Powrót

Opłata recyklingowa rozliczanie transakcji – odpowiedzi na pytania, planowane zmiany

opłata recyklingowa jak rozliczać

Prowadzisz firmę handlową i wykorzystujesz torebki foliowe do pakowania zakupów? A może rozpoczynasz działalność handlową i zastanawiasz się o czym powinieneś jeszcze wiedzieć? Zapoznaj się z regulacjami dotyczącymi opłaty recyklingowej.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Recykling jest to forma odzyskiwania surowców z produktów odpadowych i wykorzystywanie ich do ponownego przetworzenia. Takie działania mają za zadanie spełniać wiele pożytecznych funkcji: rozpoczynając od ochrony środowiska, poprzez oszczędność energii, zasobów naturalnych. Korzyści jest wiele, ale siłą napędową działania tego mechanizmu  jest człowiek i jego świadomość i zaangażowanie. Istnieją przepisy prawa, które regulują gospodarkę postępowania z odpadami. Ponadto wskazują jakie opłaty powinny wnosić firmy produkcyjne, ale również handlowe.

Torebki foliowe podział

Przedsiębiorcy prowadzący firmy handlowe, w których wykorzystywane są lekkie torby z tworzyw sztucznych zobowiązani są pobrać opłatę recyklingową od klienta za wydanie takiej torby. Przepisy w tym zakresie zostały wprowadzone od 1 stycznia 2018 roku. 

Najbardziej widoczną formą używania toreb z tworzywa sztucznego jest handel detaliczny, praktycznie na każdym kroku przy robieniu zakupów spożywczych. 

Torba na zakupy z tworzywa sztucznego, w rozumieniu ustawy, jest to torba z uchwytami lub bez uchwytów w podziale na:

  • lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów,
  • bardzo lekkie torby z tworzywa sztucznego o grubości poniżej 15 mikrometrów.

Najważniejsze informacje na temat opłaty recyklingowej

Stawki opłaty recyklingowej , o której mowa w art. 40a Ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. 2019 poz. 542) wyszczególnione są w rozporządzeniu. Obecnie stawka opłaty recyklingowej wynosi minimalnie 0,20 zł za jedną sztukę torebki z tworzywa sztucznego.

Opłatę recyklingową uiszcza się w terminie do 15 marca po roku podatkowym na specjalnie utworzone konto bankowe właściwego miejscowo marszałka województwa. 

Opłata recyklingowa rozliczanie transakcji

Na każdej fakturze czy paragonie musi być zawarta informacja o liczbie sprzedanych torebek. Nie ma więc potrzeby prowadzenia dodatkowych ewidencji sprzedanych torebek ani sporządzania sprawozdań czy informacji do właściwych organów. Wartość lekkiej torebki foliowej objętej opłatą recyklingową, o grubości pomiędzy 15 a 49 mikrometrów, może być dowolnie ustalona przez sprzedawcę. Nie musi być równa opłacie recyklingowej – może być wyższa.

Opłata recyklingowa w podatkach

W podatku dochodowym od osób fizycznych opłata recyklingowa będzie wykazywana po stronie przychodu w kwotach netto przez czynnego podatnika VAT, w kwocie brutto przez nievatowca. Natomiast uiszczona opłata recyklingowa znajdzie się po stronie kosztów. 

Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencyjnychopłatę recyklingową zaksięgują na zmniejszenie przychodu.

W podatku od towarów i usług opłata recyklingowa podlega opodatkowaniu, a więc kwota minimalna 0,20 zł/sztuka będzie opodatkowana 23% VAT. Kwota brutto 0,25 zł będzie kosztem konsumenta.

Przykład

Pani Halina prowadzi sklep z artykułami spożywczymi. Za 2018 rok liczba torebek foliowych podlegających pod opłatę recyklingową wyniosła 1000 szt. Opłata recyklingowa podlegająca wpłacie do budżetu państwa do 15 marca 2019 roku wyniesie 200,00 zł. Od sprzedaży torebek Pani Halina zapłaciła 46,00 zł podatku VAT należnego (200 zł x 23%=46 zł) w trakcie 2018 roku.  

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania

Na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości zamieszczone zostały odpowiedzi na pytania, które często pojawiają się w związku z tematyką opłaty recyklingowej od torebek foliowych.

Oto niektóre z nich:

Czy przedsiębiorca może uiścić opłatę recyklingową we własnym zakresie i nie obciążać nią klienta?

Nie można zastosować takiej praktyki, ponieważ można narazić się na karę pieniężną od 500 zł do 20.000 zł.

Czy torby o grubości poniżej 15 mikrometrów mogą być w każdym przypadku bezpłatnie oferowane klientowi?

Oferowanie toreb bezpłatnie możliwe jest w sytuacjach, gdy służą do pakowania żywności luzem lub spowodowane to jest względami higienicznymi. Prowadząc sklep z narzędziami i pakując drobne elementy np. śrubki do torby foliowej poniżej 15 mikrometrów należy pobrać i odprowadzić opłatę recyklingową

Czy produkty żywnościowe dla zwierząt sprzedawane luzem traktowane są jako żywność i można je pakować w folie o gr. poniżej 15 mikrometrów za darmo?

Torby, do których są pakowane produkty dla zwierząt będą objęte opłatą recyklingową, nie można ich dodawać za darmo.

Czy torby papierowe podlegają opłacie recyklingowej?

Nie podlegają opłacie.

Czy pakując w sklepie produkty w woreczki strunowe o grubości poniżej 50 mikrometrów należy uiścić opłatę recyklingową?

Tak, takie woreczki podlegają opłacie recyklingowej.

Opłata recyklingowa na terenie Unii Europejskiej

Opłata od torebek foliowych obowiązująca w Polsce wynika z prawa UE obowiązującego wszystkie państwa należące do UE. Ustawodawcy w swoich krajach mogą wprowadzić podatek “foliówkowy” bądź zredukować zużycie torebek foliowych w inny skuteczny sposób. Polska postawiła na podatek od torebek foliowych.

Ministerstwo Finansów planuje rozszerzenie obowiązku opłaty recyklingowej na torebki foliowe o grubości od 50 mikrometrów. Zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w bieżącym roku. Opłaty mają być uiszczane miesięcznie, a nie jak do tej pory raz do roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość