Pełnomocnictwo ZUS PEL – kiedy i jak wypełnić?

pełnomocnictwo zus pel wzór wypełnienia

Chcesz upoważnić wybrana przez Ciebie osobę do załatwiania spraw w ZUS? Sprawdź jak to zrobić.

Każda osoba może udzielić pełnomocnictwa do załatwiania spraw w ZUS. W zależności od tego, jaki charakter spraw będzie wyjaśniał pełnomocnik musi mieć nadane odpowiednie upoważnienia. W ostatnim czasie zmodyfikowane zostały nieco wzory pełnomocnictwa udzielanego najczęściej księgowym i biurom rachunkowym. W dzisiejszej publikacji omówimy kiedy i jak wypełniać formularz pełnomocnictwa do ZUS.

Jaki może być zakres udzielonego pełnomocnictwa?

Osoba udzielająca pełnomocnictwa decyduje jaki zakres uprawnień otrzyma pełnomocnik. Udzielenie pełnomocnictwa może być na kilka sposobów:

 1. Jednorazowo do załatwienia konkretnej sprawy.
 2. Do załatwiania spraw w ZUS.
 3. Do załatwiania spraw za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Pełnomocnictwo w pkt 2 nie obejmuje dostępu do konta na portalu PUE ZUS.

Pełnomocnictwo w pkt 3 natomiast obejmuje wyłącznie dostęp do portalu PUE ZUS.


W zależności od tego, jaką decyzję podejmie przedsiębiorca udzielający pełnomocnictwa osoba uprawniona może mieć możliwość osobistego załatwiania spraw w ZUS lub do załatwiania spraw tylko przez PUE ZUS lub będzie mogła załatwiać i wyjaśniać sprawy zarówno w jednej jak i w drugiej formie.

Jak prawidłowo wypełnić ZUS PEL? – przykład krok po kroku

Druk ZUS PEL składa się z 3 stron i zawarte są na nim wszystkie niezbędne informacje, aby pełnomocnictwo mogło być skutecznie udzielone.

Na początku zamieszczono instrukcję wypełniania, w której zawarto również informacje na temat dodatkowych załączników, które mogą być potrzebne przy składaniu pełnomocnictwa a będą to:

 1. Załącznik PEL-Z – wypełnia się w przypadku spółek mających wieloosobowe przedstawicielstwo i muszą być wpisane dane więcej niż jednej osoby.
 2. Formularz PEL-K – wypełnia się w przypadku reprezentowania płatnika składek w trakcie kontroli ZUS.
 3. Formularz PEL-O – odwołanie pełnomocnictwa.

W części “Dane osoby, która udziela pełnomocnictwa” należy podać szczegółowe dane takie jak: imię, nazwisko, adres, numer PESEL a w przypadku jego braku seria i numer dokumentu tożsamości. Właściwym jest również podanie swojego numeru telefonu aby ułatwić kontakt w przypadku pytań i wątpliwości.

 
ZUS PEL dane osoby ktora udziela pelnomocnictwa
 

W części “Oświadczenie osoby, która udziela pełnomocnictwa” należy wskazać, w jakim imieniu działamy, czy w imieniu własnym, czy w imieniu firmy i jeżeli jest taka konieczność należy wypełnić i załączyć formularz PEL-Z. W tej części należy również podać dane płatnika składek takie jak: NIP, REGON, nazwę i adres płatnika składek, który udziela pełnomocnictwa.

 
ZUS PEL oswiadczenie
 

W części “Dane pełnomocnika” należy podać jego imię i nazwisko, adres, numer PESEL, a jeżeli nie posiada serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. Opcjonalnie można podać numer telefonu.

 
ZUS PEL dane pelnomocnika
 

W części “Zakres pełnomocnictwa” należy zaznaczyć pole wyboru w jakim zakresie udzielamy pełnomocnictwa. Jak już wspomniano na wstępie może to być pełnomocnictwo jednorazowe bądź udzielone na czas określony lub nieokreślony w zależności od tego, która opcja zostanie wybrana i czy będzie wpisany okres obowiązywania pełnomocnictwa.

Jeżeli nie będą wpisane daty obowiązywania pełnomocnictwa wówczas będzie to oznaczało, że jest ono udzielane na czas nieokreślony. Jednoczesne zaznaczenie opcji “Do załatwiania spraw w ZUS” i “Do załatwiania spraw za pośrednictwem PUE ZUS” pełnomocnik będzie miał dostęp do konta na portalu PUE ZUS i będzie mógł załatwić sprawy w ZUS.

 
druk ZUS PEL zakres
 

W części “W zakresie PUE ZUS pełnomocnictwa udzielam do roli” wypełnia się tylko w sytuacji, gdy pełnomocnictwo obejmuje dostęp do portalu PUE ZUS. Jeżeli pełnomocnictwo zostanie udzielone bez żadnych ograniczeń oznacza to, że pełnomocnik będzie miał pełny dostęp do wskazanej roli. W ramach posiadanych uprawnień będzie mógł składać wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi jak również będzie miał wgląd do wszystkich danych znajdujących się w ZUS.

Dostęp do danych w zakresie poszczególnych ról:

Ubezpieczony – informacje o stanie konta osoby ubezpieczonej, danych o zgłoszeniach do ubezpieczeń, informacje o podstawach i składkach zwolnień lekarskich, składkach zgromadzonych w OFE i na subkoncie w ZUS.

Świadczeniobiorca – informacje o świadczeniach, które wypłaca/ wypłacił ZUS np. emeryturze, rencie, zasiłku chorobowym, zasiłku macierzyńskim, również informacje o wysokości tych świadczeń, zwolnieniach lekarskich.

Płatnik składek – informacje o stanie rozliczeń z ZUS, danych osób zgłoszonych do ubezpieczeń przez płatnika oraz ich elektronicznych zwolnieniach lekarskich. Jeśli płatnik zgłasza do ubezpieczenia mniej niż 100 ubezpieczonych – dostęp do aplikacji ePłatnik, przez którą można składać dokumenty ubezpieczeniowe.

Komornik – danych kancelarii oraz dostęp do wniosków i odpowiedzi w sprawie udostępnienia danych osobowych.

 
pełnomocnictwo ZUS PEL zakres
 

W końcowej części należy wpisać datę i złożyć podpis przez osobę udzielającą pełnomocnictwa.

 
ZUS PEL a PUE
 

Jak widać większość z tych danych są to dane wrażliwe, dlatego każda osoba, która zdecyduje się na udzielenie pełnomocnictwa powinna zdawać sobie z tego sprawę. Zakres udzielanego pełnomocnictwa może być ograniczony tylko do ról, które wymagają działania ze strony pełnomocnika i nie należy o tym zapominać.

Pełnomocnictwo można złożyć osobiście w ZUS, jak również przez platformę usług elektronicznych PUE ZUS.

 

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak wypełnić ZUS PEL?

  Druk ZUS PEL składa się z 3 stron i zawarte są na nim wszystkie niezbędne informacje, aby pełnomocnictwo mogło być skutecznie udzielone. Na początku zamieszczono instrukcję wypełniania, w której zawarto również informacje na temat dodatkowych załączników, które mogą być potrzebne przy składaniu pełnomocnictwa.

 2. 🔸Jak złożyć ZUS PEL?

  Pełnomocnictwo można złożyć osobiście w ZUS, jak również przez platformę usług elektronicznych PUE ZUS.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość