Pobrexitowa rezerwa dostosowawcza – na czym polega pomoc dla przedsiębiorców?

Pobrexitowa rezerwa dostosowawcza

Jesteś w gronie przedsiębiorców, którzy prowadzili i prowadzą współpracę z Wielką Brytanią? Sprawdź, o jaką formę wsparcia możesz się ubiegać.

Wielka Brytania i Irlandia Północna z dniem 31 stycznia 2020 r. wystąpiły z Unii Europejskiej. Dla wielu firm, które swoją działalność gospodarczą opierały na tych relacjach, było to dużym ciosem i problemem. Zmieniły się bowiem zasady przeprowadzania transakcji handlowych pomiędzy krajami UE a Wielka Brytanią. W dzisiejszej publikacji napiszemy co to jest pobrexitowa rezerwa dostosowawcza (ang. BREXIT ADJUSTMENT RESERVE– BAR) i z jakiej formy pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy.

Co to jest pobrexitowa rezerwa dostosowawcza?

Z uwagi na negatywne konsekwencje, jakie wystąpiły po wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE instytucje unijne podjęły decyzję o utworzeniu specjalnego funduszu europejskiego, w ramach którego wsparcie finansowe otrzymają przedsiębiorstwa, które najbardziej ucierpiały w wyniku brexitu. Ze środków funduszu przedsiębiorcy mogą korzystać w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2023 r. Wysokość przyznanych dla Polski środków wynosi 173,63 mln euro. Pomoc z rezerwy jest skierowana do obszarów najbardziej dotkniętych brexitem, takich jak: kontrola graniczna, celna, sanitarna, fitosanitarna, związana z bezpieczeństwem.

Gdzie szukać informacji na temat pobrexitowej rezerwy dostosowawczej?

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej dnia 22 sierpnia 2022 r. wydał Rozporządzenie w sprawie udzielania przedsiębiorcom pomocy w ramach pobrexitowej rezerwy dostosowawczej. W tym przepisie można przeczytać, że środki z rezerwy BAR mogą obejmować następujące rodzaje wsparcia:

 • regionalną pomoc inwestycyjną,
 • pomoc na usługi doradcze na rzecz MŚP,
 • pomoc na udział MŚP w targach,
 • pomoc szkoleniową,
 • pomoc de minimis.

W rozporządzeniu zostały omówione szczegóły na temat poszczególnych rodzajów pomocy. Podane zostały również kwoty udzielanej pomocy publicznej dla poszczególnych województw przy określonych rodzajach pomocy.

W jakim trybie jest udzielana pomoc?

Przedsiębiorcy, którzy chcą się ubiegać o pomoc powinni kierować wnioski do podmiotu zarządzającego łódzką specjalną strefą ekonomiczną ustanowioną rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej. W składanym wniosku powinny się znaleźć następujące informacje:

 • nazwa przedsiębiorcy i jego wielkość,
 • opis projektu, z podaniem daty rozpoczęcia i zakończenia,
 • lokalizacja projektu,
 • wykaz kosztów projektu,
 • rodzaj pomocy oraz potrzebna kwota do zrealizowania projektu,
 • inne informacje wymagane przez podmiot zarządzający łódzką specjalną strefą ekonomiczną.

Na stronie internetowej Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej zamieszczone zostały dodatkowe materiały, z których mogą korzystać przedsiębiorcy będący beneficjentami tej pomocy. W obszernym podręczniku opracowanym dla zainteresowanych przedsiębiorców można znaleźć szereg informacji na temat składania, obsługi, realizacji wniosku o środki z rezerwy dostosowawczej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość