Blog ifirma.pl

Planowana nowelizacja kodeksu karnego skarbowego

|
|
2 minut czytania
Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, jakie są planowane zmiany w ustawie kodeks karny skarbowy.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą mają obowiązek przestrzegania licznych norm prawa podatkowego. Za naruszanie różnego rodzaju nakazów i zakazów prawa finansowego nakładane są kary, o których jest mowa w ustawie kodeks karny skarbowy. W dzisiejszej publikacji napiszemy pokrótce o planowanej nowelizacji kodeksu karnego skarbowego.

Kary w ustawie kodeks karny skarbowy

W zależności od stopnia przewinienia zgodnie z kodeksem KS mogą być nakładane kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Przestępstwo lub wykroczenie skarbowe można, co do zasady, popełnić wyłącznie umyślnie. W kategorii przestępstw nieumyślnych mogą się znaleźć tylko takie, o których jest mowa w kodeksie.

Planowana nowelizacja kodeksu karnego skarbowego

9 marca 2022 roku na stronach rządowych pojawił się projekt nowelizacji kodeksu karnego skarbowego. Jak wynika z materiałów zamieszczonych wraz z projektem ustawy celem planowanych zmian jest utrudnienie uniknięcia odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. W projekcie zakłada się m.in.:
 • uszczegółowienie zasad korzystania z instytucji czynnego żalu,
 • wydłużenia okresów przedawnień przestępstw i wykroczeń skarbowych,
 • wprowadzenie możliwości zobowiązania przez sąd do zwrotu nie tylko uzyskanych korzyści majątkowych, ale gdy np. korzyść została już skonsumowana także
 • równowartości osiągniętej korzyści majątkowej,
 • rozszerzenie możliwości stosowania instytucji dobrowolnego poddania się odpowiedzialności,
 • rozszerzenie katalogu przypadków, w których można orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia działalności gospodarczej,
 • rozszerzenie katalogu sytuacji, w których orzekany będzie przepadek towarów zakazanych lub objętych ograniczeniami – również w przypadkach nieumyślnego popełnienia czynu, np. nieumyślne nabycie tytoniu do palenia lub napojów alkoholowych,
 • podwyższenie sankcji za uporczywe niewpłacanie podatków w terminie,
 • obniżenie dolnej granicy kary grzywny za wykroczenia skarbowe, z obecnej jednej dziesiątej do jednej dwudziestej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Pozwoli to na zachowanie adekwatności kary do popełnienia drobniejszych wykroczeń skarbowych.
Powyżej wymieniono jedynie niektóre z projektowanych zmian. Jak można przeczytać w uzasadnieniu wprowadzone zmiany odnoszą się zarówno do części materialnej, jak i procesowej. Mają na celu usprawnienie i poprawę efektywności prowadzonych postępowań, ale też wykonywania orzeczonych kar. Obecnie projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie