Powrót

PIT-2 w 2022 – czy pracownik ma obowiązek wykazywać ponownie z którego stosunku pracy płatnik ma stosować kwotę wolną od podatku

PIT-2 kto go składa w 2022

Zastanawiasz się kiedy masz obowiązek składania PIT-2? W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy nie ma ponownego obowiązku składania PIT-2.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Zmiana kwoty wolnej od podatku począwszy od 2022 roku wpływa znacząco na wysokość wpłacanej zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego. Nic więc dziwnego, że osoby zatrudnione są jeszcze bardziej zainteresowane składaniem oświadczenia PIT-2 dla celów obliczania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. W dzisiejszej publikacji odpowiemy, czym jest PIT-2 i czy pracownik ma obowiązek wskazać ponownie, z którego stosunku pracy płatnik powinien stosować kwotę wolną od podatku.

PIT-2 w 2022 roku – kiedy należy złożyć oświadczenie?

Z uwagi na liczne kontrowersje, jakie powstały wokół składania PIT-2 po zmianie przepisów przez ustawę o Polskim Ładzie, Ministerstwo Finansów przygotowało przewodnik, w którym zostały omówione zasady składania. Należy podkreślić, że złożenie PIT-2 nie jest obowiązkowe, ale osoby zatrudnione na umowę o pracę najczęściej to robią. Jeszcze w 2022 roku oświadczenie składa się tylko w takich przypadkach, kiedy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, to ma się zmienić od 2023 roku. Ponadto w 2022 roku nie można złożyć PIT-2 jeżeli:

  • otrzymujemy emeryturę lub rentę,
  • prowadzimy pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej,
  • osiągamy dochody ze spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
  • otrzymujemy świadczenia pieniężne z Funduszu Pracy lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W przypadku zatrudnienia na kilku etatach PIT-2 składamy tylko do jednego pracodawcy. Brak złożonego oświadczenia nie pozbawia nas prawa do kwoty wolnej, tylko z jej rozliczeniem trzeba będzie zaczekać do momentu złożenia zeznania rocznego.

Czy pracownik ma obowiązek wskazywać, z którego stosunku pracy pracodawca powinien stosować kwotę wolną od podatku?

W praktyce mogą występować takie sytuacje, w których pracownik będzie zatrudniony u jednego pracodawcy na dwóch umowach o pracę. W takich okolicznościach rodzi się pytanie, czy powinien w składanym oświadczeniu PIT-2 wskazać, z którego stosunku pracy płatnik ma pomniejszać zaliczki na podatek dochodowy o kwotę wolną. W przepisach podatkowych nie zostały tego typu kwestie doprecyzowane, w związku z tym powstaje wątpliwość. Z takim zapytaniem we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej wystąpił płatnik, u którego jest zatrudniony pracownik na dwie umowy o pracę. Jedna z tych umów została zawarta w 2017 roku a druga w 2021 r. Oświadczenie PIT-2 było składane przy pierwszej umowie. Pracodawca stoi na stanowisku, że uzyskiwane przychody powinny być rozliczane odrębnie od każdej umowy o pracę i nie ma przy tym znaczenia, że jest to umowa zawarta z tym samym pracodawcą, czy z różnymi. Jednocześnie stoi także na stanowisku, że to pracownik powinien wskazać w PIT-2, z którego stosunku pracy ma być potrącana kwota wolna od podatku. W odpowiedzi na interpreatcję nr 0113-KDIPT2-3.4011.741.2022.1.SJ z dnia 18.10.2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zważył co następuje. Zgodził się ze stanowiskiem płatnika, że każda umowa o pracę ma być rozliczana odrębnie, nie można sumować dochodów a kwota zmniejszająca podatek powinna być uwzględniona tylko przy jednym wynagrodzeniu.

Jednocześnie nie zgodził się z stanowiskiem pracodawcy, co do obowiązku zadysponowania w PIT-2, z którego wynagrodzenia ma być potrącana kwota wolna od podatku. Jeśli pracownik ma złożone jedno oświadczenie PIT-2 do umowy o pracę zawartą wcześniej, to niepotrzebnie skierowano prośbę do pracownika, aby do PIT-2 złożył dodatkowe oświadczenie, do której umowy pracodawca ma zastosować kwotę zmniejszającą zaliczki na podatek dochodowy. Pracownik może, ale nie musi wydać taką dyspozycję płatnikowi, chociaż to w interesie pracownika powinno być przekazanie takiej informacji. W przeciwnym razie pracodawca sam zdecyduje, do której umowy o pracę stosować kwotę wolna od podatku.

PIT-2 w 2022 roku – Podsumowanie

Jak się okazuje, jeśli pracownik jest zatrudniony na dwie umowy o pracę u jednego pracodawcy, to nie ma obowiązku wskazywać w PIT-2, które wynagrodzenie powinno być pomniejszane o kwotę wolną. Taka wola może być jednak zgłoszona płatnikowi, jeśli osoba na etacie oceni, że ma to dla niej znaczenie, nie jest to jednak obowiązkowe. Jeżeli tego nie zrobi decyzja w tej sprawie będzie leżała po stronie pracodawcy. Składanie PIT-2 począwszy od 2023 roku będzie się odbywało na nieco odmiennych zasadach od tych obowiązujących w 2022 roku, mówi się o większej ilości obowiązków dla płatników. Ten temat został opisany w większej szczegółowości w podlinkowanej publikacji, zachęcamy do jej przeczytania.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość