Magazyn a przepisy
Konieczność prowadzenia gospodarki magazynowej wynika przede wszystkim z Ustawy o rachunkowości – czyli podstawy prawnej dla wszystkich tych firm, które prowadzą pełne księgi handlowe. Najczęściej do tej grupy zaliczają się spółki osobowe i kapitałowe (np. akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością); dużo rzadziej znajdują się tam jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki cywilne, które utraciły lub zrezygnowały ze statusu małego podatnika.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaWiększość działalności jednoosobowych i spółek cywilnych działa na podstawie księgowości uproszczonej – podatkowej księgi przychodów i rozchodów bądź ewidencji przychodów ryczałtu ewidencjonowanego. W takiej sytuacji podstawą prawną jest odpowiednio Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Jak widać, magazynowe przepisy Ustawy o rachunkowości nie mają zasadniczo zastosowania do mikroprzedsiębiorców. Oznacza to, że takie firmy nie mają obowiązku prowadzenia magazynu; choć oczywiście mogą się na to zdecydować.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmoMagazyn a spis z natury
Tym, co czasem niepokoi przedsiębiorców, którzy zrezygnowali z prowadzenia magazynu, jest konieczność stworzenia spisu z natury (remanentu). Taki dokument należy już do obowiązkowych nawet w mikroprzedsiębiorstwach.
W tym wypadku warto zauważyć, że spis z natury polega na zewidencjonowaniu rzeczywistego stanu posiadanych towarów, materiałów czy produktów na dany dzień (najczęściej – początek i koniec roku podatkowego). Zatem należy w tym celu spisać, ile fizycznie konkretnych zasobów posiadamy – ewentualne stany magazynowe w komputerowej bazie nie mają w tym wypadku znaczenia.
Program do faktur – Darmowe kontoUwaga!
Warto zauważyć, że prowadzona wcześniej ewidencja magazynowa może być oczywiście przydatna – z jej pomocą łatwo ustalić ewentualne braki lub nadwyżki w magazynie, dociec źródła niezgodności czy też je wyeliminować.
Najważniejsze pytania
-
🔸Czy spółka z o.o. musi prowadzić magazyn?
Konieczność prowadzenia gospodarki magazynowej wynika przede wszystkim z Ustawy o rachunkowości – czyli podstawy prawnej dla wszystkich tych firm, które prowadzą pełne księgi handlowe.
-
🔸Obowiązek prowadzenia magazynu - czy dotyczy mikroprzedsiębiorców?
Magazynowe przepisy Ustawy o rachunkowości nie mają zasadniczo zastosowania do mikroprzedsiębiorców. Oznacza to, że takie firmy nie mają obowiązku prowadzenia magazynu; choć oczywiście mogą się na to zdecydować.
Jestem na KPiR. Czy jeśli wysyłałam plik jpk_mag mogę w każdej chwili zaprzestać ?