Blog ifirma.pl

Paragon z NIP fakturą uproszczoną, gdy kwota na fakturze nie przekracza 450 zł

|
|
4 minut czytania
Wystawiasz paragony z NIP nabywcy do kwoty 450 zł? Sprawdź jak postępować w przypadku pomyłki na wystawionym paragonie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Omawianie zagadnień związanych z fakturą uproszczoną pojawia się dość często w ostatnim czasie w różnych publikacjach. Wraz z wejściem w życie przepisów odnośnie przesyłania nowych JPK przedsiębiorcy mają coraz więcej pytań i wątpliwości odnośnie prawidłowości przy wystawianiu faktur, paragonów z NIP i prowadzenia ewidencji VAT. Ma to niewątpliwie związek z ewentualnymi konsekwencjami finansowymi za błędy w JPK. Sprawdźmy, w czym jest problem odnośnie faktur uproszczonych.

Co to jest faktura uproszczona?

Jeżeli wartość sprzedaży nie przekracza kwoty 450 zł (100 euro) wówczas przedsiębiorca może wystawić paragon z NIP nabywcy, który będzie traktowany na równi z fakturą VAT. Do końca 2020 roku faktury uproszczone nie muszą być wykazywane odrębnie w pliku JPK.

Z jakimi problemami zgłosili się przedsiębiorcy do Rzecznika MŚP?

Przedsiębiorcy, mając na względzie dotkliwe konsekwencje finansowe w przypadku popełnienia błędu w numerze NIP na paragonie, zwrócili się do Rzecznika MŚP z licznymi zapytaniami w tej sprawie. Powodem do niepokoju dla przedsiębiorców jest stanowisko organów podatkowych w wydawanych indywidualnych interpretacjach podatkowych, w których pojawia się ta problematyka. Chodzi m.in. o sytuacje, gdy:

“w przypadku gdy paragon z NIP zawiera błędny NIP nabywcy, to Wnioskodawca nie będzie uprawniony do wystawienia faktury zawierającej NIP do takiego paragonu”

Druga wątpliwość dotyczy kwestii wystawienia faktury VAT do faktury uproszczonej. W tym przypadku przedsiębiorca ma wątpliwości co do stanowiska Dyrektora KIS, który w jednej z interpretacji podatkowych uznał, że nie wystawia się faktury standardowej do faktury uproszczonej.

Rzecznik MŚP zwrócił się z wnioskiem do Ministra Finansów o udzielenie informacji jakie względy przemawiają za takim stanowiskiem organów podatkowych co stwarza problemy dla przedsiębiorców, szczególnie w kontekście nowego pliku JPK.

Odpowiedź Ministra Finansów na wniosek Rzecznika MŚP

W temacie wystawiania faktury “zwykłej” do faktury uproszczonej Minister Finansów nie widzi uzasadnienia do tego typu postępowania. Jeżeli natomiast chodzi o ewentualną pomyłkę w numerze NIP na fakturze uproszczonej dopuszcza się możliwość:

 • wystawienia do takiego paragonu faktury,
 • wystawienia paragonu fiskalnego będącego fakturą uproszczoną,
 • wystawienia noty korygującej zgodnie z art. 106k ustawy o VAT.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów przez błąd w numerze NIP nabywcy należy rozumieć oczywistą pomyłkę, m.in. brak jednej cyfry, przestawienie cyfr bądź pomyłkę w jednej cyfrze i nie może być on utożsamiany z uzupełnieniem brakującego numeru NIP na paragonie fiskalnym, czy zmianą numeru NIP na innego podatnika.

Faktura do paragonu fiskalnego zawierającego numer NIP z błędem, powinna być wystawiona z takim samym błędnym numerem NIP i następnie do tej faktury powinna być wystawiona nota korygującą z prawidłowym numerem NIP.

Minister Finansów zaakcentował, że nie ma możliwości wystawienia noty korygującej w następujących przypadkach:

 • na paragonie fiskalnym nie umieszczono numeru NIP,
 • klient podał na paragonie kompletnie błędny numer NIP, np. 9999999999 lub NIP innego podatnika.
Wystawiona nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy faktury/faktury uproszczonej.

Odnośnie kwestii wykazywania w ewidencji sprzedaży uproszczonej faktury VAT do 450 zł MF podkreślił, że do końca 2020 roku przedsiębiorcy wykazują takie faktury w zbiorczym wydruku z kasy fiskalnej.

Ponadto, jak czytamy dalej w odpowiedzi, MF przygotowuje objaśnienia podatkowe, których celem będzie przedstawienie:

 • zasad uznawania paragonów fiskalnych z numerem NIP do wartości 450 zł za fakturę uproszczoną, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, oraz
 • zasad ewidencjonowania faktur uproszczonych w nowym JPK.

W ocenie MF powyższe działania mają ustrzec przedsiębiorców od ponoszenia negatywnych konsekwencji stosowania przepisów w omawianej problematyce.

Oczywiście jak pojawią się objaśnienia podatkowe, w których zawarte będą informacje na temat ujednolicenia zasad ujmowania faktur uproszczonych w nowym JPK poinformujemy na bieżąco w publikacjach.

▲ wróć na początek

Przeczytaj też: Faktura uproszczona a JPK_VAT.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie