Blog ifirma.pl

Planowane zmiany w urlopie rodzicielskim od 2022 roku

|
|
3 minut czytania
Czeka cię urlop rodzicielski? sprawdź, jakie zmiany przepisów mają wejść w życie od 2022 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osoby, które posiadają lub planują mieć dzieci żywo interesują się tematyką związaną między innymi z urlopami rodzicielskimi. Z takiego urlopu od pewnego czasu mogą korzystać zarówno matki, jak i ojcowie. W dzisiejszej publikacji przybliżymy sobie nieco tę tematykę w kontekście planowanych zmian od 2022 roku.

Urlop rodzicielski kiedy i komu przysługuje?

Urlop rodzicielski przysługuje obojgu rodzicom lub opiekunom. Warunkiem przyznania jest wcześniejsze wykorzystanie urlopu macierzyńskiego lub zakończenie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa zmian przepisów w urlopie rodzicielskim

W 2019 roku Unia Europejska przyjęła Dyrektywę Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. I to właśnie z tego aktu prawnego wynika, że wszystkie państwa UE, w tym również Polska, mają obowiązek wprowadzenia w życie przepisów dyrektywy do dnia 2 sierpnia 2022 r. Z założenia dyrektywy nowe regulacje powinny się przyczyniać do wspierania kobiet poprzez zwiększenie ich uczestnictwa w rynku pracy. Jednocześnie te działania mają przyczyniać się do zrównywania podziału obowiązków związanych z opieka nad dziećmi pomiędzy mężczyzn i kobiety oraz zmniejszać różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn.

Jakie zmiany mają być wprowadzone w urlopach rodzicielskich od 2022 roku?

Podstawowe założenia dyrektywy obejmują następujące zagadnienia:

 1. Przyznanie urlopu ojcowskiego w okresie narodzin dziecka w wymiarze dziesięciu dni roboczych, co odpowiada dwóm tygodniom kalendarzowym. Urlop ten będzie mógł być wykorzystywany na elastycznych zasadach, w całości lub dzielony. Urlop ojcowski powinien przysługiwać bez względu na stan cywilny lub rodzinny określony w prawie krajowym. Prawo do urlopu nie będzie uzależnione od wcześniejszego okresu pracy ani stażu pracy.
 2. Urlop rodzicielski w minimalnym wymiarze czterech miesięcy dla każdego z rodziców. Przedłużony zostanie z jednego do dwóch miesięcy minimalny okres urlopu rodzicielskiego, który nie podlega przeniesieniu na drugiego rodzica co oznacza, że nie będzie można przenieść urlopu z ojca na matkę i odwrotnie. Urlop będzie płatny na zasadach ustalonych w danym kraju UE.

Pozostałe zmiany wynikające z dyrektywy

Poza regulacjami dotyczącymi urlopów rodzicielskich w dyrektywie wprowadzone zostały również zapisy dotyczące m.in.:

 • Wprowadzenie urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni. Urlop będzie przysługiwał zarówno kobietom, jak i mężczyznom z tytułu opieki sprawowanej w stosunku do krewnych potrzebujących wsparcia. Skorzystanie z tego prawa może być uzależnione od odpowiedniego uzasadnienia, zgodnie z prawem krajowym.
 • Elastyczny czas pracy dla rodziców i opiekunów. Obecnie z takimi wnioskami mogą występować jedynie rodzice, po zmianie takie prawo będzie przysługiwało również opiekunom.

Szczegółowe informacje na temat nowych regulacji powinny się znaleźć w krajowych przepisach ustawodawczych, wykonawczych i administracyjnych do dnia 2 sierpnia 2022 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie