Blog ifirma.pl

Plusy i minusy karty podatkowej.

|
|
3 minut czytania
Rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej? A może płacisz za duże podatki i zastanawiasz się nad zmianą formy opodatkowania? Sprawdź czy dla ciebie jest dobre opodatkowanie na karcie podatkowej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Karta podatkowa jest jedną z form opodatkowania dochodów w firmie. Mogą z niej skorzystać zarówno osoby fizyczne jak i wspólnicy spółek cywilnych osób fizycznych. Ta forma opłacania podatków jest najmniej wymagająca pod kątem rozliczeń podatkowych. Jednak nie zawsze i nie każdy może z niej skorzystać.

Informacje ogólne

Aby skorzystać z opodatkowania na karcie podatkowej można to zrobić albo przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Można również złożyć do 20-tego stycznia na formularzu PIT-16 wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. Taki wniosek należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, a przy kilku zakładach będzie to miejsce zamieszkania albo siedziba firmy.

Po złożeniu wniosku należy oczekiwać na wydanie decyzji przez urząd skarbowy, w której będą określone stawki karty podatkowej. Karta podatkowa jest opłacana w terminie do 7-go dnia miesiąca, a za miesiąc grudzień do 28-go grudnia.

Plusy opodatkowania w formie karty podatkowej

 • Brak obowiązku prowadzenia ewidencji dla dokumentowania przychodów podlegających opodatkowaniu,
 • Wysokość stawki karty podatkowej uzależniona jest od liczby mieszkańców dlatego taka forma opodatkowania jest korzystna dla przedsiębiorców z małych aglomeracji,
 • Jeżeli wysokość stawki karty podatkowej nie przewyższa kwoty składki zdrowotnej możliwej do odliczenia (7,75%) nie płaci się podatku,
 • Brak obowiązku wyliczania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy – stała kwota podatku wynika z decyzji ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej otrzymanej z urzędu skarbowego,
 • Brak obowiązku składania zeznania rocznego – w terminie do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym należy złożyć PIT-16A – Deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczonej od karty podatkowej,
 • Brak obowiązku prowadzenia ewidencji zatrudnienia.

Minusy opodatkowania w formie karty podatkowej

 • Możliwość zatrudnienia pracowników jedynie na umowę o pracę,
 • Małżonek podatnika nie może prowadzić działalności w tym samym zakresie,
 • Nie można prowadzić innej pozarolniczej działalności gospodarczej poza tymi rodzajami, które są wymienione w art. 23 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
 • Brak możliwości kwartalnego rozliczania podatku,
 • Brak możliwości skorzystania z ulg podatkowych,
 • Opłacanie stałej kwoty podatku bez względu na to czy osiąga się przychody czy też nie,
 • Problemy z pozyskaniem kredytu na rozwój firmy.

Sprawdź kiedy się opłaca karta podatkowa.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie