Blog ifirma.pl

Odroczenie terminu płatności składek ZUS

|
|
4 minut czytania
Masz problem z terminowym regulowaniem składek ZUS? Nie czekaj złóż wniosek o odroczenie płatności.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Problem z terminowym regulowaniem należności publicznoprawnych, do których zalicza się również opłacanie składek ZUS może mieć hipotecznie każdy z przedsiębiorców. W takiej sytuacji najlepiej zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy w postaci ulgi w spłacie zobowiązań wobec ZUS.

Jakie są konsekwencje nieopłacenia składek ZUS w terminie?

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jakie przykre konsekwencje mogą spotkać przedsiębiorcę jeżeli nie opłaci w terminie płatności składek ZUS. Do takich typowych należą:

 • od nieopłaconych w terminie składek będą naliczone odsetki za zwłokę,
 • przedsiębiorcy, którzy opłacają dobrowolne ubezpieczenie chorobowe stracą prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego,
 • ZUS może rozpocząć postępowanie egzekucyjne co wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci kosztów egzekucyjnych.

Kto może wystąpić z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek?

Z wnioskiem o odroczenie może się zwrócić do ZUS każdy płatnik składek, który ma problemy z bieżącym regulowaniem składek. W takim przypadku bez znaczenia jest wielkość przedsiębiorstwa i jego forma organizacyjna. Z takim wnioskiem może również wystąpić w imieniu płatnika ustanowiony przez niego pełnomocnik. Dzięki odroczeniu składki można zapłacić w późniejszym terminie. W decyzji ZUS zostanie podany nowy termin płatności składek.

Jakie składki mogą zostać odroczone?

Odroczenie może obejmować każdego rodzaju składkę jaką zobowiązany jest opłacać płatnik, a mianowicie składki na:

 • ubezpieczenia społeczne,
 • ubezpieczenia zdrowotne,
 • Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
 • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Warunkiem uzyskania odroczenia przedmiotowych składek jest złożenie wniosku najpóźniej w dniu upływu terminu płatności.

Nie mogą być objęte odroczeniem zaległe składki, czyli powstałe po upływie terminu zapłaty.

Złożenie wniosku o odroczenie do ZUS

Samo złożenie wniosku o odroczenie nie gwarantuje jeszcze otrzymania takiej ulgi. W sytuacji, gdy przedsiębiorca otrzyma z ZUS decyzję odmowną będzie zobowiązany do uregulowania zaległości wraz z należnymi odsetkami za zwłokę naliczonymi od terminu płatności do dnia zapłaty, łącznie z tym dniem. Szczegółowe informacje w jaki sposób należy ubiegać się o odroczenie składek ZUS można znaleźć na stronie internetowej ZUS. Jeśli sytuacja finansowa płatnika się zmieni zawsze można wnioskować o zmianę warunków odroczenia. Jeżeli decyzja o odroczeniu jest w ocenie przedsiębiorcy niekorzystna lub jest to odmowa odroczenia, może on skorzystać z drogi odwoławczej do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.

Na jakich warunkach dokonuje się zapłaty składek odroczonych?

W decyzji o odroczeniu składek ZUS zostanie naliczona opłata prolongacyjna od terminu płatności do dnia odroczenia, nie wystąpią natomiast odsetki za zwłokę. Wysokość opłaty prolongacyjnej wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę, które na chwile obecną wynoszą 8%, a więc opłata prolongacyjna wynosi 4%. Jeżeli przedsiębiorca nie zapłaci składek ZUS w terminie odroczonym w takiej sytuacji decyzja wygaśnie i należy jak najszybciej spłacić zaległość wraz z odsetkami za zwłokę. W każdej chwili przedsiębiorca może odstąpić od umowy z ZUS w sprawie odroczenia.

Jak wypełnić wniosek RDS przez PUE ZUS – przeczytaj.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie