Podatek u źródła a koszty uzyskania przychodów

Zapłaciłeś z własnej kieszeni podatek u źródła w imieniu Twojego kontrahenta? Sprawdź, czy zaliczysz go w koszty podatkowe. Podatek u źródła (czyli zryczałtowany podatek dochodowy) charakteryzuje się szczególnym sposobem poboru – odprowadza go bowiem nabywca w imieniu sprzedawcy. Zgodnie z głównym założeniem, powinien on zostać potrącony z należności wynikającej np. z faktury. Jednak w praktyce polscy podatnicy płacą go z własnej kieszeni, bez pomniejszania zapłaty dla kontrahenta. Czy w takim wypadku mogą zaliczyć podatek u źródła do kosztów uzyskania przychodu?

Podatek u źródła – co to takiego?

Jest to podatek dochodowy, który mają obowiązek zapłacić zagraniczni kontrahenci, którzy uzyskują na terytorium Polski przychody m.in. z tytułu odsetek, praw autorskich lub praw pokrewnych, z tytułu usług doradczych, księgowych, prawnych itp. Podstawowa stawka zryczałtowanego podatku dochodowego wynosi 20% (w niektórych przypadkach jest to 10%).

Czasami jednak polski przedsiębiorca nie musi odprowadzać za dostawcę podatku u źródła lub może zastosować jego obniżoną stawkę (np. gdy zdobędzie jego certyfikat rezydencji) – wszystko zależy od zapisów zawartych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a krajem, z którego pochodzi kontrahent (więcej o podatku u źródła przeczytasz tutaj).

Podatek u źródła a koszty uzyskania przychodów

Zgodnie z ogólną zasadą, polski przedsiębiorca zobowiązany do odprowadzenia podatku u źródła w imieniu zagranicznego kontrahenta, powinien jego wartość potrącić z należności płaconej dostawcy. Jednak w praktyce często jest tak, że polski podatnik kalkuluje podatek od całości należności i płaci go z własnej kieszeni.

Co ważne, w takiej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, by podatek u źródła zapłacony za zagranicznego kontrahenta stanowił koszt uzyskania przychodu. Podejście takie potwierdzają także liczne interpretacje organów podatkowych. Wydatek taki należy zewidencjonować w kol. 13 KPiR na podstawie np. wyciągu bankowego lub noty księgowej w dacie zapłaty do US.

 

Uwaga!

Ustawa o PIT wskazuje, że do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć m.in. podatku dochodowego. Warto przy tym pamiętać, że chodzi o „własny” podatek. W przypadku podatku u źródła polski przedsiębiorca reguluje cudze zobowiązanie podatkowe.

 

Sprawdź, jak udowodnić, że wydatek jest kosztem działalności gospodarczej?
 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK