Zobacz nasz film na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) powstały z myślą o gromadzeniu dodatkowych zasobów finansowych, którymi będzie można rozporządzać po 60 roku życia. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy środki na rachunku PPK podlegają egzekucji.
Jakie środki są gromadzone na rachunku PPK?
Wpłaty do PPK dokonywane są w części przez pracownika i pracodawcę a także co roku wpływa wpłata z Funduszu Pracy w wysokości 240 zł po spełnieniu określonych warunków. Za zgromadzone środki finansowe z wpłat, wpłat dodatkowych i dopłat rocznych nabywane są m.in. jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub subfunduszy wydzielonych w funduszach inwestycyjnych.
Czy środki zgromadzone na rachunku PPK podlegają egzekucji?
Zgodnie z ustawą środki zgromadzone na rachunku PPK nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Wyjątkiem jest egzekucja roszczeń alimentacyjnych, w tym należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłaconych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów. Świadczenia alimentacyjne mogą być egzekwowane ze środków zgromadzonych na rachunku PPK.
Potrącenia z wynagrodzenia za pracę
W ustawie Kodeks pracy (art. 87) została ustalona zasada określania kwoty wolnej od potrąceń. Z tego przepisu wynika m.in., że wolne od potrąceń jest minimalne wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy oraz wpłat dokonywanych na pracownicze plany kapitałowe. Jak z tego wynika wpłaty dokonywane do PPK uwzględnia się przy ustalaniu kwoty wolnej od potrąceń, a więc nie będą one egzekwowane na podstawie tytułów wykonawczych, które trafiły do pracodawcy.