Blog ifirma.pl

Różnice między bonem jednego przeznaczenia a różnego przeznaczenia

|
|
1 minut czytania
Zastanawiasz się jakie są różnice pomiędzy bonami jednego i różnego przeznaczenia? Odpowiedź znajdziesz w artykule.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W cyklu artykułów poświęconym bonom jednego i różnego przeznaczenia odnieśliśmy się do wielu problematycznych kwestii. W tej publikacji zbierzemy wszystkie informacje, które pozwolą przedsiębiorcom utrwalić sobie dotychczas przekazane treści.

Bony jednego przeznaczenia a różnego przeznaczenia – porównanie

Na gruncie podatku VAT decydujące jest określenie czy mamy do czynienia z bonem jednego przeznaczenia (SPV) czy z bonem różnego przeznaczenia (MPV). Na gruncie podatku PIT nie ma znaczenia czy będą to bony SPV czy MPV.

 
Kategorie porównania
Bon jednego przeznaczenia SPV
Bon różnego przeznaczenia MPV
Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT
Powstaje w chwili transferu (sprzedaży) bonu
Powstaje w chwili płatności za dostawę towarów, świadczenie usług
Naliczenie podatku VAT należnego
Należy wyliczyć i wykazać podatek VAT należny w momencie transferu
Nie pobiera się podatku VAT należnego w momencie transferu, tylko dopiero w chwili dostawy towarów/usług lub z upływem terminu ważności bonu
Przychód w podatku dochodowym
W momencie nabycia towarów/usług lub z upływem terminu ważności bonu. Jeżeli przedsiębiorca posiada kasę fiskalną i uznaje zaliczkę jako przychód w momencie dokonania wpłaty

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie