Odliczenie VAT od importu usług po zmianie przepisów

odliczenie VAT od importu usług

Dokonujesz importu usług? Sprawdź, w jaki sposób dokonywać rozliczenia takich transakcji po zmianie przepisów.

Odliczenie VAT od importu usług - omówione zagadnienia:

Rozliczanie transakcji zagranicznych przysparza wielu problemów. Częsta zmiana przepisów podatkowych, jak i stanowiska organów podatkowych nie ułatwiają zadania przedsiębiorcom. Zgodnie z zapowiedziami została wprowadzona w życie kolejna zmiana ustawy o podatku VAT, zwana pakietem SLIM VAT 2. W dzisiejszej publikacji przyjrzymy się, w jaki sposób powinien być rozliczany import usług po nowelizacji.

Kiedy mówimy o imporcie usług?

Coraz częściej przedsiębiorcy nabywają usługi od zagranicznych firm i w takim przypadku są zobowiązani do rozliczenia takiej transakcji na gruncie podatku VAT. Żeby mówić o imporcie usług muszą być spełnione następujące warunki:

  1. Stronami transakcji są przedsiębiorcy.
  2. Usługodawca nie posiada na terytorium Polski siedziby firmy ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
  3. Podatek VAT należny rozlicza usługobiorca.

Co zmienił SLIM VAT 2 w imporcie usług?

Od 7 września 2021 roku obowiązują nowe przepisy, w których zmieniona została zasada rozliczania podatku VAT naliczonego od importu usług. Ma to związek z wyrokiem TSUE, który zakwestionował przepisy polskiej ustawy o VAT w tym zakresie.

Obecnie zmieniła się zasada odliczenia podatku VAT naliczonego w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie rozliczy importu usług w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Po zmianie przepisów podatek VAT naliczony można odliczyć w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wykazano podatek VAT należny.

Przykład:

Przedsiębiorca dokonał zakupu importu usługi, który został wykonany w miesiącu październiku 2021 roku i powstał obowiązek podatkowy w VAT. Z uwagi na przeoczenie przypomniał sobie dopiero o tym imporcie w miesiącu lutym 2022 roku. W takim przypadku podatek VAT należny od importu usług przedsiębiorca powinien wykazać poprzez korektę JPK_V7 za miesiąc październik 2021 r. i w tym samym okresie może odliczyć podatek VAT naliczony od tej transakcji. Przed zmianą przepisów w takim przypadku podatek VAT należny trzeba było wykazać w październiku, a podatek VAT naliczony w lutym.

Zmiana przepisów w pakiecie SLIM VAT 2 pozwoliła na odliczenie podatku VAT naliczonego i należnego w tym samym okresie rozliczeniowym. Jednak jeżeli przedsiębiorca z różnych przyczyn przypomni sobie o konieczności rozliczenia importu usług później, to musi to zrobić przez złożenie korekty pliku JPK_V7.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Import usług - jak wygląda obowiązek podatkowy w 2022?

    Od 7 września 2021 roku zmieniła się zasada odliczenia podatku VAT naliczonego w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie rozliczy importu usług w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Po zmianie przepisów podatek VAT naliczony można odliczyć w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wykazano podatek VAT należny.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość