Zmiana przeznaczenia środka trwałego – korekta VAT

Rejestracja do podatku VAT możliwa jest od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może również skorzystać ze zwolnienia podmiotowego ze względu na limit obrotów – obecnie 200.000 zł. Zmiana decyzji – powrót do zwolnienia lub odwrotnie – zarejestrowanie do podatku VAT rodzi określone obowiązki. Dlatego też warto posiadać elementarną wiedzę na ten temat, aby nie narazić swojej firmy na niepotrzebne straty finansowe.

Przypadki zmiany przeznaczenia środka trwałego

Okoliczności, które wymuszają korektę podatku VAT naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia środka trwałego na gruncie podatku VAT mogą wystąpić w sytuacji, gdy przedsiębiorca wykonywał tylko czynności opodatkowane, a następnie zmienił profil działalności i wykonuje czynności zwolnione. Taka sytuacja może mieć również miejsce wówczas, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na powrót do zwolnienia podmiotowego.

Dotyczy to także sytuacji odwrotnych – przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia z VAT i z niego rezygnuje albo ma obowiązek do zarejestrowania jako czynnym podatnik VAT.

▲ wróć na początek

Korekta podatku VAT naliczonego w przepisach

Czynny podatnik odliczy VAT naliczony w momencie zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych pod warunkiem, że zakupy będą wykorzystywane w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Podatnik VAT korzystający ze zwolnienia nie odliczy podatku VAT naliczonego od zakupu środków trwałych. Ustawa o VAT omawia szczegółowo (art. 90a-91) problematykę korekty podatku naliczonego w odniesieniu do środków trwałych.

Co do zasady podatek VAT naliczony przy przejściu ze sprzedaży opodatkowanej na zwolnioną będzie korygowany „in minus”. Natomiast przy zmianie ze sprzedaży zwolnionej na opodatkowaną będzie korekta „in plus”.

Okres korekty podatku VAT naliczonego

  1. Środki trwałe o wartości początkowej do 15.000 zł – korekty dokonuje się w ciągu 12 miesięcy od oddania ich do użytkowania,
  2. Środki trwałe o wartości początkowej powyżej 15.000 zł – korekty dokonuje się w ciągu 5 kolejnych lat po 1/5 kwoty podatku VAT naliczonego,
  3. Nieruchomości i prawa wieczystego użytkowania gruntów – korekty dokonuje się w ciągu 10 kolejnych lat po 1/10 kwoty podatku VAT naliczonego,
  4. 4. W przypadku pojazdów samochodowych, powyżej 15.000 zł – korekty dokonuje się w ciągu 60 miesięcy, a do 15.000 zł – w ciągu 12 miesięcy.
▲ wróć na początek

Sposób wyliczenia okresu i kwoty korekty VAT

Przykład 1

Pan Andrzej podatnik VAT czynny z początkiem 2019 roku powrócił do zwolnienia podmiotowego w VAT. W lipcu 2018 roku pan Andrzej zakupił telefon, od którego odliczył 460,00 zł podatku VAT.

W tej sytuacji, ponieważ nie minęło jeszcze 12 miesięcy (lipiec 2018-czerwiec 2019) od oddania telefonu do użytkowania, Pan Andrzej będzie musiał skorygować VAT naliczony „in minus” w deklaracji VAT składanej za pierwszy okres rozliczeniowy w 2019 roku. Kwota 460,00 zł zostanie wykazana w deklaracji VAT-7(19) w poz. 48 ze znakiem minus.

Przykład 2

Korzystający ze zwolnienia VAT pan Dariusz, od stycznia 2018 roku zrezygnował z tego zwolnienia. W 2016 roku pan Dariusz zakupił maszynę przemysłową na kwotę 36.900 zł brutto.

W omawianej sytuacji kwota podatku VAT od zakupionej maszyny wynosi 6.900 zł, ponieważ jest to środek trwały o wartości powyżej 15.000 zł okres korekty wynosi 5 kolejnych lat (2016-2020). Do końca okresu korekty pozostało 3 lata (2018-2020), za każdy rok podatkowy Pan Dariusz będzie mógł odliczyć 1/5 kwoty podatku VAT – 1.380 zł (6.900/5=1.380). Pierwszej korekty pan Dariusz dokonana w 2019 roku w deklaracji VAT za styczeń lub I kwartał 2020 roku. Kwotę 1.380 zł wykaże w deklaracji VAT-7(19) w poz. 47 na plus.

Korekta VAT przy pojazdach samochodowych – sprawdź.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań