Powrót

Nowy JPK_VAT dla świadczących usługi taksówkowe rozliczane ryczałtem

usługi taksówkarskie rozliczane ryczałtem

Świadczysz usługi taksówkowe i rozliczasz się zryczałtowanym VTA? Sprawdź, co się zmienia w nowym JPK i jak będą teraz wyglądać rozliczenia.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Przedsiębiorcy, których przedmiotem działalności gospodarczej są usługi taksówkarskie, mają możliwość wyboru formy opodatkowania w podatku VAT, jeżeli nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego. Dokonany wybór będzie decydował o sposobie rozliczania podatku VAT i formie składanych rozliczeń podatkowych do organu podatkowego.

Stawki VAT na usługi taksówkarskie

Co do zasady usługi przewozu osób opodatkowane są stawką 8% w VAT. Wówczas przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia VAT przy zakupach mających związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jest jeszcze jedna możliwość, a mianowicie wybór stawki 4% w VAT zwanej zryczałtowaną. Przy tym wyborze przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów mających związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Rozliczanie zryczałtowanego VAT taksówkarzy w nowym JPK

Przedsiębiorcy, którzy wybrali zryczałtowaną formę opodatkowania usług taksówkowych w podatku VAT obecnie dokonują rozliczeń miesięcznych na formularzu VAT-12 w terminie do 25-tego dnia każdego miesiąca.

Powstaje pytanie, czy dla takich przedsiębiorców coś się zmieni w związku z wejściem w życie nowych przepisów w zakresie przesyłania JPK? Otóż wprowadzenie nowego JPK, w którym jest podział na część deklaracyjną i ewidencyjną, dotyczy jedynie deklaracji VAT-7 i VAT-7K, które z dniem 1 października 2020 r. przestały obowiązywać. Jak z tego wynika ta zmiana nie obejmuje deklaracji VAT-12, która na takich samych zasadach funkcjonuje również po 1 października 2020 r.

Usługi taksówkarskie rozliczane ryczałtem – podsumowanie

Przedsiębiorca świadczący usługi taksówkowe opodatkowane w VAT w sposób zryczałtowany w wysokości 4% nie ma obowiązku składania nowego pliku JPK. Należy jednak nie zapominać, że jeżeli przedsiębiorca świadczy usługi taksówkowe opodatkowane ryczałtowo oraz innego rodzaju usługi opodatkowane na zasadach ogólnych w takim przypadku musi rozdzielić rozliczenia.

Dodatkowo należy mieć na uwadze, że jeżeli w ramach prowadzonej działalności przedsiębiorca trudni się również wynajmem samochodów osobowych z kierowcą, to wówczas zgodnie z ustawą o VAT nie może skorzystać z opodatkowania usług w formie zryczałtowanej według stawki 4%, a więc takich usług nie wykaże w deklaracji VAT-12.

Przeczytaj również: Stawki VAT dla taxi – różnice między 4% a 8%
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość