Otrzymanie składnika majątku w ramach darowizny – rozliczenie na gruncie PIT i VAT.

otrzymanie składnika majątku w ramach darowizny

Jak właściwie ująć otrzymane składniki majątku firmy w urządzeniach księgowych i jak je rozliczyć – sprawdź.

Majątkiem firmy są zakupione towary, materiały, wyposażenie, środki trwałe, budynki, samochody i wiele innych składników. Zdarza się w różnych okolicznościach, że otrzymamy takie składniki majątku od współmałżonka, najbliżej rodziny, a często również od osoby trzeciej. Przy prowadzeniu działalności gospodarczej często problemów przysparza właściwe ujęcie przychodów i kosztów w urządzeniach księgowych. Nie inaczej jest w sytuacji otrzymania darowizny zastanawiamy się w jaki sposób powinna być właściwie wykazana w PKPiR.

Darowizna składnika majątku otrzymana od współmałżonka a podatek PIT

W przypadku małżonków problematyka przekazywania majątku firmy pomiędzy nimi jest dość skomplikowanym procesem i niejednoznacznym. W ustawach podatkowych brak jest przepisów, które by regulowały wprost tego typu zagadnienia. Często podatnicy występują z wnioskami o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych, aby uniknąć w przyszłości ewentualnych sporów z fiskusem.

Odnosząc się do tej problematyki w sensie ogólnym darowizna majątku firmy na gruncie podatku dochodowego dla obdarowanego nie będzie stanowiła przychodu do opodatkowania. Otrzymane środki trwałe współmałżonek będzie mógł ująć w ewidencji środków trwałych, ale ponieważ korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn nie będzie mógł odliczyć odpisów amortyzacyjnych w kosztach firmy, chyba że darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników wówczas amortyzacji dokonuje się na zasadzie kontynuacji (art. 23 ust. 9 ustawy o PIT). Poza środkami trwałymi jeżeli dojdzie do przekazania składników wyposażenia to powinno być ujęte w ewidencji wyposażenia u obdarowanego. Po stronie obdarowanego otrzymane składniki wyposażenia nie będą mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym.

Również otrzymane towary handlowe i materiały nie znajdą się w jego kosztach uzyskania przychodów. Z ustawowej definicji kosztu muszą być to koszty “poniesione” a ten warunek nie jest spełniony. W momencie sprzedaży należy wykazać przychód podatkowy.

Darowizna składnika majątku otrzymana od współmałżonka a podatek VAT

Rozpatrywanie tego zagadnienia jako darowizny majątku firmy na gruncie podatku VAT nie daje uprzywilejowanej pozycji dla małżonków jeżeli chodzi o przepisy podatkowe. W omawianej sprawie jeżeli małżonek obdarowany jest czynnym podatnikiem VAT nie będzie miał prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od otrzymanych składników majątkowych.

W momencie sprzedaży otrzymanych składników majątku firmy po stronie obdarowanego podatnik VAT czynny nalicza podatek VAT należny.

Darowizna składnika majątku firmy na rzecz członka rodziny a podatek PIT i VAT

Mówimy o członkach rodziny, którzy znajdują się w I grupie podatkowej na potrzeby podatku od spadków i darowizn.

W przypadku członków rodziny, którzy znaleźli się w I grupie podatkowej zasada rozliczenia podatku PIT i VAT w przypadku darowizny składnika majątku będzie taka sama jak w odniesieniu do małżonka. Otrzymane towary i materiały handlowe nie znajdą się w kosztach uzyskania przychodów. Więcej na temat darowizny towarów handlowych można przeczytać tutaj. Obdarowany nie będzie miał prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od otrzymanych składników majątku w ramach otrzymanej darowizny.

W momencie sprzedaży całość przychodu będzie wykazana w podatku PIT i opodatkowana podatkiem VAT należnym.

Darowizna składnika majątku firmy na rzecz członka rodziny a podatek PIT i VAT

Tzw. osoby trzecie w świetle przepisów ustawy od spadków i darowizn zaliczane są do III grupy podatkowej. Z uwagi na brak regulacji w ustawach podatkowych zasady rozliczenia będą analogiczne jak w przypadku małżonków i członków rodziny. Jeżeli przedmiotem darowizny będą środki trwałe, które następnie zostaną ujęte w ewidencji obdarowanego należy dokonać ich wyceny według wartości rynkowej z dnia nabycia (art. 22g ust. 3 ustawy o PIT). Taka sama wartość powinna być przyjęta dla podatku od spadków i darowizn, do zapłaty, którego będzie zobowiązany obdarowany. Jeżeli darowizna środka trwałego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatków od spadków i darowizn i darczyńca wcześniej nie dokonywał odpisów amortyzacyjnych wówczas obdarowany może naliczać amortyzację i ujmować ją w kosztach. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Na okoliczność przekazania darowizny powinna być sporządzona umowa, w której należy określić szczegółowy wykaz składników majątku wraz z ich wyceną. Wymaganym elementem jest również oświadczenie obdarowanego, że przyjmuje przedmiotową darowiznę.

Darowizna przedsiębiorstwa na rzecz członka rodziny przeczytaj.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość