Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że kształt obowiązujących przepisów podatkowych ma wpływ na wiele dziedzin życia gospodarczego. Im lepiej się rozwijają gospodarki poszczególnych krajów, tym mamy większy produkt krajowy brutto (PKB), co jest jednym z podstawowych mierników dobrobytu mieszkańców danego kraju. Na kształt końcowy tego wskaźnika będzie miało wpływ wiele czynników. Jednym z nich są właśnie przepisy podatkowe. W dzisiejszej publikacji przyjrzymy się, dlaczego mówi się o zbyt przestarzałych przepisach w Unii Europejskiej.
Przepisy unijne – dlaczego są takie ważne?
Od momentu, w którym Polska zdecydowała się na przystąpienie do Unii Europejskiej stała się beneficjentem zarówno praw i obowiązków z tego wynikających. Znana jest zasada, że przepisy krajowe nie mogą stać w sprzeczności z przepisami unijnymi. Niejednokrotnie zmiana przepisów krajowych jest podyktowana obowiązkiem implementacji przepisów unijnych. Jeżeli jakieś państwo członkowskie chce wprowadzić pewne rozwiązania podatkowe również bardzo często musi zapytać o zgodę organy UE. Naruszenie pewnych obowiązujących norm niesie ze sobą określone konsekwencje w postaci wysokich kar, wszczynane jest często przez Komisję Europejską postępowanie w sprawie naruszenia zobowiązań traktatowych. Wykonywanie prawa unijnego jest ściśle związane z zadaniami realizowanymi przez Sejm. Ma on określone obowiązki związane z procedowaniem projektów ustaw podatkowych, w którym muszą się znaleźć odpowiednie regulacje wynikające z przepisów unijnych. Jak widać przepisy unijne odgrywają niebagatelną rolę w tworzeniu prawodawstwa krajowego. Poniżej opiszemy pokrótce, dlaczego panuje opinia, że przepisy unijne są przestarzałe.
Dlaczego panuje opinia, że przepisy unijne są przestarzałe?
W 2022 roku opracowany został Raport mówiący o ograniczeniach polskiej przedsiębiorczości w kontekście prowadzonej polityki unijnej. W Raporcie mówi się m.in. o tym, że przepisy podatkowe nie nadążają za coraz szybciej rozwijającą się gospodarką. Zauważalna jest potrzeba przeprowadzenia reformy przepisów, żeby unijne i krajowe systemy podatkowe pasowały do nowych wyzwań gospodarczych, społecznych i technologicznych. Brakuje skutecznych mechanizmów walki z przestępstwami i nadużyciami podatkowymi. Zauważalny jest rozrost biurokracji europejskiej co utrudnia komunikację na wielu płaszczyznach. W ocenie twórców tego Raportu mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) ponoszą wysokie koszty przestrzegania przepisów. Ponadto są obciążone uciążliwymi formalnościami w zakresie ubiegania się o dostępne dofinansowanie. Najczęściej takie same zasady naboru wniosków obowiązują zarówno MŚP, jak i duże korporacje, co bardzo często dyskredytuje te pierwsze. Te czynniki są często przyczyną tego, że MŚP stają się mniej konkurencyjne na innych rynkach, szczególnie poza UE, gdzie nie ma tylu kazusów. W Raporcie można również przeczytać, że przepisy powinny być mniej sformalizowane i wprowadzać lżejsze rozwiązania systemowe, z czym trudno się nie zgodzić.
Bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej na podstawie Raportu
W opracowanym Raporcie wymieniono szereg uciążliwych obciążeń, szczególnie dla sektora MŚP, poniżej opiszemy niektóre z nich.
To tylko niektóre z opisanych w Raporcie barier, które są szczególnie uciążliwe dla sektora MŚP, który jak wiadomo jest kluczowy dla gospodarki. Niewielkie firmy oczekują uproszczeń, które pozwolą im skupić się na prowadzeniu działalności gospodarczej, a nie na analizowaniu kolejnej partii przepisów.
Podsumowanie
Wiele informacji zawartych w Raporcie, o którym pisaliśmy w dzisiejszej publikacji nie napawa optymizmem. Jest to dość obszerny dokument, w którym poruszonych zostało o wiele więcej tematów z różnych obszarów gospodarczych i ekonomicznych. Autorzy Raportu zauważają brak wspólnych rozwiązań dla całej Unii, które zapewniłyby zdrową i uczciwą konkurencję, która przejawiałaby się m.in. w jednolitych patentach, takich samych przepisach na obrót nowymi produktami, uproszczeniem przepisów w handlu transgranicznym. W Raporcie podkreśla się, że obecnie obowiązujące przepisy UE są zbyt przestarzałe, przez co firmy unijne stają się mniej konkurencyjne na rynku międzynarodowym. Wprowadzanie kolejnych zmian przepisów powinno nieść deregulację wcześniej wprowadzonych, żeby nie tworzyć kolejnych obciążeń dla przedsiębiorców. Opisany w dzisiejszej publikacji Raport ma charakter dokumentu, który porusza wiele ważnych kwestii widzianych z szerszej perspektywy, jednocześnie wskazuje na główne kamienie milowe, które hamują polską przedsiębiorczość.