Paragon z NIP fakturą uproszczoną, gdy kwota na fakturze nie przekracza 450 zł

paragon z nip

Wystawiasz paragony z NIP nabywcy do kwoty 450 zł? Sprawdź jak postępować w przypadku pomyłki na wystawionym paragonie.

Omawianie zagadnień związanych z fakturą uproszczoną pojawia się dość często w ostatnim czasie w różnych publikacjach. Wraz z wejściem w życie przepisów odnośnie przesyłania nowych JPK przedsiębiorcy mają coraz więcej pytań i wątpliwości odnośnie prawidłowości przy wystawianiu faktur, paragonów z NIP i prowadzenia ewidencji VAT. Ma to niewątpliwie związek z ewentualnymi konsekwencjami finansowymi za błędy w JPK. Sprawdźmy, w czym jest problem odnośnie faktur uproszczonych.

Co to jest faktura uproszczona?

Jeżeli wartość sprzedaży nie przekracza kwoty 450 zł (100 euro) wówczas przedsiębiorca może wystawić paragon z NIP nabywcy, który będzie traktowany na równi z fakturą VAT. Do końca 2020 roku faktury uproszczone nie muszą być wykazywane odrębnie w pliku JPK.

Z jakimi problemami zgłosili się przedsiębiorcy do Rzecznika MŚP?

Przedsiębiorcy, mając na względzie dotkliwe konsekwencje finansowe w przypadku popełnienia błędu w numerze NIP na paragonie, zwrócili się do Rzecznika MŚP z licznymi zapytaniami w tej sprawie. Powodem do niepokoju dla przedsiębiorców jest stanowisko organów podatkowych w wydawanych indywidualnych interpretacjach podatkowych, w których pojawia się ta problematyka. Chodzi m.in. o sytuacje, gdy:

“w przypadku gdy paragon z NIP zawiera błędny NIP nabywcy, to Wnioskodawca nie będzie uprawniony do wystawienia faktury zawierającej NIP do takiego paragonu”

Druga wątpliwość dotyczy kwestii wystawienia faktury VAT do faktury uproszczonej. W tym przypadku przedsiębiorca ma wątpliwości co do stanowiska Dyrektora KIS, który w jednej z interpretacji podatkowych uznał, że nie wystawia się faktury standardowej do faktury uproszczonej.

Rzecznik MŚP zwrócił się z wnioskiem do Ministra Finansów o udzielenie informacji jakie względy przemawiają za takim stanowiskiem organów podatkowych co stwarza problemy dla przedsiębiorców, szczególnie w kontekście nowego pliku JPK.

Odpowiedź Ministra Finansów na wniosek Rzecznika MŚP

W temacie wystawiania faktury “zwykłej” do faktury uproszczonej Minister Finansów nie widzi uzasadnienia do tego typu postępowania. Jeżeli natomiast chodzi o ewentualną pomyłkę w numerze NIP na fakturze uproszczonej dopuszcza się możliwość:

  • wystawienia do takiego paragonu faktury,
  • wystawienia paragonu fiskalnego będącego fakturą uproszczoną,
  • wystawienia noty korygującej zgodnie z art. 106k ustawy o VAT.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów przez błąd w numerze NIP nabywcy należy rozumieć oczywistą pomyłkę, m.in. brak jednej cyfry, przestawienie cyfr bądź pomyłkę w jednej cyfrze i nie może być on utożsamiany z uzupełnieniem brakującego numeru NIP na paragonie fiskalnym, czy zmianą numeru NIP na innego podatnika.

Faktura do paragonu fiskalnego zawierającego numer NIP z błędem, powinna być wystawiona z takim samym błędnym numerem NIP i następnie do tej faktury powinna być wystawiona nota korygującą z prawidłowym numerem NIP.

Minister Finansów zaakcentował, że nie ma możliwości wystawienia noty korygującej w następujących przypadkach:

  • na paragonie fiskalnym nie umieszczono numeru NIP,
  • klient podał na paragonie kompletnie błędny numer NIP, np. 9999999999 lub NIP innego podatnika.
Wystawiona nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy faktury/faktury uproszczonej.

Odnośnie kwestii wykazywania w ewidencji sprzedaży uproszczonej faktury VAT do 450 zł MF podkreślił, że do końca 2020 roku przedsiębiorcy wykazują takie faktury w zbiorczym wydruku z kasy fiskalnej.

Ponadto, jak czytamy dalej w odpowiedzi, MF przygotowuje objaśnienia podatkowe, których celem będzie przedstawienie:

  • zasad uznawania paragonów fiskalnych z numerem NIP do wartości 450 zł za fakturę uproszczoną, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, oraz
  • zasad ewidencjonowania faktur uproszczonych w nowym JPK.

W ocenie MF powyższe działania mają ustrzec przedsiębiorców od ponoszenia negatywnych konsekwencji stosowania przepisów w omawianej problematyce.

Oczywiście jak pojawią się objaśnienia podatkowe, w których zawarte będą informacje na temat ujednolicenia zasad ujmowania faktur uproszczonych w nowym JPK poinformujemy na bieżąco w publikacjach.

▲ wróć na początek

Przeczytaj też: Faktura uproszczona a JPK_VAT.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość