Blog ifirma.pl

Zmiana przeznaczenia środka trwałego – korekta VAT

|
|
4 minut czytania
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może być czynnym podatnikiem VAT, ale również może korzystać ze zwolnienia od tego podatku. Jeżeli po jakimś czasie zdecyduje się na zmianę statusu w VAT ze zwolnionego na czynnego lub odwrotnie musi być przygotowany na określone konsekwencje podatkowe sprawdź jakie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rejestracja do podatku VAT możliwa jest od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może również skorzystać ze zwolnienia podmiotowego ze względu na limit obrotów – obecnie 200.000 zł. Zmiana decyzji – powrót do zwolnienia lub odwrotnie – zarejestrowanie do podatku VAT rodzi określone obowiązki. Dlatego też warto posiadać elementarną wiedzę na ten temat, aby nie narazić swojej firmy na niepotrzebne straty finansowe.

Przypadki zmiany przeznaczenia środka trwałego

Okoliczności, które wymuszają korektę podatku VAT naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia środka trwałego na gruncie podatku VAT mogą wystąpić w sytuacji, gdy przedsiębiorca wykonywał tylko czynności opodatkowane, a następnie zmienił profil działalności i wykonuje czynności zwolnione. Taka sytuacja może mieć również miejsce wówczas, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na powrót do zwolnienia podmiotowego.

Dotyczy to także sytuacji odwrotnych – przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia z VAT i z niego rezygnuje albo ma obowiązek do zarejestrowania jako czynnym podatnik VAT.

▲ wróć na początek

Korekta podatku VAT naliczonego w przepisach

Czynny podatnik odliczy VAT naliczony w momencie zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych pod warunkiem, że zakupy będą wykorzystywane w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Podatnik VAT korzystający ze zwolnienia nie odliczy podatku VAT naliczonego od zakupu środków trwałych. Ustawa o VAT omawia szczegółowo (art. 90a-91) problematykę korekty podatku naliczonego w odniesieniu do środków trwałych.

Co do zasady podatek VAT naliczony przy przejściu ze sprzedaży opodatkowanej na zwolnioną będzie korygowany „in minus”. Natomiast przy zmianie ze sprzedaży zwolnionej na opodatkowaną będzie korekta „in plus”.

Okres korekty podatku VAT naliczonego

 1. Środki trwałe o wartości początkowej do 15.000 zł – korekty dokonuje się w ciągu 12 miesięcy od oddania ich do użytkowania,
 2. Środki trwałe o wartości początkowej powyżej 15.000 zł – korekty dokonuje się w ciągu 5 kolejnych lat po 1/5 kwoty podatku VAT naliczonego,
 3. Nieruchomości i prawa wieczystego użytkowania gruntów – korekty dokonuje się w ciągu 10 kolejnych lat po 1/10 kwoty podatku VAT naliczonego,
 4. 4. W przypadku pojazdów samochodowych, powyżej 15.000 zł – korekty dokonuje się w ciągu 60 miesięcy, a do 15.000 zł – w ciągu 12 miesięcy.
▲ wróć na początek

Sposób wyliczenia okresu i kwoty korekty VAT

Przykład 1

Pan Andrzej podatnik VAT czynny z początkiem 2019 roku powrócił do zwolnienia podmiotowego w VAT. W lipcu 2018 roku pan Andrzej zakupił telefon, od którego odliczył 460,00 zł podatku VAT.

W tej sytuacji, ponieważ nie minęło jeszcze 12 miesięcy (lipiec 2018-czerwiec 2019) od oddania telefonu do użytkowania, Pan Andrzej będzie musiał skorygować VAT naliczony „in minus” w deklaracji VAT składanej za pierwszy okres rozliczeniowy w 2019 roku. Kwota 460,00 zł zostanie wykazana w deklaracji VAT-7(19) w poz. 48 ze znakiem minus.

Przykład 2

Korzystający ze zwolnienia VAT pan Dariusz, od stycznia 2018 roku zrezygnował z tego zwolnienia. W 2016 roku pan Dariusz zakupił maszynę przemysłową na kwotę 36.900 zł brutto.

W omawianej sytuacji kwota podatku VAT od zakupionej maszyny wynosi 6.900 zł, ponieważ jest to środek trwały o wartości powyżej 15.000 zł okres korekty wynosi 5 kolejnych lat (2016-2020). Do końca okresu korekty pozostało 3 lata (2018-2020), za każdy rok podatkowy Pan Dariusz będzie mógł odliczyć 1/5 kwoty podatku VAT – 1.380 zł (6.900/5=1.380). Pierwszej korekty pan Dariusz dokonana w 2019 roku w deklaracji VAT za styczeń lub I kwartał 2020 roku. Kwotę 1.380 zł wykaże w deklaracji VAT-7(19) w poz. 47 na plus.

Korekta VAT przy pojazdach samochodowych – sprawdź.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Kiedy wymagana jest korekta podatku naliczonego od nabycia środków trwałych?

   Okoliczności, które wymuszają korektę podatku VAT naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia środka trwałego na gruncie podatku VAT mogą wystąpić w sytuacji, gdy przedsiębiorca wykonywał tylko czynności opodatkowane, a następnie zmienił profil działalności i wykonuje czynności zwolnione.
  2. Korekta VAT od środków trwałych - jak to wygląda w praktyce?

   Co do zasady podatek VAT naliczony przy przejściu ze sprzedaży opodatkowanej na zwolnioną będzie korygowany „in minus”. Natomiast przy zmianie ze sprzedaży zwolnionej na opodatkowaną będzie korekta „in plus”.
  Komentarze czytelników
  1. 13 grudnia 2021 o 10:29
   Adrian

   Jak wpływają korekty na koszty pit oraz vat przy wycofaniu? Czy wprowadzenie środka trwałego kupionego (np. jako osoba prywatna lub przedsiebiorrca zwolniony z vat ze względu na limit) przed okresem korekty ozacza ze podatnik nie miał prawa do odliczenia vat czy nie miał możliwości. Jeżeli nie miał prawa czy to zanczy, że może zaliczyć naliczony vat do kosztów? Czy może nie miał możliwości odliczenia,ale zaksięgować może tylko kwotę netto jako kosztu, a w przypadku sprzedaży środka trwałego musi i tak zwrócić vat którego nie mógł odliczyć?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce