Blog ifirma.pl

Paragon jako faktura z błędnym NIPem – jak i czy można to skorygować?

|
|
2 minut czytania
Wystawiłeś paragon z błędnym numerem NIP? Sprawdź, w jaki sposób można skorygować taką pomyłkę.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W podatku VAT cyklicznie zmieniają się przepisy, a to niesie określone konsekwencje dla przedsiębiorców. Zmiany są przez nas monitorowane na bieżąco i pojawiają się publikacje na ten temat. Przepis uznający paragon z NIP, jako fakturę uproszczoną obowiązuje już co prawda od kilku lat, jednak nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób korygować taki dokument. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie czy paragon jako faktura z błędnym numerem NIP można skorygować, a jeśli tak, to w jaki sposób.

Paragon jako faktura uproszczona

Kiedy paragon można uznać za fakturę uproszczoną zostało zapisane wprost w ustawie o podatku VAT. Jednak z uwagi na liczne kontrowersje wokół tego tematu Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o wydaniu objaśnień podatkowych, które mają rozwiązać wątpliwości powstałe wokół tego tematu.

Faktura uproszczona, którą może być paragon, musi zawierać co najmniej następujące dane:

 • datę wystawienia,
 • NIP sprzedawcy,
 • rodzaj dostarczanych towarów lub usług,
 • podatek VAT należny.

Przedsiębiorcy znają już zasadę, że mogą odliczyć podatek VAT również na podstawie paragonu do kwoty 450 zł (100 euro) pod warunkiem, że na paragonie znajdzie się numer NIP nabywcy. Temu tematowi było poświęconych wiele publikacji.

Czy zawsze możliwe jest wystawianie faktury do paragonu z NIP?

Przez wiele lat stosowana była praktyka wystawiania faktur do paragonów bez numeru NIP, jednak wraz z wejściem w życie przepisów od 1 stycznia 2020 roku nie ma już takiej możliwości. Obecnie faktura na firmę może być wystawiona pod warunkiem, że na paragonie znajdzie się NIP przedsiębiorcy. Jak się okazuje nie do każdego paragonu można wystawić taką fakturę. I właśnie to zostało doprecyzowane w objaśnieniach MF. W tym dokumencie zostały podkreślone i wyjaśnione pewne kwestie sporne.

UWAGA!

W przypadku paragonu fiskalnego do kwoty 450 zł (100 euro) zawierającego numer NIP nabywcy, który stanowi w istocie fakturę uproszczoną, z tytułu tej sprzedaży nie wystawia się kolejnej faktury:

 • Sprzedawca musi odmówić kupującemu wystawienia faktury standardowej, ponieważ jedna transakcja nie może być dokumentowana dwoma fakturami,
 • Jeżeli nabywca chce otrzymać fakturę, to powinien powiadomić sprzedawcę o tym fakcie przed wystawieniem paragonu

Paragon jako faktura z błędnym NIPem – jak i czy można to skorygować?

Błędny numer NIP na paragonie można skorygować w dwojaki sposób:

 • Nabywca wystawia notę korygująca z prawidłowym numerem NIP w 2 egzemplarzach. Nota korygująca musi być potwierdzona przez sprzedawcę
 • Sprzedawca wystawia fakturę korygującą z prawidłowym numerem NIP. Numer faktury korygującej będzie zawierał numer paragonu fiskalnego oraz numer unikatowy kasy rejestrującej, z której ten paragon został wystawiony

Błędny NIP na paragonie – czy zawsze można go skorygować?

Otóż jak się okazuje nie zawsze będzie możliwe skorygowanie błędnego numeru NIP. Organy podatkowe są szczególnie uczulone na różnego rodzaju oszustwa podatkowe, które w konsekwencji doprowadzą do wyłudzeń podatku VAT. Dlatego temat wystawiania i korygowania faktur jest tak często podejmowany i analizowany. Jeżeli chodzi o błąd w numerze NIP, to może to być przykładowo przestawienie cyfr, błędna cyfra czy brak jednej cyfry, fiskus skrupulatnie przygląda się tego typu pomyłkom. Jeżeli na paragonie znajduje się numer NIP zupełnie innego podmiotu, to w ocenie organu podatkowego nie można skorygować takiej transakcji. W jednej z interpretacji podatkowych nr 0114-KDIP1-3.4012.699.2020.1.JG z dnia 18.02.2021 r. sprawa dotyczyła wystawienia noty korygującej do paragonu, na którym znalazł się NIP zupełnie innego podmiotu. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) uznał, że nie ma możliwości zmiany numeru NIP w takiej sytuacji poprzez wystawienie noty czy faktury korygującej. Paragon fiskalny nie zawiera innych danych poza NIP nabywcy, tym samym niemożliwa jest jego identyfikacja. W innej interpretacji z dnia 01.10.2020 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.493.2020.1.PRM pytanie dotyczyło zakresu danych zawartych na fakturze korygującej wystawionej do paragonu z NIP. W ocenie Dyrektora KIS taka faktura korygująca może zachować charakter faktury uproszczonej, a więc nie znajdą się na niej szczegółowe informacje na temat nabywcy, poza numerem NIP.

Nie można wystawić noty lub faktury korygującej do paragonu z NIP jeżeli:

 • Na wystawionym paragonie nie znajdzie się numer NIP
 • Numer NIP na paragonie jest numerem innego podmiotu
 • Cała wartość numeru NIP jest nieprawidłowa

 

Pamiętajmy, że nie ma przepisów odnoszących się do tego tematu wprost, wnioski, jakie prezentowane są w tym artykule ustalono na podstawie zebranych informacji i interpretacji podatkowych.

Paragon jako faktura z błędnym NIPem – podsumowanie

Od 1 stycznia 2020 roku jeżeli przedsiębiorca chce otrzymać fakturę do paragonu, to musi podać swój numer NIP. Wystawienie faktury do paragonu bez NIP rodzi konsekwencje w postaci sankcji zarówno dla sprzedawcy, jak i dla nabywcy. Przy czym paragon z NIP na kwotę do 450 zł (100 euro) jest uważany za fakturę uproszczoną i nie wystawia się do niego faktury. Zostało to potwierdzone w wydanych objaśnieniach podatkowych, które są wiążące zarówno dla przedsiębiorców, jak i organu podatkowego. W przypadku błędu w numerze NIP, który pojawi się na paragonie, można wystawić notę lub fakturę korygującą. Przy czym podejście organów podatkowych jest takie, że nie można dokonać takiej korekty, jeśli na paragonie jest NIP innego podmiotu lub cały NIP jest błędny. Notę korygującą wystawia nabywca, a fakturę korygującą sprzedawca.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie