Podatek od nieujawnionych źródeł przychodów

podatek od nieujawnionych źródeł przychodów

Ukrywanie rzeczywistych dochodów przez Urzędem Skarbowym grozi podatnikowi zapłaceniem wysokiego, bo 75% podatku. od kwoty nieujawnionej.

Podatnicy, osiągający przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych muszą się liczyć z faktem, iż oprócz płacenia podatków od przychodów uzyskanych z danego, zarejestrowanego, wykazanego źródła, mogą mieć do czynienia z podatkiem od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów, a także z podatkiem od osiąganych przychodów, które nie mają pokrycia w danym źródle. Te drugie sklasyfikowane są jako „inne źródła” przychodów, dotyczą w szczególności osób prowadzących działalność gospodarczą. Ustawodawca za utajnianie przychodów nakłada sankcję w postaci zryczałtowanego podatku w wysokości 75% dochodu. Taka sama sankcja występuje w przypadku, gdy podatnik nie jest w stanie wykazać związku osiągniętych przychodów z ujawnionym źródłem.

Ustalenie wysokości przychodów i przedawnienie zobowiązania

Wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych organ podatkowy ustala w oparciu o art. 20 ustawy „na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia, jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniu zgromadzonym przed poniesieniem tych wydatków lub zgromadzeniem mienia, pochodzącym z przychodów uprzednio opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania”. Przychody uzyskane z innych źródeł opodatkowuje się odrębnie (art. 30 ust. 8 updof).

Przedawnienie

Wedle Ordynacji Podatkowej przedawnieniu ulega zobowiązanie z tytułu opodatkowania dochodu nieznajdującego pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów lub pochodzącego ze źródeł nieujawnionych, jeżeli decyzja, która ustala to zobowiązanie została doręczona po upływie 5 lat licząc od końca roku, w którym upłynął termin złożenia zeznania rocznego za rok którego decyzja dotyczy.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość