Odroczenie terminu płatności składek ZUS

odroczenie składek ZUS

Masz problem z terminowym regulowaniem składek ZUS? Nie czekaj złóż wniosek o odroczenie płatności.

Problem z terminowym regulowaniem należności publicznoprawnych, do których zalicza się również opłacanie składek ZUS może mieć hipotecznie każdy z przedsiębiorców. W takiej sytuacji najlepiej zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy w postaci ulgi w spłacie zobowiązań wobec ZUS.

Jakie są konsekwencje nieopłacenia składek ZUS w terminie?

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jakie przykre konsekwencje mogą spotkać przedsiębiorcę jeżeli nie opłaci w terminie płatności składek ZUS. Do takich typowych należą:

  • od nieopłaconych w terminie składek będą naliczone odsetki za zwłokę,
  • przedsiębiorcy, którzy opłacają dobrowolne ubezpieczenie chorobowe stracą prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego,
  • ZUS może rozpocząć postępowanie egzekucyjne co wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci kosztów egzekucyjnych.

Kto może wystąpić z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek?

Z wnioskiem o odroczenie może się zwrócić do ZUS każdy płatnik składek, który ma problemy z bieżącym regulowaniem składek. W takim przypadku bez znaczenia jest wielkość przedsiębiorstwa i jego forma organizacyjna. Z takim wnioskiem może również wystąpić w imieniu płatnika ustanowiony przez niego pełnomocnik. Dzięki odroczeniu składki można zapłacić w późniejszym terminie. W decyzji ZUS zostanie podany nowy termin płatności składek.

Jakie składki mogą zostać odroczone?

Odroczenie może obejmować każdego rodzaju składkę jaką zobowiązany jest opłacać płatnik, a mianowicie składki na:

  • ubezpieczenia społeczne,
  • ubezpieczenia zdrowotne,
  • Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Warunkiem uzyskania odroczenia przedmiotowych składek jest złożenie wniosku najpóźniej w dniu upływu terminu płatności.

Nie mogą być objęte odroczeniem zaległe składki, czyli powstałe po upływie terminu zapłaty.

Złożenie wniosku o odroczenie do ZUS

Samo złożenie wniosku o odroczenie nie gwarantuje jeszcze otrzymania takiej ulgi. W sytuacji, gdy przedsiębiorca otrzyma z ZUS decyzję odmowną będzie zobowiązany do uregulowania zaległości wraz z należnymi odsetkami za zwłokę naliczonymi od terminu płatności do dnia zapłaty, łącznie z tym dniem. Szczegółowe informacje w jaki sposób należy ubiegać się o odroczenie składek ZUS można znaleźć na stronie internetowej ZUS. Jeśli sytuacja finansowa płatnika się zmieni zawsze można wnioskować o zmianę warunków odroczenia. Jeżeli decyzja o odroczeniu jest w ocenie przedsiębiorcy niekorzystna lub jest to odmowa odroczenia, może on skorzystać z drogi odwoławczej do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.

Na jakich warunkach dokonuje się zapłaty składek odroczonych?

W decyzji o odroczeniu składek ZUS zostanie naliczona opłata prolongacyjna od terminu płatności do dnia odroczenia, nie wystąpią natomiast odsetki za zwłokę. Wysokość opłaty prolongacyjnej wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę, które na chwile obecną wynoszą 8%, a więc opłata prolongacyjna wynosi 4%. Jeżeli przedsiębiorca nie zapłaci składek ZUS w terminie odroczonym w takiej sytuacji decyzja wygaśnie i należy jak najszybciej spłacić zaległość wraz z odsetkami za zwłokę. W każdej chwili przedsiębiorca może odstąpić od umowy z ZUS w sprawie odroczenia.

Jak wypełnić wniosek RDS przez PUE ZUS – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość