NOWY JPK: Procedury I_42 i I_63 – na czym polegają?

procedura celna 42 i 63

Dokonujesz importu towarów w ramach procedur szczególnych w VAT? Sprawdź o czym nie możesz zapomnieć w nowym JPK.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą w sposób swobodny nabywać i sprzedawać towary i usługi, zarówno w kraju, jak również poza jego granicami. Rozróżniamy więc transakcje krajowe, wewnątrzunijne i transakcje z tzw. krajami trzecimi poza terytorium UE. Wszystko jest dozwolone pod warunkiem prawidłowego oznaczenia przeprowadzanych transakcji w dokumentacji księgowej i składanych deklaracjach podatkowych.

Wprowadzenie nowego JPK od 1 października 2020 r. nakłada na przedsiębiorców i księgowych dodatkowe obowiązkowe oznaczanie i kody dla niektórych transakcji.

Co to jest import towarów?

Zanim zaczniemy omawianie procedur szczególnych przy imporcie, zdefiniujmy import towarów. Jak wskazuje ustawa, przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Z definicji tej nie wynika jednak, że musi to być przywóz na terytorium Polski, może to być dowolny kraj należący do Unii Europejskiej.

Na czym polega procedura celna 42 i 63 w VAT?

Procedury celne pozwalają na zastosowanie zwolnienia z podatku VAT w przypadku dokonywania importu towarów w jednym kraju członkowskim Unii Europejskiej, który następnie będzie objęty wewnątrzwspólnotową dostawą. Tego typu działanie zostało oznaczone jako:

  1. Procedura celna o kodzie „42” – jednoczesne dopuszczenie do swobodnego obrotu i wprowadzenie do obrotu krajowego towarów, które podlegają dostawie zwolnionej z podatku VAT do innego państwa członkowskiego.

    Czyli jest to import towarów z kraju trzeciego do dowolnego kraju w UE (np. Niemiec), a następnie przesłanie tego towaru do innego kraju UE (np. Polski) w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT).

  2. Procedura celna o kodzie „63” – powrotny przywóz z jednoczesnym dopuszczeniem do swobodnego obrotu i wprowadzeniem do obrotu krajowego towarów, które podlegają dostawom zwolnionym z podatku VAT do innego państwa członkowskiego.

    Procedura 63 dotyczy tzw. reimportu towarów. Towary, które były importowane z kraju trzeciego (np. Rosji) do Polski są od razu przesłane do innego kraju trzeciego (np. Japonii), w którym dochodzi do ich obróbki, montaży, naprawy i po realizacji wracają ponownie do Polski. Te same towary są następnie wysyłane w ramach WDT z Polski do UE (np. do Francji).

Z kolei ze zwolnienia od podatku VAT przedsiębiorca może skorzystać zgodnie z §4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz.U.2018 r. poz. 701).

“Zwalnia się od podatku import towarów w przypadku, gdy miejscem przeznaczenia tych towarów jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i wywóz z terytorium kraju tych towarów nastąpi w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.”

Jak prawidłowo oznaczać w nowym JPK procedury I_42 i I_63?

Ustawodawca, wprowadzając nowy plik JPK przeznaczył dla transakcji celnych o kodzie 42 i 63 szczególne oznaczenia:
  1. Oznaczenie “I_42” dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów następującej po imporcie tych towarów w ramach procedury celnej 42 (import).
  2. Oznaczenie “I_63” dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów następującej po imporcie tych towarów w ramach procedury celnej 63 (import).

Przedsiębiorca dokonujący takich transakcji nie może zapomnieć o ich prawidłowym oznaczeniu w nowym JPK.

Przeczytaj również: Za jakie błędy w JPK będą nakładane kary?
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość