Limit płatności gotówkowej a PIT i VAT

W obecnych czasach transakcje bezgotówkowe w obrocie gospodarczym są podstawową formą płatności. Przedsiębiorcy mogą regulować swoje rozrachunki również za pomocą gotówki, ale wyłącznie do limitu 15.000 zł. Limit płatności gotówkowej – jaki ma wpływ na wysokość zaliczek w odniesieniu do podatków PIT i VAT? Dowiedz się więcej.

Limit 15.000 zł liczymy w brutto

Zgodnie z przepisami, aby móc zaliczyć do kosztów jednolitą gospodarczo transakcję o wartości wyższej niż 15.000 zł, musimy dokonać płatności w formie bezgotówkowej. Za jednolitą gospodarczo transakcję uznajemy co do zasady jedną transakcję z jednym kontrahentem, przy czym może to być zarówno jeden zakup (np. jednej maszyny produkcyjnej), jak i kilka zakupów objętych jednym zamówieniem lub umową (np. zamówienie 30 komputerów, które zostaną dostarczone i zafakturowane w ramach trzech dostaw).

Istotne, że limit 15.000 zł liczony jest w wartości brutto – zatem do limitu zaliczamy również wartość VAT.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa arrow6

Zapłata gotówkowa a brak kosztu

Brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu transakcji powyżej 15.000 zł zapłaconej gotówką wynika z przepisów Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – art. 22p ust. 1 wskazuje, że nie ma możliwości zaliczenia do kosztów tej części transakcji, która została uregulowana z pominięciem rachunku bankowego. Tym samym, jeśli przedsiębiorca nie będzie mógł zaliczyć do kosztów takiej transakcji opłaconej gotówkowo, nie zostanie ona również uwzględniona przy wyliczaniu zaliczki na PIT oraz przy ostatecznym wyliczeniu podatku. Zobowiązanie podatkowe może na skutek takiego działania ulec zwiększeniu.

Księgowość Internetowa – 3 miesiące za darmo arrow6

Zapłata gotówkowa ograniczona w VAT?

Choć limit płatności gotówkowej 15.000 zł liczony jest jako wartość brutto transakcji, to fakt zapłaty za pośrednictwem rachunku bankowego albo z jego pominięciem nie będzie miał wpływu na VAT. W Ustawie o VAT nie wskazano w tym zakresie ograniczeń. Zatem zgodnie z powyższym, nawet gdyby na skutek obowiązujących przepisów przedsiębiorca nie mógł zaliczyć opłaconego gotówką wydatku do kosztów uzyskania przychodów, nadal pozostaje mu prawo do odliczenia VAT od takiego wydatku – pod warunkiem, że był to wydatek poniesiony dla celów opodatkowanej działalności gospodarczej.

Program do faktur – Darmowe konto arrow6

Limit gotówkowy a księgowanie – zobacz, jak poprawnie zaksięgować poniesiony wydatek!

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI