Blog ifirma.pl

Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców- zmiany od 2025

|
|
5 minut czytania
Znamy już propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców, które mają zacząć obowiązywać od 2025 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Na konferencji prasowej w dniu 22 marca 2024 minister finansów Andrzej Domański przedstawił nowe zasady obliczania składki zdrowotnej od 2025 roku.

Jaka składka zdrowotna 2025 na skali podatkowej

Składka zdrowotna 2025 dla przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową ma wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia krajowego. Oznacza to, że jej wysokość ma być stała, a nie uzależniona od wysokości dochodów, jak jest obecnie.

Minister Finansów wskazuje, że tak obliczana składka zdrowotna przyniesie przedsiębiorcom minimalną korzyść w kwocie 100 zł miesięcznie, argumentując, że w 2024 roku obowiązująca minimalna składka zdrowotna wynosi 382 zł, zaś w oparciu o nowe zasady będzie wynosić około 286 zł (4242*75%*9%). Trzeba tu jeszcze założyć, że wraz z nowym rokiem wzrośnie minimalne wynagrodzenie, co spowoduje nieznaczny wzrost wyliczonej wg nowych zasad składki zdrowotnej na rok 2025.

To rozwiązanie wiąże się z brakiem konieczności comiesięcznego wyliczania podstawy opodatkowania dla składki zdrowotnej, która będzie stała i nie będzie się zmieniać, co do zasady, w trakcie roku.

Sprawdź konkretne wyliczenie składki zdrowotnej dla różnych form opodatkowania w 2025 roku:

Przykład 1.

Pan Jan rozlicza się skalą podatkową i osiągnął miesięczny dochód w kwocie 10 000 zł.

Według zasad obowiązujących w roku 2024, pan Jan powinien zapłacić 900 zł składki zdrowotnej za dany miesiąc, wg nowych zasad (przyjmując za minimalne wynagrodzenie 4 242 zł), pan Jan zapłaci miesięcznie 286 zł składki zdrowotnej.

Andrzej Domański dodaje, że na tej propozycji skorzystają wszyscy przedsiębiorcy rozliczający się na skali podatkowej.

Nowa składka zdrowotna

Źródło: Ministerstwo Finansów

Składka zdrowotna 2025 a podatek liniowy

Proponowana od 2025 roku składka zdrowotna dla osób na podatku liniowym ma wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia krajowego — dla dochodu wynoszącego do dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Zaś dla dochodu przekraczającego dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia, składka wyniesie 4,9% od nadwyżki ponad dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia.

Domański wylicza, że w warunkach roku 2024 składka zdrowotna na nowych zasadach wynosiłaby 286 zł, zaś obecnie wysokość minimalnej składki zdrowotnej to 382 zł.

Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą mieli także możliwość opłacania miesięcznej składki zdrowotnej w oparciu o 1/12 ostatniego wykazanego rocznego dochodu. A stosowne wyrównanie, korekta, będzie dokonywana w rozliczeniu rocznym.

Przykład 2.

Pani Monika rozlicza się podatkiem liniowym i osiągnęła miesięczny dochód w wysokości 10 000 zł.

Według zasad obowiązujących w roku 2024, pani Monika powinna zapłacić 490 zł składki zdrowotnej za dany miesiąc, wg nowych zasad (przyjmując za minimalne wynagrodzenie 4 242 zł), pani Monika zapłaci 286 zł składki zdrowotnej miesięcznie.

Przykład 3.

Pan Marek rozlicza się podatkiem liniowym i osiągnął miesięczny dochód w wysokości 20 000 zł.

Według zasad obowiązujących w roku 2024, pan Marek powinien zapłacić 980 zł składki zdrowotnej za dany miesiąc, wg nowych zasad (przyjmując za minimalne wynagrodzenie 4 242 zł, a za przeciętne: 7824 zł), pan Marek zapłaci 499 zł (286 + 213). Jak to obliczyliśmy:

 • dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia: 15 648 zł;
 • miesięczny dochód pana Marka: 20 000 zł;
 • nadwyżka ponad dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia: 4 352 zł;
 • składka zdrowotna dla dochodów ponad dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia 213 zł (4352*4,9%);
 • składka zdrowotna dla dochodów nieprzekraczających dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia: 286 zł (4242*75%*9%).

Minister Finansów wskazuje, że na nowym rozwiązaniu zyskają wszyscy przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym.

Nowa składka zdrowotna 2025

Źródło: Ministerstwo Finansów

Ryczałt 2025 a składka zdrowotna

Dla przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem składka zdrowotna w roku 2025 ma wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia krajowego — dla miesięcznego przychodu wynoszącego do czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia krajowego.

Zaś po przekroczeniu czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia składka zdrowotna będzie wynosić 3,5% od nadwyżki ponad tę wartość.

Przykład 4.

Pan Andrzej opodatkowany ryczałtem osiągnął miesięczny przychód w wysokości 10 000 zł.

Według zasad obowiązujących w roku 2024, pan Andrzej powinien zapłacić 419 zł składki zdrowotnej za dany miesiąc, wg nowych zasad w roku 2025 (przyjmując za minimalne wynagrodzenie 4 242 zł), pan Andrzej zapłaci 286 zł składki zdrowotnej za dany miesiąc.

Przykład 5.

Pani Anna rozlicza się na ryczałcie i osiągnęła miesięczny przychód w wysokości 40 000 zł.

Według zasad obowiązujących w roku 2024, pani Anna powinna zapłacić 419 zł składki zdrowotnej za dany miesiąc, wg nowych zasad (przyjmując za minimalne wynagrodzenie 4 242 zł, a za przeciętne: 7 824 zł), pani Anna zapłaci 591 zł (286+305). Jak to obliczyliśmy:

 • czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia: 31 296 zł,
 • miesięczny przychód pani Anny: 40 000 zł,
 • nadwyżka ponad czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia: 8 704 zł,
 • składka zdrowotna dla dochodów ponad czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia: 305 zł (8704*3,5%),
 • składka zdrowotna dla dochodów nieprzekraczających czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia: 286 zł (4242*75%*9%).

Ministerstwo Finansów szacunkuje, że przedsiębiorcy na ryczałcie, którzy uzyskają przychody miesięczne w wysokości nieprzekraczającej czterokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia zapłacą (w warunkach roku 2025) około 310 zł miesięcznie (9% od 75% minimalnego wynagrodzenia, przez co zyskują z uwagi na zmniejszenie podstawy naliczenia składki zdrowotnej). Natomiast na tym rozwiązaniu stracą przedsiębiorcy osiągający spore przychody — oni będą mieli do zapłacenia wyższą stawkę niż obecnie.

Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców

Źródło: Ministerstwo Finansów

Składka zdrowotna dla karty podatkowej

Składka zdrowotna na karcie podatkowej ma wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia krajowego.

Karta podatkowa jest jednak formą opodatkowania, która jest wygaszana — przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej lub zmieniają formę opodatkowania, nie mogą już wybrać karty podatkowej. Albowiem jest ona tylko dostępna na zasadzie „ciągłości”, czyli tylko dla osób kontynuujących działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową.

Tu przeczytaj więcej: Co z kartą podatkową po wejściu w życie Polskiego Ładu

Wspólne założenia dla składki zdrowotnej 2025

Na każdej formie opodatkowania:

 • nie będzie możliwości odliczenia składki zdrowotnej w PIT (nawet jej części);
 • przychody ze zbycia środków trwałych będą wyłączone z podstawy obliczenia składki.

Korzyści na nowej składce zdrowotnej 2025

Ministerstwo Finansów kalkuluje, że na zmianach w składce zdrowotnej skorzysta 93% przedsiębiorców. „Korzyści są relatywnie największe dla przedsiębiorców o niskich dochodach, przy czym na skali i liniowym wszyscy zyskują” – mówi Andrzej Domański.

Nowa składka zdrowotna

Źródło: Ministerstwo Finansów

Kiedy zmiany wejdą w życie

Planuje się, aby nowe zasady składki zdrowotnej zaczęły obowiązywać od 2025 roku. Pamiętajmy jednak, że przedstawione wyżej zasady, to ogólna idea przedstawiona na konferencji prasowej Ministerstwa. Przed ich opublikowaniem w Dzienniku Ustaw jeszcze długi etap legislacyjny, podczas którego mogą zmienić się założenia, aczkolwiek przewidujemy, że ogólna koncepcja pozostanie niezmienna.

Forma opodatkowania
Wysokość składki zdrowotnej 2025
Skala podatkowa
 • 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia krajowego
Podatek liniowy
 • 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia krajowego — dla dochodów do dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia krajowego
 • 4,9% od nadwyżki dochodów ponad dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia krajowego — dla dochodów powyżej dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia krajowego
Ryczałt
 • 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia krajowego — dla przychodów do czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia krajowego
 • 3,5% od nadwyżki ponad czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia krajowego — dla przychodów przekraczających czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia krajowego

Opracowanie własne

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie