Blog ifirma.pl

Odliczenie VAT od importu usług po zmianie przepisów

|
|
2 minut czytania
Dokonujesz importu usług? Sprawdź, w jaki sposób dokonywać rozliczenia takich transakcji po zmianie przepisów.

Odliczenie VAT od importu usług - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rozliczanie transakcji zagranicznych przysparza wielu problemów. Częsta zmiana przepisów podatkowych, jak i stanowiska organów podatkowych nie ułatwiają zadania przedsiębiorcom. Zgodnie z zapowiedziami została wprowadzona w życie kolejna zmiana ustawy o podatku VAT, zwana pakietem SLIM VAT 2. W dzisiejszej publikacji przyjrzymy się, w jaki sposób powinien być rozliczany import usług po nowelizacji.

Kiedy mówimy o imporcie usług?

Coraz częściej przedsiębiorcy nabywają usługi od zagranicznych firm i w takim przypadku są zobowiązani do rozliczenia takiej transakcji na gruncie podatku VAT. Żeby mówić o imporcie usług muszą być spełnione następujące warunki:

 1. Stronami transakcji są przedsiębiorcy.
 2. Usługodawca nie posiada na terytorium Polski siedziby firmy ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
 3. Podatek VAT należny rozlicza usługobiorca.

Co zmienił SLIM VAT 2 w imporcie usług?

Od 7 września 2021 roku obowiązują nowe przepisy, w których zmieniona została zasada rozliczania podatku VAT naliczonego od importu usług. Ma to związek z wyrokiem TSUE, który zakwestionował przepisy polskiej ustawy o VAT w tym zakresie.

Obecnie zmieniła się zasada odliczenia podatku VAT naliczonego w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie rozliczy importu usług w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Po zmianie przepisów podatek VAT naliczony można odliczyć w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wykazano podatek VAT należny.

Przykład:

Przedsiębiorca dokonał zakupu importu usługi, który został wykonany w miesiącu październiku 2021 roku i powstał obowiązek podatkowy w VAT. Z uwagi na przeoczenie przypomniał sobie dopiero o tym imporcie w miesiącu lutym 2022 roku. W takim przypadku podatek VAT należny od importu usług przedsiębiorca powinien wykazać poprzez korektę JPK_V7 za miesiąc październik 2021 r. i w tym samym okresie może odliczyć podatek VAT naliczony od tej transakcji. Przed zmianą przepisów w takim przypadku podatek VAT należny trzeba było wykazać w październiku, a podatek VAT naliczony w lutym.

Zmiana przepisów w pakiecie SLIM VAT 2 pozwoliła na odliczenie podatku VAT naliczonego i należnego w tym samym okresie rozliczeniowym. Jednak jeżeli przedsiębiorca z różnych przyczyn przypomni sobie o konieczności rozliczenia importu usług później, to musi to zrobić przez złożenie korekty pliku JPK_V7.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Import usług - jak wygląda obowiązek podatkowy w 2022?

   Od 7 września 2021 roku zmieniła się zasada odliczenia podatku VAT naliczonego w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie rozliczy importu usług w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Po zmianie przepisów podatek VAT naliczony można odliczyć w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wykazano podatek VAT należny.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie