Pakiet VAT e-commerce – zmiany od lipca 2021 roku

pakiet VAT e-commerce

Prowadzisz działalność handlową przez internet i rozliczasz transakcje zagraniczne? Sprawdź, jakie zmiany mają być wprowadzone od 1 lipca 2021 roku i na czym ma polegać nowy pakiet VAT e-commerce.

Handel elektroniczny ma się dobrze i chyba nikt nie ma wątpliwości, że przyszłość należy do handlu online. Pojawia się wiele nowych rozwiązań dedykowanych zarówno sprzedawcom, jak i kupującym. Sprzedaż przez Internet może odbywać się bez ograniczeń terytorialnych, nic też dziwnego, że powstają nowe przepisy ograniczające dotychczas obowiązujące zasady. Mówimy tutaj przede wszystkim o rozliczaniu podatku VAT od wielu transakcji handlowych, o tym będzie nasza dzisiejsza publikacja.

Co to jest pakiet VAT e-commerce?

Polskę, jak wszystkie kraje unijne, obowiązują zasady, że zalecenia zawarte w Rozporządzeniach i Dyrektywach Unii Europejskiej muszą się znaleźć w przepisach krajowych w odpowiednich terminach.

Wprowadzane zmiany, które mają obowiązywać od 1 lipca 2021 roku, dotyczą pakietu nowych przepisów w ustawie o podatku VAT i również wynikają z wytycznych organów UE.

Celem przyjęcia takich rozwiązań jest dalsze uszczelnianie podatku VAT, ale również likwidacja barier w handlu elektronicznym, w szczególności w sektorze B2C, pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami.

Szczegóły omówimy poniżej.

Jakie rozwiązania znajdą się w pakiecie e-commerce?

W projekcie ustawy zmieniającej ustawę o VAT pojawiają się nowe pojęcia i definicje. Oto główne obszary zmian:

 1. Nowa definicja wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość(WSTO) i sprzedaży na odległość towarów importowanych z państw trzecich (SOTI).
 2. Rozszerzenie małego punktu obsługi kompleksowej (MOSS), która obecnie jest stosowana dla usług telekomunikacyjnych, nadawczych i świadczonych drogą elektroniczną. Po zmianie procedura MOSS ma obejmować również:

  • wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość,
  • niektóre usługi świadczone na rzecz konsumentów, dla których miejscem świadczenia jest kraj konsumenta,
  • niektóre dostawy towarów dokonywane przez platformy handlowe.

  Po zmianie nie będzie to już MOSS (Mini One Stop Shop) tylko OSS (One Stop Shop).

 3. Sprzedaż towarów importowanych z państw trzecich o wartości przesyłki nieprzekraczającej 150 euro w procedurze IOSS (Import One Stop Shop). Zwolnienie z podatku VAT od importu będzie możliwe pod warunkiem, że podatek zostanie rozliczony w IOSS. Innym warunkiem zwolnienia będzie dokonanie zgłoszenia celnego np. przez firmę kurierską lub operatora pocztowego.
 4. Nie będzie już obowiązywało zwolnienie od podatku VAT importowego dla przesyłek o wartości nieprzekraczającej 22 euro. Brak takiego zwolnienia będzie obejmował całą UE.
 5. Platformy handlowe objęte zostaną obowiązkiem poboru podatku VAT od transakcji dokonywanych przez konsumentów za ich pośrednictwem. Ta nowa forma rozliczania transakcji będzie dokonywana w procedurze IOSS.

Dodatkowe informacje

Przedsiębiorcy, którzy będą dokonywali tego typu transakcji powinni przeczytać kolejne artykuły. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajduje się w dedykowanych publikacjach:

Wprowadzenie pakietu VAT e-commerce spowoduje objęcie podatkiem VAT wszystkich towarów importowanych z krajów trzecich, bez względu na kwotę. Są to bardzo rewolucyjne zmiany, jeżeli chodzi o rozliczanie podatku VAT importowego. Z tego też powodu będziemy na pewno powracać do opisywania tego tematu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość