Planowana nowelizacja kodeksu karnego skarbowego

kodeks karny skarbowy zmiany 2022

Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, jakie są planowane zmiany w ustawie kodeks karny skarbowy.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą mają obowiązek przestrzegania licznych norm prawa podatkowego. Za naruszanie różnego rodzaju nakazów i zakazów prawa finansowego nakładane są kary, o których jest mowa w ustawie kodeks karny skarbowy. W dzisiejszej publikacji napiszemy pokrótce o planowanej nowelizacji kodeksu karnego skarbowego.

Kary w ustawie kodeks karny skarbowy

W zależności od stopnia przewinienia zgodnie z kodeksem KS mogą być nakładane kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Przestępstwo lub wykroczenie skarbowe można, co do zasady, popełnić wyłącznie umyślnie. W kategorii przestępstw nieumyślnych mogą się znaleźć tylko takie, o których jest mowa w kodeksie.

Planowana nowelizacja kodeksu karnego skarbowego

9 marca 2022 roku na stronach rządowych pojawił się projekt nowelizacji kodeksu karnego skarbowego. Jak wynika z materiałów zamieszczonych wraz z projektem ustawy celem planowanych zmian jest utrudnienie uniknięcia odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. W projekcie zakłada się m.in.:
  • uszczegółowienie zasad korzystania z instytucji czynnego żalu,
  • wydłużenia okresów przedawnień przestępstw i wykroczeń skarbowych,
  • wprowadzenie możliwości zobowiązania przez sąd do zwrotu nie tylko uzyskanych korzyści majątkowych, ale gdy np. korzyść została już skonsumowana także
  • równowartości osiągniętej korzyści majątkowej,
  • rozszerzenie możliwości stosowania instytucji dobrowolnego poddania się odpowiedzialności,
  • rozszerzenie katalogu przypadków, w których można orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia działalności gospodarczej,
  • rozszerzenie katalogu sytuacji, w których orzekany będzie przepadek towarów zakazanych lub objętych ograniczeniami – również w przypadkach nieumyślnego popełnienia czynu, np. nieumyślne nabycie tytoniu do palenia lub napojów alkoholowych,
  • podwyższenie sankcji za uporczywe niewpłacanie podatków w terminie,
  • obniżenie dolnej granicy kary grzywny za wykroczenia skarbowe, z obecnej jednej dziesiątej do jednej dwudziestej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Pozwoli to na zachowanie adekwatności kary do popełnienia drobniejszych wykroczeń skarbowych.
Powyżej wymieniono jedynie niektóre z projektowanych zmian. Jak można przeczytać w uzasadnieniu wprowadzone zmiany odnoszą się zarówno do części materialnej, jak i procesowej. Mają na celu usprawnienie i poprawę efektywności prowadzonych postępowań, ale też wykonywania orzeczonych kar. Obecnie projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość