Limit płatności gotówkowej a PIT i VAT

limit płatności gotówkowej

Limit 15.000 zł płatności gotówkowej może mieć wpływ na wyliczanie zaliczki na podatek dochodowy. Taka płatność nie może być kosztem, tym samym zwiększy zobowiązanie podatkowe. Jednocześnie fakt wyboru gotówki zamiast rachunku bankowego nie będzie miał wpływu na prawo do odliczenia VAT.

W obecnych czasach transakcje bezgotówkowe w obrocie gospodarczym są podstawową formą płatności. Przedsiębiorcy mogą regulować swoje rozrachunki również za pomocą gotówki, ale wyłącznie do limitu 15.000 zł. Limit płatności gotówkowej – jaki ma wpływ na wysokość zaliczek w odniesieniu do podatków PIT i VAT? Dowiedz się więcej.

Limit 15.000 zł liczymy w brutto

Zgodnie z przepisami, aby móc zaliczyć do kosztów jednolitą gospodarczo transakcję o wartości wyższej niż 15.000 zł, musimy dokonać płatności w formie bezgotówkowej.

Za jednolitą gospodarczo transakcję uznajemy co do zasady jedną transakcję z jednym kontrahentem, przy czym może to być zarówno jeden zakup (np. jednej maszyny produkcyjnej), jak i kilka zakupów objętych jednym zamówieniem lub umową (np. zamówienie 30 komputerów, które zostaną dostarczone i zafakturowane w ramach trzech dostaw).

Zapłata gotówkowa a brak kosztu

Brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu transakcji powyżej 15.000 zł zapłaconej gotówką wynika z przepisów Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – art. 22p ust. 1 wskazuje, że nie ma możliwości zaliczenia do kosztów tej części transakcji, która została uregulowana z pominięciem rachunku bankowego.

Tym samym, jeśli przedsiębiorca nie będzie mógł zaliczyć do kosztów takiej transakcji opłaconej gotówkowo, nie zostanie ona również uwzględniona przy wyliczaniu zaliczki na PIT oraz przy ostatecznym wyliczeniu podatku. Zobowiązanie podatkowe może na skutek takiego działania ulec zwiększeniu.

Zapłata gotówkowa ograniczona w VAT?

Choć limit płatności gotówkowej 15.000 zł liczony jest jako wartość brutto transakcji, to fakt zapłaty za pośrednictwem rachunku bankowego albo z jego pominięciem nie będzie miał wpływu na VAT. W Ustawie o VAT nie wskazano w tym zakresie ograniczeń. Zatem zgodnie z powyższym, nawet gdyby na skutek obowiązujących przepisów przedsiębiorca nie mógł zaliczyć opłaconego gotówką wydatku do kosztów uzyskania przychodów, nadal pozostaje mu prawo do odliczenia VAT od takiego wydatku – pod warunkiem, że był to wydatek poniesiony dla celów opodatkowanej działalności gospodarczej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość