Ministerstwo Finansów wydało dość obszerne odpowiedzi na niektóre pytania przedsiębiorców i księgowych. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do konkretnego przypadku opisanego na przykładzie dotyczącego rozliczania transakcji WSTO.
Rozliczenie sprzedaży w ramach WSTO na przykładzie
W sytuacji będącej przedmiotem naszych rozważań firma posiada siedzibę i magazyn w Polsce. Zajmuje się sprzedażą części do urządzeń gastronomicznych, a dostawy są dokonywane m.in. do osób prywatnych w różnych krajach UE. Prowadzona jest również sprzedaż za pośrednictwem platform handlowych takich, jak Amazon, Ebay. Wysyłka towarów odbywa się z magazynu w Polsce bezpośrednio do konsumenta UE. W oparciu o taki stan faktyczny padły następujące pytania:
-
Czy w zgłoszeniu rejestracyjnym VIU_R firma powinna zaznaczyć: „Podatnik ułatwia dostawy towarów poprzez użycie interfejsu elektronicznego?
W odpowiedzi MF napisało, że takie oznaczenie nie będzie w opisanych okolicznościach potrzebne, ponieważ to platforma ułatwia sprzedaż towarów poprzez użycie interfejsu elektronicznego. Jednak z racji tego, że mamy do czynienia ze sprzedażą WSTO, to i tak platforma w takim przypadku nie będzie podatnikiem VAT. Wynika to z założeń pakietu VAT e-commerce, że interfejsy elektroniczne są podatnikami VAT m.in. wtedy, gdy sprzedawca (tzw. dostawca bazowy) nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej.
Czy platforma handlowa będzie pobierała od firmy i odprowadzała podatek VAT od transakcji do 150 euro?
<
Limit 150 euro dotyczy transakcji przeprowadzanych w ramach SOTI, a w pytaniu jest mowa o transakcjach WSTO.
Czy od transakcji za pośrednictwem platform handlowych powyżej 150 EUR jesteśmy zobowiązani zapłacić VAT zgodny z krajem dostawy towaru (w kwartalnej deklaracji)?
Co do zasady od każdej transakcji WSTO, której dokonuje przedsiębiorca z siedzibą w Polsce, tak jak w opisanym przykładzie, niezależnie od wartości sprzedaży oraz niezależnie od tego czy i w jakim zakresie platforma ułatwia dokonanie takiej sprzedaży, zobowiązanym do zapłaty VAT będzie ten podatnik, którego firma ma siedzibę w Polsce. A więc w opisanym przypadku bez względu na wartość transakcji, czy sprzedaż odbywa się za pośrednictwem platformy, czy bez jej udziału i tak firma jest zobowiązana do rozliczenia VAT, jeżeli wybrała procedurę OSS, to dokonuje tego w kwartalnej deklaracji.