Powrót

Nowy próg zwolnienia od naliczeń składek ZUS

przekroczony limit zwolnienia do VAT

Zastanawiasz się czego nie ujmuje się w podstawie do naliczania składek ZUS? W dzisiejszym artykule napiszemy na ten temat.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Zasady rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zostały szczegółowo uregulowane w przepisach wykonawczych. W dzisiejszej publikacji napiszemy ile wynosi nowy próg zwolnienia do naliczania składek ZUS.

Nowy próg zwolnienia do naliczania składek ZUS

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wydało rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Katalog przychodów wyłączonych z opodatkowania został szczegółowo wymieniony w przedmiotowym dokumencie. W powyższym katalogu dokonano pewnych zmian, o których piszemy poniżej.

Z podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z dniem 1 marca 2022 roku wyłączono:

  1. Wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 300 zł.
  2. Kwotę świadczenia teleinformatycznego, o którym mowa w ustawie o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Zgodnie z przepisem świadczenie teleinformatyczne przyznawane jest funkcjonariurom i żołnierzom zawodowym, jako dodatek do wynagrodzenia za pracę osobom, które realizują zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa w organach publicznych.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość