Planowane zmiany w urlopie rodzicielskim od 2022 roku

urlop rodzicielski zmiany 2022

Czeka cię urlop rodzicielski? sprawdź, jakie zmiany przepisów mają wejść w życie od 2022 roku.

Osoby, które posiadają lub planują mieć dzieci żywo interesują się tematyką związaną między innymi z urlopami rodzicielskimi. Z takiego urlopu od pewnego czasu mogą korzystać zarówno matki, jak i ojcowie. W dzisiejszej publikacji przybliżymy sobie nieco tę tematykę w kontekście planowanych zmian od 2022 roku.

Urlop rodzicielski kiedy i komu przysługuje?

Urlop rodzicielski przysługuje obojgu rodzicom lub opiekunom. Warunkiem przyznania jest wcześniejsze wykorzystanie urlopu macierzyńskiego lub zakończenie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa zmian przepisów w urlopie rodzicielskim

W 2019 roku Unia Europejska przyjęła Dyrektywę Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. I to właśnie z tego aktu prawnego wynika, że wszystkie państwa UE, w tym również Polska, mają obowiązek wprowadzenia w życie przepisów dyrektywy do dnia 2 sierpnia 2022 r. Z założenia dyrektywy nowe regulacje powinny się przyczyniać do wspierania kobiet poprzez zwiększenie ich uczestnictwa w rynku pracy. Jednocześnie te działania mają przyczyniać się do zrównywania podziału obowiązków związanych z opieka nad dziećmi pomiędzy mężczyzn i kobiety oraz zmniejszać różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn.

Jakie zmiany mają być wprowadzone w urlopach rodzicielskich od 2022 roku?

Podstawowe założenia dyrektywy obejmują następujące zagadnienia:

  1. Przyznanie urlopu ojcowskiego w okresie narodzin dziecka w wymiarze dziesięciu dni roboczych, co odpowiada dwóm tygodniom kalendarzowym. Urlop ten będzie mógł być wykorzystywany na elastycznych zasadach, w całości lub dzielony. Urlop ojcowski powinien przysługiwać bez względu na stan cywilny lub rodzinny określony w prawie krajowym. Prawo do urlopu nie będzie uzależnione od wcześniejszego okresu pracy ani stażu pracy.
  2. Urlop rodzicielski w minimalnym wymiarze czterech miesięcy dla każdego z rodziców. Przedłużony zostanie z jednego do dwóch miesięcy minimalny okres urlopu rodzicielskiego, który nie podlega przeniesieniu na drugiego rodzica co oznacza, że nie będzie można przenieść urlopu z ojca na matkę i odwrotnie. Urlop będzie płatny na zasadach ustalonych w danym kraju UE.

Pozostałe zmiany wynikające z dyrektywy

Poza regulacjami dotyczącymi urlopów rodzicielskich w dyrektywie wprowadzone zostały również zapisy dotyczące m.in.:

  • Wprowadzenie urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni. Urlop będzie przysługiwał zarówno kobietom, jak i mężczyznom z tytułu opieki sprawowanej w stosunku do krewnych potrzebujących wsparcia. Skorzystanie z tego prawa może być uzależnione od odpowiedniego uzasadnienia, zgodnie z prawem krajowym.
  • Elastyczny czas pracy dla rodziców i opiekunów. Obecnie z takimi wnioskami mogą występować jedynie rodzice, po zmianie takie prawo będzie przysługiwało również opiekunom.

Szczegółowe informacje na temat nowych regulacji powinny się znaleźć w krajowych przepisach ustawodawczych, wykonawczych i administracyjnych do dnia 2 sierpnia 2022 r.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość