PIT-2 w 2022 – czy pracownik ma obowiązek wykazywać ponownie z którego stosunku pracy płatnik ma stosować kwotę wolną od podatku

PIT-2 kto go składa w 2022

Zastanawiasz się kiedy masz obowiązek składania PIT-2? W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy nie ma ponownego obowiązku składania PIT-2.

Zmiana kwoty wolnej od podatku począwszy od 2022 roku wpływa znacząco na wysokość wpłacanej zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego. Nic więc dziwnego, że osoby zatrudnione są jeszcze bardziej zainteresowane składaniem oświadczenia PIT-2 dla celów obliczania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. W dzisiejszej publikacji odpowiemy, czym jest PIT-2 i czy pracownik ma obowiązek wskazać ponownie, z którego stosunku pracy płatnik powinien stosować kwotę wolną od podatku.

PIT-2 w 2022 roku – kiedy należy złożyć oświadczenie?

Z uwagi na liczne kontrowersje, jakie powstały wokół składania PIT-2 po zmianie przepisów przez ustawę o Polskim Ładzie, Ministerstwo Finansów przygotowało przewodnik, w którym zostały omówione zasady składania. Należy podkreślić, że złożenie PIT-2 nie jest obowiązkowe, ale osoby zatrudnione na umowę o pracę najczęściej to robią. Jeszcze w 2022 roku oświadczenie składa się tylko w takich przypadkach, kiedy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, to ma się zmienić od 2023 roku. Ponadto w 2022 roku nie można złożyć PIT-2 jeżeli:

  • otrzymujemy emeryturę lub rentę,
  • prowadzimy pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej,
  • osiągamy dochody ze spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
  • otrzymujemy świadczenia pieniężne z Funduszu Pracy lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W przypadku zatrudnienia na kilku etatach PIT-2 składamy tylko do jednego pracodawcy. Brak złożonego oświadczenia nie pozbawia nas prawa do kwoty wolnej, tylko z jej rozliczeniem trzeba będzie zaczekać do momentu złożenia zeznania rocznego.

Czy pracownik ma obowiązek wskazywać, z którego stosunku pracy pracodawca powinien stosować kwotę wolną od podatku?

W praktyce mogą występować takie sytuacje, w których pracownik będzie zatrudniony u jednego pracodawcy na dwóch umowach o pracę. W takich okolicznościach rodzi się pytanie, czy powinien w składanym oświadczeniu PIT-2 wskazać, z którego stosunku pracy płatnik ma pomniejszać zaliczki na podatek dochodowy o kwotę wolną. W przepisach podatkowych nie zostały tego typu kwestie doprecyzowane, w związku z tym powstaje wątpliwość. Z takim zapytaniem we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej wystąpił płatnik, u którego jest zatrudniony pracownik na dwie umowy o pracę. Jedna z tych umów została zawarta w 2017 roku a druga w 2021 r. Oświadczenie PIT-2 było składane przy pierwszej umowie. Pracodawca stoi na stanowisku, że uzyskiwane przychody powinny być rozliczane odrębnie od każdej umowy o pracę i nie ma przy tym znaczenia, że jest to umowa zawarta z tym samym pracodawcą, czy z różnymi. Jednocześnie stoi także na stanowisku, że to pracownik powinien wskazać w PIT-2, z którego stosunku pracy ma być potrącana kwota wolna od podatku. W odpowiedzi na interpreatcję nr 0113-KDIPT2-3.4011.741.2022.1.SJ z dnia 18.10.2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zważył co następuje. Zgodził się ze stanowiskiem płatnika, że każda umowa o pracę ma być rozliczana odrębnie, nie można sumować dochodów a kwota zmniejszająca podatek powinna być uwzględniona tylko przy jednym wynagrodzeniu.

Jednocześnie nie zgodził się z stanowiskiem pracodawcy, co do obowiązku zadysponowania w PIT-2, z którego wynagrodzenia ma być potrącana kwota wolna od podatku. Jeśli pracownik ma złożone jedno oświadczenie PIT-2 do umowy o pracę zawartą wcześniej, to niepotrzebnie skierowano prośbę do pracownika, aby do PIT-2 złożył dodatkowe oświadczenie, do której umowy pracodawca ma zastosować kwotę zmniejszającą zaliczki na podatek dochodowy. Pracownik może, ale nie musi wydać taką dyspozycję płatnikowi, chociaż to w interesie pracownika powinno być przekazanie takiej informacji. W przeciwnym razie pracodawca sam zdecyduje, do której umowy o pracę stosować kwotę wolna od podatku.

PIT-2 w 2022 roku – Podsumowanie

Jak się okazuje, jeśli pracownik jest zatrudniony na dwie umowy o pracę u jednego pracodawcy, to nie ma obowiązku wskazywać w PIT-2, które wynagrodzenie powinno być pomniejszane o kwotę wolną. Taka wola może być jednak zgłoszona płatnikowi, jeśli osoba na etacie oceni, że ma to dla niej znaczenie, nie jest to jednak obowiązkowe. Jeżeli tego nie zrobi decyzja w tej sprawie będzie leżała po stronie pracodawcy. Składanie PIT-2 począwszy od 2023 roku będzie się odbywało na nieco odmiennych zasadach od tych obowiązujących w 2022 roku, mówi się o większej ilości obowiązków dla płatników. Ten temat został opisany w większej szczegółowości w podlinkowanej publikacji, zachęcamy do jej przeczytania.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość