Odliczenie VAT od importu usług po zmianie przepisów

odliczenie VAT od importu usług

Dokonujesz importu usług? Sprawdź, w jaki sposób dokonywać rozliczenia takich transakcji po zmianie przepisów.

Odliczenie VAT od importu usług - omówione zagadnienia:

Rozliczanie transakcji zagranicznych przysparza wielu problemów. Częsta zmiana przepisów podatkowych, jak i stanowiska organów podatkowych nie ułatwiają zadania przedsiębiorcom. Zgodnie z zapowiedziami została wprowadzona w życie kolejna zmiana ustawy o podatku VAT, zwana pakietem SLIM VAT 2. W dzisiejszej publikacji przyjrzymy się, w jaki sposób powinien być rozliczany import usług po nowelizacji.

Kiedy mówimy o imporcie usług?

Coraz częściej przedsiębiorcy nabywają usługi od zagranicznych firm i w takim przypadku są zobowiązani do rozliczenia takiej transakcji na gruncie podatku VAT. Żeby mówić o imporcie usług muszą być spełnione następujące warunki:

  1. Stronami transakcji są przedsiębiorcy.
  2. Usługodawca nie posiada na terytorium Polski siedziby firmy ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
  3. Podatek VAT należny rozlicza usługobiorca.

Co zmienił SLIM VAT 2 w imporcie usług?

Od 7 września 2021 roku obowiązują nowe przepisy, w których zmieniona została zasada rozliczania podatku VAT naliczonego od importu usług. Ma to związek z wyrokiem TSUE, który zakwestionował przepisy polskiej ustawy o VAT w tym zakresie.

Obecnie zmieniła się zasada odliczenia podatku VAT naliczonego w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie rozliczy importu usług w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Po zmianie przepisów podatek VAT naliczony można odliczyć w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wykazano podatek VAT należny.

Przykład:

Przedsiębiorca dokonał zakupu importu usługi, który został wykonany w miesiącu październiku 2021 roku i powstał obowiązek podatkowy w VAT. Z uwagi na przeoczenie przypomniał sobie dopiero o tym imporcie w miesiącu lutym 2022 roku. W takim przypadku podatek VAT należny od importu usług przedsiębiorca powinien wykazać poprzez korektę JPK_V7 za miesiąc październik 2021 r. i w tym samym okresie może odliczyć podatek VAT naliczony od tej transakcji. Przed zmianą przepisów w takim przypadku podatek VAT należny trzeba było wykazać w październiku, a podatek VAT naliczony w lutym.

Zmiana przepisów w pakiecie SLIM VAT 2 pozwoliła na odliczenie podatku VAT naliczonego i należnego w tym samym okresie rozliczeniowym. Jednak jeżeli przedsiębiorca z różnych przyczyn przypomni sobie o konieczności rozliczenia importu usług później, to musi to zrobić przez złożenie korekty pliku JPK_V7.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Import usług - jak wygląda obowiązek podatkowy w 2022?

    Od 7 września 2021 roku zmieniła się zasada odliczenia podatku VAT naliczonego w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie rozliczy importu usług w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Po zmianie przepisów podatek VAT naliczony można odliczyć w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wykazano podatek VAT należny.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość