Blog ifirma.pl

Eksport i dostawa wewnątrzwspólnotowa

|
|
1 minut czytania
Chcesz sprzedawać towary za granicę? Sprawdź jakie musisz spełniać warunki.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Handel międzynarodowy na dobre zagościł w prowadzonej działalności gospodarczej i stał się jej elementem. Wiele firm z powodzeniem dostarcza swoje towary na rynki zagraniczne. Przedsiębiorcy krajowi nawiązują kontakty i podpisują umowy z nabywcami w innych krajach, nie tylko w Unii Europejskiej ale również poza nią. Dlatego warto przypomnieć o podstawowych zasadach obowiązujących przy dokonywaniu takich transakcji.

Kiedy dochodzi do eksportu a kiedy do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów?

Eksport jest to wywóz towarów z terytorium Polski do innego kraju poza Unię Europejską do tzw. kraju trzeciego.

Natomiast wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów WDT dotyczy wywozu towarów z Polski do innego kraju znajdującego się na terenie Unii Europejskiej.

Warunki uznania transakcji za WDT

Aby można było mówić o WDT polski przedsiębiorca, zarówno nabywca jak i dostawca musi spełnić kilka warunków, o których jest mowa w ustawie o podatku VAT dostawca:

 1. Musi być czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT.
 2. Posiadać numer identyfikacji podatkowej na potrzeby dokonywania transakcji wewnątrzunijnych NIP PL dzięki zarejestrowaniu do VAT-UE.

Z kolei nabywca kontrahent z innego kraju UE musi spełniać następujące wymogi:

 1. Posiadać status podatnika VAT nadany w innym niż Polska kraju UE lub
 2. Być osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku VAT, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa.

Jak z tego wynika transakcji WDT nie może przeprowadzać polski przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia z VAT nie może dokonywać sprzedaży na rzecz innego przedsiębiorcy w UE. W takim przypadku nie będzie to jednak transakcja WDT tylko zwykła sprzedaż rozliczana jak transakcja krajowa, którą wpisuje się do uproszczonego rejestru sprzedaży jaki prowadzą podatnicy, którzy korzystają ze zwolnienia. W tym przypadku nie jest wymagana rejestracja do VAT-UE.

Jak należy definiować eksport towarów?

W ustawie o podatku VAT eksport został zdefiniowany następująco:
Rozumie się przez to dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

 • dostawcę lub na jego rzecz, lub
 • nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz,
jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych.

W przypadku eksportu mamy do czynienia z:

 • eksportem bezpośrednim, gdy towar jest wysyłany lub transportowany przez dostawcę,
 • eksportem pośrednim, gdy towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę.

Jakie dokumenty potwierdzają dokonanie transakcji WDT?

Wykaz dokumentów wymaganych przy transakcji WDT został opisany w art. 42 ustawy o VAT:

 1. Dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium Polski, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium innego państwa UE.
 2. Specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku, może to być faktura.
 3. Korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie.
 4. Dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu.
 5. Dokumenty potwierdzające zapłatę za towar.
 6. Dowody potwierdzające przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Dodatkowo jeżeli dostawa towarów odbywa się transportem nabywcy dostawca musi posiadać pisemne oświadczenia nabywcy potwierdzające ten fakt oraz wskazanie państwa przeznaczenia towarów.

Wykaz dokumentów określonych w rozporządzeniu wykonawczym Rady UE 2018/1912:

 1. Dwa dokumenty związane z transportem:
  • podpisany list przewozowy CMR,
  • konosament (morski list przewozowy),
  • fakturę za towarowy przewóz lotniczy lub fakturę od przewoźnika towarów.
 2. Lub jeden dokument związany z transportem i jeden dokument innego rodzaju:
  • polisa ubezpieczeniowa dotycząca transportu,
  • dokumenty urzędowe potwierdzające przybycie towarów do państwa przeznaczenia,
  • poświadczenie odbioru przez podmiot prowadzący magazyn, do którego towary trafiły.

Zgodnie z informacjami jakie są publikowane na stronach rządowych przedsiębiorca ma możliwość wyboru pomiędzy stosowaniem dowodów określonych w rozporządzeniu Rady (UE) 2018/1912 a dowodami określonymi w ustawie o podatku VAT.

Właściwe udokumentowanie transakcji WDT daje przedsiębiorcy prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT.

Jakie dokumenty potwierdzają dokonanie eksportu?

Wywóz towarów do innego kraju poza UE musi być potwierdzony przez przedsiębiorcę w odpowiedniej formie (art. 41 ustawy o VAT):

 1. Dokumentu w formie elektronicznej z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu (komunikat IE-599).
 2. Dokumentu w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność.
 3. Zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny (SAD).

Zastosowanie 0% stawki podatku VAT w eksporcie jest możliwe pod warunkiem posiadania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza UE.

Zaliczka przy WDT i eksporcie

Otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej dostawy są inaczej traktowane w transakcjach WDT i w eksporcie. Zgodnie z przepisami otrzymana zaliczka przy WDT nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT, natomiast przy eksporcie obowiązek podatkowy powstaje.

Tylko w przypadku zaliczek w eksporcie, aby móc zastosować stawkę 0% VAT wywóz towarów musi nastąpić w terminie 2 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym otrzymano zaliczkę i przedsiębiorca jest w posiadaniu dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza UE. Jeśli nie jest spełniony ten warunek wówczas należy zastosować stawkę VAT obowiązującą w Polsce. Projektowane zmiany SLIM VAT mają wydłużyć ten termin z 2 do 6 miesięcy.

Podsumowanie

Transakcje międzynarodowe w podatku VAT są opodatkowane na warunkach preferencyjnych 0% stawka podatku z jednoczesnym prawem do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów będących przedmiotem dostawy towarów. Z tego też powodu WDT i eksport obarczone są dodatkowymi obowiązkami, o których napisane zostało w publikacji. Spełnienie wymagań ustawowych pozwoli na zastosowanie 0% stawki podatku VAT.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce