Blog

Nowy rejestr podatników VAT już w 2019 r.

Dotychczas weryfikacja kontrahentów w zakresie VAT dostępna była jedynie w czasie bieżącym. Od września 2019 r. będzie możliwe sprawdzenie takiego statusu do 5 lat wstecz – a ponadto uzyskamy też wiele innych danych. Taka opcja pojawi się dzięki nowemu wykazowi podatników VAT, zwanemu „białą listą podatników VAT”.

Biała lista podatników VAT – co to takiego?

Zgodnie z założeniami nowych przepisów, dotychczasowe rejestry czynnych podatników VAT zostaną połączone w jeden, centralny system, w ramach którego wykazane będą m.in. informacje na temat statusu podatnika – w tym także na temat jego ewentualnego wykreślenia z rejestru podatników VAT czynnych bądź przywrócenia do tego rejestru. Co ważne, przedsiębiorca poszukujący informacji o swoim kontrahencie będzie mógł sprawdzić je do 5 lat wstecz – oznacza to dodatkową ochronę w sytuacji, kiedy np. kontrahent w trakcie trwania współpracy został wykreślony z rejestru.

Szczególną nowością, która wzbudza najwięcej emocji, jest zamieszczenie w rejestrze informacji o rachunkach bankowych podatników, zgłoszonych za pomocą formularzy rejestracyjnych albo aktualizacyjnych.

Rejestr VAT od września a konsekwencje dla podatników

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że biała lista podatników to same plusy, wspomagające przedsiębiorców. Warto jednak zwrócić uwagę, że wdrożony rejestr pociągnie za sobą również pewne obowiązki.

Przede wszystkim rozszerzone zostanie ograniczenie w zakresie zaliczania do kosztów wydatków powyżej 15.000 zł – dotychczas dotyczące wyłącznie płatności gotówkowych. Po wprowadzeniu nowego rejestru dokonanie płatności w kwocie przekraczającej 15.000 zł na rachunek bankowy kontrahenta inny, niż wskazany na białej liście, skutkować będzie wyłączeniem opłacanego w ten sposób wydatku z kosztów. Co więcej, w razie ewentualnych nieprawidłowości, podatnik będzie podlegał odpowiedzialności solidarnej w zakresie zaległości podatkowej kontrahenta – w takiej wysokości, jaka przypada na wartość VAT w transakcji. Wyjściem z tej sytuacji będzie zgłoszenie naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego dokonanego rozliczenia, w terminie 3 dni od daty dokonania przelewu.

Powyższe zasady nie będą zbyt groźne w bieżącym roku – mimo wprowadzenia nowego rejestru we wrześniu 2019, KAS nie przewiduje jeszcze zastosowania wskazanych sankcji. Zaczną one jednak obowiązywać zaledwie kilka miesięcy później, bo już od stycznia 2020 r. Warto zatem wcześniej zadbać o zaktualizowanie listy rachunków bankowych kontrahentów, a także – uzupełnienie informacji o własnych kontach, wykorzystywanych w działalności.

Split payment a rachunek bankowy – czy może być osobisty? Zobacz!

 
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

4 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu