Nowe stawki ryczałtu na przełomie roku

stawki ryczałtu na przełomie roku

Płacisz podatek dochodowy w formie zryczałtowanej? Sprawdź jakie stawki ryczałtu przyjąć przy wystawianiu faktur na przełomie roku.

Rok 2021 przyniósł kilka zmian w podatku dochodowym. Jedna z takich dość istotnych nowości dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego. To, co będzie nas interesowało w bieżącej publikacji obejmuje zmiany stawek ryczałtu od 2021 roku i jakie to będzie miało znaczenie na przełomie roku?

Które stawki ryczałtu się zmienią od 2021 roku?

Obszerna pozycja na temat zmiany stawek ryczałtu od 2021 roku została opublikowana wcześniej. W tym artykule króciutkie przypomnienie. Od 2021 roku nie będzie już stawki 20%, przychody w ramach wolnych zawodów będą opodatkowane stawką 17%. Świadczenie usług, które do tej pory były opodatkowane stawką 17% będzie objęte stawką 15%. I to są najistotniejsze zmiany w kontekście tematyki omawianej w tym artykule.

Jaką stawkę ryczałtu zastosować do czynności wykonanych na przełomie roku?

Może się tak zdarzyć, że działania związane z prowadzoną działalnością gospodarczą będą zrealizowane w grudniu a faktura zostanie wystawiona dopiero w miesiącu styczniu 2021 roku. Jest to jak najbardziej zgodne z ustawą o podatku VAT, która pozwala na wystawianie faktur za poprzedni miesiąc do 15-tego dnia następnego miesiąca. Na dokumencie sprzedaży znajdzie się data sprzedaży z 2020 roku i data wystawienia faktury z 2021 roku. W takim przypadku ważne jest prawidłowe rozpoznanie przychodu w podatku dochodowym we właściwym okresie rozliczeniowym. Jak już to zostanie ustalone to wówczas przedsiębiorca będzie wiedział jaką stawkę ryczałtu powinien zastosować.

Kiedy powstaje przychód w działalności gospodarczej?

Zryczałtowany podatek dochodowy jest jedną z form opodatkowania przychodu/dochodu. Rozpoznania momentu uzyskania przychodu w ryczałcie dokonuje się na takich samych zasadach jak przy innych formach opodatkowania podatkiem dochodowym. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie:

  1. Wydania rzeczy.
  2. Wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi.
  3. Zbycia prawa majątkowego.

Nie później niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności.

Przychód powstaje w tym momencie, w którym któreś z wyżej wymienionych zdarzeń wystąpi jako pierwsze.

  1. Jeżeli najpierw dojdzie do wydania towarów a później będzie wystawiona faktura i zapłata za towar to obowiązek podatkowy powstaje w momencie wydania towarów.
  2. Jeśli najpierw będzie wystawiona faktura a później wydany towar i zapłata to w momencie wystawienia faktury.
  3. Jeżeli najpierw będzie uregulowana należność później wydanie towaru i wystawienie faktury to w momencie zapłaty za towar.

Jak już ustaliliśmy kiedy powstaje przychód w działalności gospodarczej możemy odnieść się do tematu zastosowania właściwej stawki podatku zryczałtowanego na przełomie roku.

Stawki ryczałtu na przełomie roku – jakie stosować?

Odniesiemy się do tych sytuacji, w których zmieniają się stawki ryczałtu.

Przykład 1
Jan Kowalski w ramach wolnego zawodu wykonał czynność podlegającą opodatkowaniu w dniu 30.12.2020 r. natomiast fakturę sprzedaży wystawił 04.01.2021 r. W tym przypadku przychód w ryczałcie w kwocie netto będzie opodatkowany stawką 20%, która obowiązuje w 2020 r.

Przykład 2
Ewa Nowak wykonała usługę reklamową w okresie od 15.12.2020 r. do 15.01.2021 r. opodatkowaną przed zmianą 17% ryczałtem. W tym przypadku w 2021 roku powinna wystawić fakturę ze stawką ryczałtu 15% (po zmianie). Usługa została wykonana 15.01.2021 r.,w związku z tym obowiązek podatkowy powstanie już w 2021 roku i będzie obowiązywała nowa stawka ryczałtu.

Przykład 3
Anna Kozłowska świadczy usługi rozliczane w okresach miesięcznych zgodnie z umową. Faktura za usługę wystawiana jest do 10-tego dnia następnego miesiąca. Jeżeli chodzi o rozliczenie przychodu w ryczałcie za miesiąc grudzień 2020 r. to obowiązek podatkowy z tego tytułu powstanie 31.12.2020 r. pomimo że faktura będzie wystawiona 10.01.2021 r. W tym przypadku usługę należy opodatkować stawką ryczałtu obowiązującą w 2020 roku.

Jeszcze przykład na sytuację, gdy dojdzie do zmiany formy opodatkowania. Z początkiem roku przedsiębiorca może również podjąć decyzję o rezygnacji z dotychczas stosowanego sposobu rozliczania dochodów. Jeżeli nastąpi przejście z opodatkowania na zasadach ogólnych na zryczałtowany podatek dochodowy należy pamiętać, aby dokonywać rozliczeń we właściwej formie w zależności od momentu powstania obowiązku podatkowego.

Przykład 4
Marek Woźniak otrzymał zaliczkę na dostawę towarów w grudniu 2020 r., która będzie zrealizowana w lutym 2021 roku. W 2020 roku był opodatkowany na zasadach ogólnych, ale od 1 stycznia 2021 roku wybrał zryczałtowany podatek dochodowy. Zaliczek co do zasady nie wykazuje się po stronie przychodu dlatego w takiej sytuacji jeżeli dostawa towarów będzie dokonana w lutym 2021 roku wówczas przychód ze sprzedaży należy zaewidencjonować w ewidencji przychodów ze stawką ryczałtu 3% – działalność handlowa.

Właściwe przyporządkowanie stawki ryczałtu przy zmianie stawek od 2021 roku będzie zależało od prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli obowiązek powstanie jeszcze w 2020 r. a faktura będzie wystawiona w 2021 r. to należy zastosować stawkę ryczałtu, która obowiązuje do 31.12.2020 r. Natomiast jeżeli obowiązek podatkowy powstanie w 2021 roku to powinno się stosować stawki nowe.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość