Powrót

Podatek u źródła a koszty uzyskania przychodów

Podatek u źródła a koszty uzyskania przychodów

Zapłaciłeś z własnej kieszeni podatek u źródła w imieniu Twojego kontrahenta? Sprawdź, czy zaliczysz go w koszty podatkowe. Podatek u źródła (czyli zryczałtowany podatek dochodowy) charakteryzuje się szczególnym sposobem poboru – odprowadza go bowiem nabywca w imieniu sprzedawcy.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Zapłaciłeś z własnej kieszeni podatek u źródła w imieniu Twojego kontrahenta? Sprawdź, czy zaliczysz go w koszty podatkowe. Podatek u źródła (czyli zryczałtowany podatek dochodowy) charakteryzuje się szczególnym sposobem poboru – odprowadza go bowiem nabywca w imieniu sprzedawcy. Zgodnie z głównym założeniem, powinien on zostać potrącony z należności wynikającej np. z faktury. Jednak w praktyce polscy podatnicy płacą go z własnej kieszeni, bez pomniejszania zapłaty dla kontrahenta. Czy w takim wypadku mogą zaliczyć podatek u źródła do kosztów uzyskania przychodu?

Podatek u źródła – co to takiego?

Jest to podatek dochodowy, który mają obowiązek zapłacić zagraniczni kontrahenci, którzy uzyskują na terytorium Polski przychody m.in. z tytułu odsetek, praw autorskich lub praw pokrewnych, z tytułu usług doradczych, księgowych, prawnych itp. Podstawowa stawka zryczałtowanego podatku dochodowego wynosi 20% (w niektórych przypadkach jest to 10%).

Czasami jednak polski przedsiębiorca nie musi odprowadzać za dostawcę podatku u źródła lub może zastosować jego obniżoną stawkę (np. gdy zdobędzie jego certyfikat rezydencji) – wszystko zależy od zapisów zawartych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a krajem, z którego pochodzi kontrahent (więcej o podatku u źródła przeczytasz tutaj).

Podatek u źródła a koszty uzyskania przychodów

Zgodnie z ogólną zasadą, polski przedsiębiorca zobowiązany do odprowadzenia podatku u źródła w imieniu zagranicznego kontrahenta, powinien jego wartość potrącić z należności płaconej dostawcy. Jednak w praktyce często jest tak, że polski podatnik kalkuluje podatek od całości należności i płaci go z własnej kieszeni.

Podejście takie potwierdzają także liczne interpretacje organów podatkowych. Wydatek taki należy zewidencjonować w kol. 13 KPiR na podstawie np. wyciągu bankowego lub noty księgowej w dacie zapłaty do US.

Sprawdź, jak udowodnić, że wydatek jest kosztem działalności gospodarczej?
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość