Odliczenie VAT od usług gastronomicznych i noclegowych

Zakup usług gastronomicznych i noclegowych nawet na cele sprzedaży nie uprawnia co do zasady do odliczenia VAT. Jednak wyrok NSA pozwala mieć nadzieję, że zmieni się linia interpretacyjna organów skarbowych, co przełoży się na korzyści dla firm organizujących szkolenia i konferencje.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Organizowanie szkoleń i konferencji stanowi generalnie działalność podlegającą opodatkowaniu VAT. Skoro tak, to przy nabyciu przez czynnych podatników usług i towarów, pozwalających zorganizować wydarzenie dla klienta, powinno przysługiwać prawo do odliczenia VAT. Jednak gdy nabycie dotyczy usług noclegowych lub gastronomicznych, sytuacja przestaje być tak klarowna.

Brak prawa do odliczenia VAT według organów skarbowych

Brak prawa do odliczenia VAT od usług noclegowych i gastronomicznych (z wyjątkiem cateringu) wynika wprost z przepisów Ustawy o VAT (art. 88 ust. 1 pkt 4). Nie ma co do tego wątpliwości, jeśli podatnik nabywa takie usługi w celu wykorzystania ich we własnym zakresie. Tymczasem podmioty, nabywające wskazane powyżej usługi w celu ich dalszej odsprzedaży w ramach organizowanych szkoleń lub konferencji, są w takim przypadku w nieciekawej pozycji. Co do zasady, nie mają prawa do odliczenia VAT od dokonanego zakupu, z drugiej jednak strony – mają obowiązek opodatkować dalszą sprzedaż według ogólnej zasady. Taki mechanizm wydaje się być sprzeczny z zasadą neutralności VAT, zgodnie z którą ciężar tego podatku powinien ponosić jedynie ostateczny konsument. Powyższe argumenty wydają się nie być wystarczające dla organów skarbowych, które w znaczącej większości stoją na stanowisku, że prawo do odliczenia VAT od gastronomii i noclegów nie przysługuje nawet takim firmom, które kupują te usługi wyłącznie w celu ich dalszej odsprzedaży (por. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 marca 2018 r.)

Wyrok w sprawie odliczenia VAT w gastronomii i usługach noclegowych

Światełkiem w tunelu dla firm zajmujących się organizowaniem szkoleń i konferencji może być wyrok NSA z 25 kwietnia 2017 r. Zgodnie z opinią sądu, zakaz odliczenia VAT od usług gastronomicznych i noclegowych nie powinien obowiązywać w przypadku firm, które nabycia takich usług dokonują wyłącznie w celu dalszej ich odsprzedaży w ramach przedmiotu działania swojej firmy. Są to wydatki związane ściśle z prowadzoną działalnością gospodarczą, a pozbawianie takich podmiotów prawa do odliczenia VAT stoi w sprzeczności z zasadą neutralności VAT. Warto jednak pamiętać, że jeden wyrok nie stanowi zabezpieczenia dla innych przedsiębiorców, którzy zdecydują się na odliczanie VAT w oparciu o taką interpretację przepisów. Możliwe, że taka praktyka zacznie obowiązywać w szerszym zakresie i stanie się oficjalną linią interpretacyjną organów skarbowych, jednak do tego czasu warto zabezpieczyć się własną interpretacją indywidualną. Jeśli organ skarbowy wyda interpretację, w której nie zezwoli podatnikowi na odliczenie VAT w omawianej sytuacji – po dopełnieniu wszystkich formalności – można również odwołać się do właściwego sądu.

Czy obiad na spotkaniu z kontrahentem uprawnia do odliczenia VAT? Zobacz wyjaśnienie!

  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce