Nowa składka ZUS i obowiązkowa danina solidarnościowa od 2019 roku

fundusz solidarnościowy

W 2019 roku powstał Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jest to instytucja, w ramach której gromadzone są środki na wsparcie osób niepełnosprawnych. Fundusz jest zasilany na dwa sposoby: częścią składki na Fundusz Pracy oraz tzw. daniną solidarnościową. Dowiedz się więcej!

Od 1 stycznia 2019 roku zaczęła obowiązywać ustawa z 23 października 2018 roku o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, która tworzy nową instytucję wspierającą osoby niepełnosprawne. Fundusz ten jest zasilany na dwa sposoby – przez tzw. daninę solidarnościową oraz przez część składki na Fundusz Pracy.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych – co to takiego?

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych ma służyć wsparciu społecznemu, zawodowemu lub zdrowotnemu niepełnosprawnych. Jest to tzw. państwowy fundusz celowy, którego dysponentem jest minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego. Szacuje się, że przychody funduszu wyniosą około 2 mld zł.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych – dwa źródła finansowania

Środki gromadzone w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych będą pochodziły z dwóch źródeł:

  • tzw. daniny solidarnościowej, czyli nowego podatku w wysokości 4% pobieranego od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln złotych za rok podatkowy,
  • składki wydzielonej ze składki na Fundusz Pracy – obecnie składka na FP wynosi 2,45%, z której od początku 2019 roku 0,15 punktów procentowych. trafia na wsparcie niepełnosprawnych.

Danina solidarnościowa – zasady opłacania

Do zapłaty daniny solidarnościowej zobowiązane będą osoby, których dochody w roku podatkowym przekroczą 1 mln zł. Po raz pierwszy obciążenie daniną solidarnościową nastąpi w 2020 roku, w rozliczeniach PIT za 2019 rok (na deklaracjach PIT-40A, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-CFC). Danina solidarnościowa w wysokości 4% będzie naliczana od nadwyżki ponad kwotę 1 mln zł sumy dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej lub 19-procentowym podatkiem liniowym, pomniejszonych o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne.

Składka na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

Warto zaznaczyć, że w związku z powstaniem Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych nie wzrosły obciążenia pracodawców – opłacają oni bowiem składkę na Fundusz Pracy w dotychczasowej wysokości, przelewając pieniądze na indywidualny rachunek bankowy ZUS. Zmienił się jedynie sposób dystrybucji środków przelanych w ramach FP.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość