Blog ifirma.pl

Obsługa elektroniczna wniosków WIS, WIA i WIP

|
|
2 minut czytania
Od 2024 r. zmienią się zasady przyjmowania wniosków o wydanie WIS, WIA i WIP. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie będą nowe warunki.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

1 stycznia 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie trybu składania wniosków o wydanie WIS, WIA i WIP. Już nie będzie można wnosić o nie na dotychczasowych zasadach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób uzyskasz Wiążącą Informację (WIS, WIA i WIP) w 2024 roku.

Wniosek o wydanie Wiążących Informacji – jak to wygląda obecnie?

W tej chwili (do końca 2023 r.) tryb przyjmowania wniosków o wydanie:

 • WIS – Wiążących Informacji Stawkowych;
 • WIP – Wiążących Informacji o Pochodzeniu,
 • WIA – Wiążących Informacji Akcyzowych

nie jest ujednolicony.

Przedsiębiorcy mogą wnioskować o wydanie tych dokumentów drogą elektroniczną (przez e-PUAP) lub w formie papierowej. To wnioskodawca wybiera tryb, który mu najbardziej odpowiada.

Stoi to w kolizji z trybem wnioskowania o wydanie Wiążącej Informacji Taryfowej (WIT) – można go zrealizować wyłącznie poprzez konto na PUESC. Wprowadza to zamęt i irytację przedsiębiorców, którzy poszukują formularza do złożenia wniosku na niewłaściwej platformie.

Wnioski o wydanie WIS, WIP i WIA od 1 stycznia 2024 r.

Z dniem 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy ustawy z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie z nimi zasady wnioskowania o wydanie WIS, WIP i WIA zostaną ustandaryzowane.

Wnioski o wydanie WIS od Nowego Roku składamy poprzez e-Urząd Skarbowy, a wnioski o wydanie WIP i WIA poprzez PUESC (czyli tak samo jak WIT).

1 stycznia 2024 r. w serwisie e-Urzędu Skarbowego i na platformie PUESC zostaną udostępnione nowe funkcjonalności umożliwiające złożenie wspomnianych wniosków.

Złożenie wniosku o wydanie Wiążącej Informacji pozostanie bezpłatne, ale – tak jak i obecnie – wnioskujący będzie musiał ponieść koszty badań i analiz, jeśli takowych będzie wymagało wydanie Wiążącej Informacji.

WIS, WIP i WIA w 2024 – podsumowanie

Od 1 stycznia 2024 r. wnioski o wydanie WIP i WIA należy składać poprzez PUESC, a o WIS – poprzez e-US. Nie zmieni się nic w opłatach – tzn. samo wydanie Wiążącej Informacji pozostanie bezpłatne, wnioskujący będzie musiał jednak zapłacić za ewentualne badania i analizy, niezbędne Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) do wydania dokumentu.

Autor ifirma.pl

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie