Blog ifirma.pl

Zdrowotna od ryczałtu – zastanów się nad wyborem, bo po wysłaniu deklaracji już nie dokonasz zmian

|
|
2 minut czytania
Opłacasz zryczałtowany podatek dochodowy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wysyłaniu deklaracji ZUS za miesiąc styczeń 2022 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych powinni zwrócić szczególną uwagę przy wysyłaniu pierwszej deklaracji do ZUS w 2022 roku z uwagi na zmianę zasad rozliczania składki zdrowotnej. W dzisiejszej publikacji napiszemy dlaczego po wysłaniu deklaracji za styczeń 2022 roku nie będzie można dokonać zmian.

Składka zdrowotna od ryczałtu za styczeń 2022 roku

Zgodnie z założeniami z Polskiego Ładu, składka zdrowotna w 2022 roku może być obliczana na dwa sposoby:

 1. Na podstawie przychodu roku poprzedniego.
 2. Na podstawie przychodów roku bieżącego.

Wydawać by się mogło, że jeżeli przedsiębiorca w terminie do 21 lutego 2022 roku zmieni zdanie, w sprawie wyboru zasad opłacania składki zdrowotnej będzie miał jeszcze możliwość złożenia korekty i czas na zmianę decyzji. Sprawdźmy, czy tak faktycznie jest.

Zmiana sposobu rozliczania składki zdrowotnej – stanowisko ZUS

Zostało skierowane zapytanie do ZUS w następującej kwestii. Przedsiębiorca zadeklarował naliczanie składki zdrowotnej na podstawie przychodu za rok 2022. Po ponownej weryfikacji zdecydował jednak, że chciałby zmienić wybór naliczania składki i opłacać składkę zdrowotną na podstawie przychodów roku 2021. W związku z powyższym zostało zadane pytanie, czy można dokonać korekty złożonej deklaracji ZUS DRA za miesiąc styczeń w zakresie podstawy naliczania składki zdrowotnej jeszcze w terminie do 21.02.2022 r.

W odpowiedzi uzyskano informację, że dokonywanie obliczania składki zdrowotnej na podstawie przychodów roku poprzedniego nie jest obowiązkiem lecz przywilejem, a więc przedsiębiorca może, ale nie musi z niego skorzystać. Jeżeli więc płatnik nie skorzystał z takiej możliwości i wykazał w złożonej deklaracji przychód miesiąca stycznia 2022 roku, to za każdy kolejny miesiąc musi wpłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne od miesięcznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne obowiązującej w roku bieżącym. A więc wynika z tego, że nie ma możliwości zmiany decyzji, nawet wówczas, gdy nie upłynął jeszcze termin na złożenie ZUS DRA za styczeń 2022 roku.

składka zdrowotna od ryczałtu infografika

 

Podsumowanie

Przedstawiona w artykule sytuacja została opisana w oparciu o odpowiedź otrzymaną z ZUS, która nie ma charakteru wiążącego. Trzeba pamiętać, że pytań i wątpliwości związanych z rozliczaniem składki zdrowotnej w Polskim Ładzie jest niewspółmiernie więcej i brakuje na nie odpowiedzi lub są sprzeczne. Być może stanowisko, na jakim obecnie stoi ZUS również się zmieni w przyszłości. Jedno jest pewne, że do tematu składki zdrowotnej będziemy wracali jeszcze pewnie niejednokrotnie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie