Rozliczenie działalności jako firma w spadku

Zastanawiasz się co to jest sukcesja i zarządca sukcesyjny? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Większość polskich firm prowadzi działalność gospodarczą we własnym imieniu, wpisaną do CEIDG. Według informacji z CEIDG takich firm jest ponad 2 miliony i stanowią one około 80% przedsiębiorców. Firma osoby fizycznej, czy spółki cywilnej istnieje dopóki żyją ich właściciele. Śmierć przedsiębiorcy może spowodować niemałe perturbacje dla członków najbliższej rodziny, która najczęściej nie jest wtajemniczona w szczegóły funkcjonowania firmy. Ma to bardzo często przykre konsekwencje finansowe szczególnie w sytuacji, jeżeli prowadzona działalność gospodarcza była jedynym źródłem dochodów. Dlatego dla firm wpisanych do CEIDG wprowadzono pojęcie sukcesji firmy. W dzisiejszej publikacji napiszemy ogólnie, co to jest sukcesja i kim jest zarządca sukcesyjny.

Co to jest przedsiębiorstwo w spadku?

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym reguluje zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy.

Zgodnie ze zmianą różnych przepisów w tym zakresie, m.in. ustawy o identyfikacji podatników, NIP nadany przedsiębiorcy przechodzi na przedsiębiorstwo w spadku i wygasa wraz z wygaśnięciem zarządu sukcesyjnego, a jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony – wraz z wygaśnięciem uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego.

Jest to bardzo ważna zasada, która potwierdza kontynuowanie działalności gospodarczej zmarłego przedsiębiorcy. Jedną z pierwszych czynności, jakie należy wykonać, stając się przedsiębiorstwem w spadku, jest sporządzenie spisu składników majątkowych, które były przez przedsiębiorcę wykorzystywane w działalności gospodarczej, do których należą:

 • nieruchomości,
 • maszyny,
 • narzędzia,
 • wyposażenie biura,
 • patenty, znaki towarowe,
 • inne.

Jest to zadanie zarządcy sukcesyjnego, który po objęciu swojej funkcji sporządza wykaz składników przedsiębiorstwa w spadku.

   

Przedsiębiorstwo w spadku a obowiązki podatkowe

Podstawową rolę, jaką ma odegrać przedsiębiorstwo w spadku jest zachowanie ciągłości działalności gospodarczej. Chodzi o zabezpieczenie interesów spadkobierców, ale również o przetrwanie firmy. W związku z kontynuacją działalności ważne jest poznanie ogólnych zasad rozliczania podatków.

Rozliczenia w podatku dochodowym przedsiębiorstwa w spadku:

 • do końca roku podatkowego stosuje formę i metodę rozliczania zaliczek na podatek dochodowy przyjęty przez przedsiębiorcę przed śmiercią. Zmiany formy opodatkowania można dokonać z początkiem kolejnego roku,
 • pierwsza zaliczka przedsiębiorstwa w spadku będzie obejmowała miesiąc/kwartał, w którym zmarł przedsiębiorca, uwzględniając przychody, koszty od dnia otwarcia spadku,
 • jeżeli przedsiębiorca zatrudniał pracowników wchodzi w rolę płatnika składek ZUS i podatków,
 • składa zeznanie roczne na formularzu przedsiębiorstwa w spadku – PIT-36S, PIT-36LS, PIT-28S, na którym wykazuje przychody, koszty, dochód za okres od dnia śmierci do końca roku podatkowego.

Rozliczenie w podatku VAT:

 • jeżeli przedsiębiorca był czynnym podatnikiem VAT, to taki status również będzie posiadało przedsiębiorstwo w spadku, jeżeli korzystał ze zwolnienia od podatku VAT, to pozostaje ono w mocy,
 • na wystawianych fakturach sprzedaży należy wskazywać dane przedsiębiorcy z dopiskiem “w spadku”,
 • JPK_V7 należy składać do urzędu skarbowego właściwego dla zmarłego przedsiębiorcy. W składanym pliku muszą się znaleźć wszystkie dane związane z rozliczeniem VAT z danego okresu miesiąca/kwartału, również obejmujące zdarzenia sprzed śmierci przedsiębiorcy.
   

Pozostałe zagadnienia:

 • wszystkie stosunki pracy nawiązane przez przedsiębiorcę w ramach działalności gospodarczej będą kontynuowane na dotychczasowych zasadach aż do wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego, więcej na ten temat można przeczytać w artykule pracownicy w przedsiębiorstwie w spadku,
 • Wszelkiego rodzaju umowy cywilnoprawne, takie jak m.in.: umowy sprzedaży, o świadczenie usług, leasingu, kredytu czy umowy o roboty budowlane, nie wygasają a zarządca sukcesyjny staje się osoba uprawnioną do ich wykonywania,
 • w przypadku pozwoleń, koncesji zarządca sukcesyjny ma możliwość złożenia wniosku o dodanie oznaczenia do przedsiębiorstwa wpisanego do rejestru określenia „w spadku” oraz o dopisanie danych zarządcy sukcesyjnego we wpisie.

Omawiana problematyka związana z działalnością przedsiębiorstwa w spadku powinna być brana pod uwagę, szczególnie w sytuacji, gdy prowadzona działalność jest głównym źródłem dochodów w rodzinie.

Powołanie zarządcy sukcesyjnego zapewnia ciągłość działania firmy, która jest rozpoznawalna z uwagi na tę samą nazwę i NIP, co nie pozostaje bez znaczenia, jeżeli przedsiębiorstwo funkcjonuje już od wielu lat na rynku.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce