NOWY JPK: Procedury I_42 i I_63 – na czym polegają?

procedura celna 42 i 63

Dokonujesz importu towarów w ramach procedur szczególnych w VAT? Sprawdź o czym nie możesz zapomnieć w nowym JPK.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą w sposób swobodny nabywać i sprzedawać towary i usługi, zarówno w kraju, jak również poza jego granicami. Rozróżniamy więc transakcje krajowe, wewnątrzunijne i transakcje z tzw. krajami trzecimi poza terytorium UE. Wszystko jest dozwolone pod warunkiem prawidłowego oznaczenia przeprowadzanych transakcji w dokumentacji księgowej i składanych deklaracjach podatkowych.

Wprowadzenie nowego JPK od 1 października 2020 r. nakłada na przedsiębiorców i księgowych dodatkowe obowiązkowe oznaczanie i kody dla niektórych transakcji.

Co to jest import towarów?

Zanim zaczniemy omawianie procedur szczególnych przy imporcie, zdefiniujmy import towarów. Jak wskazuje ustawa, przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Z definicji tej nie wynika jednak, że musi to być przywóz na terytorium Polski, może to być dowolny kraj należący do Unii Europejskiej.

Na czym polega procedura celna 42 i 63 w VAT?

Procedury celne pozwalają na zastosowanie zwolnienia z podatku VAT w przypadku dokonywania importu towarów w jednym kraju członkowskim Unii Europejskiej, który następnie będzie objęty wewnątrzwspólnotową dostawą. Tego typu działanie zostało oznaczone jako:

  1. Procedura celna o kodzie „42” – jednoczesne dopuszczenie do swobodnego obrotu i wprowadzenie do obrotu krajowego towarów, które podlegają dostawie zwolnionej z podatku VAT do innego państwa członkowskiego.

    Czyli jest to import towarów z kraju trzeciego do dowolnego kraju w UE (np. Niemiec), a następnie przesłanie tego towaru do innego kraju UE (np. Polski) w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT).

  2. Procedura celna o kodzie „63” – powrotny przywóz z jednoczesnym dopuszczeniem do swobodnego obrotu i wprowadzeniem do obrotu krajowego towarów, które podlegają dostawom zwolnionym z podatku VAT do innego państwa członkowskiego.

    Procedura 63 dotyczy tzw. reimportu towarów. Towary, które były importowane z kraju trzeciego (np. Rosji) do Polski są od razu przesłane do innego kraju trzeciego (np. Japonii), w którym dochodzi do ich obróbki, montaży, naprawy i po realizacji wracają ponownie do Polski. Te same towary są następnie wysyłane w ramach WDT z Polski do UE (np. do Francji).

Z kolei ze zwolnienia od podatku VAT przedsiębiorca może skorzystać zgodnie z §4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz.U.2018 r. poz. 701).

“Zwalnia się od podatku import towarów w przypadku, gdy miejscem przeznaczenia tych towarów jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i wywóz z terytorium kraju tych towarów nastąpi w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.”

Jak prawidłowo oznaczać w nowym JPK procedury I_42 i I_63?

Ustawodawca, wprowadzając nowy plik JPK przeznaczył dla transakcji celnych o kodzie 42 i 63 szczególne oznaczenia:
  1. Oznaczenie “I_42” dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów następującej po imporcie tych towarów w ramach procedury celnej 42 (import).
  2. Oznaczenie “I_63” dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów następującej po imporcie tych towarów w ramach procedury celnej 63 (import).

Przedsiębiorca dokonujący takich transakcji nie może zapomnieć o ich prawidłowym oznaczeniu w nowym JPK.

Przeczytaj również: Za jakie błędy w JPK będą nakładane kary?
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość