nowego roku podatkowego. Procedowana zmiana ma na celu zmniejszenie obciążeń podatków osób zarabiających najmniej. Takie działanie spowoduje obniżenie klina podatkowego osób zatrudnionych na umowę o pracę (37%) w relacji do osób pracujących na umowy zlecenia (28%) w przedziale dochodów między 25.000 a 50.000 zł rocznie.

ZYSK po obniżeniu PIT i podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów przy przeciętnym wynagrodzeniu miesięcznym 4.765 zł:

Obecnie (w zł) Po zmianie (w zł)
Przychód roczny

57 180

57 180

Koszty uzyskania przychodów

1 335

3 000

Odliczenia od dochodu/podatku składka ZUS 7 839,38

7 839,38

składka NFZ (7,75%) 3 823,90

3 823,90

Podatek należny

4 261

3 526

ZYSK

732

 

Sprawdź jak optymalizować koszty ZUS!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie