VAT w Chorwacji - omówione zagadnienia:
- Czy powinieneś zarejestrować się w chorwackim VAT?
- Jakie są chorwackie progi rejestracyjne VAT?
- Czy wymagany jest chorwacki przedstawiciel fiskalny lub agent?
- Jakie informacje są wymagane do uzyskania chorwackiego numeru VAT i rejestracji?
- Gdzie są składane chorwackie rejestracje VAT?
- Jaki jest format chorwackiego numeru VAT?
- Chorwackie stawki VAT
Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.
Podatek od wartości dodanej wprowadzono w Chorwacji w 1995 roku. Będąc członkiem UE (do której Chorwacja przystąpiła 1 lipca 2013 roku), miejscowe przestrzeganie VAT: rejestracje, deklaracje, Intrastat, ESL-s) jest zgodne z dyrektywami UE w sprawie VAT.
Chorwacki Ogólny Kodeks Podatkowy traktuje europejskie ustawy jako własne prawodawstwo. Ministerstwo Finansów upoważnia Chorwacką Administrację Podatkową (CTA) do zarządzania podatkiem VAT.
Krajowe przepisy VAT dotyczą zagranicznych firm, które są określane mianem “nierezydentów”. Dostarczanie towarów lub usług w Chorwacji (zarówno lokalnym firmom, jak i konsumentom) może wiązać się z obowiązkową rejestracją działalności na potrzeby chorwackiego podatku VAT. Chcąc prowadzić działalność w tym kraju, właściciele zagranicznych firm są zobowiązani do:
- przestrzegania chorwackich przepisów VAT,
- fakturowania,
- uiszczania należnego chorwackiego podatku VAT.
Czy powinieneś zarejestrować się w chorwackim VAT?
Znalezienie się w niektórych sytuacjach handlowych skutkuje zwykle wymogiem rejestracji zagranicznej firmy w miejscowym urzędzie skarbowym. Jest to zgodne z ogólnymi zasadami VAT UE i obejmuje:
- import towarów do Chorwacji (w przypadku gdy klienci nie są chorwacką firmą z lokalnie zarejestrowanym VAT),
- transakcje kupna i sprzedaży towarów na terenie kraju (w przypadku, gdy klient nie jest chorwacką firmą z lokalnie zarejestrowanym VAT – obowiązuje wówczas obciążenie odwrotne),
- dłuższy niż trzy miesiące okres przechowywania towarów w magazynie konsygnacyjnym,
- organizację wystaw na żywo, różnego rodzaju imprez i szkoleń, na które wstęp jest płatny,
- dostawa towarów na własną rękę,
- wybrane usługi związane z leasingiem.
Można śmiało przyjąć, że niewiele firm świadczących usługi dla lokalnych chorwackich przedsiębiorstw jest objętych obowiązkiem rejestracji w VAT. Firmy mogą skorzystać z procesu tzw. Reverse Charge (a więc przeniesienia obowiązku rozliczenia VAT ze sprzedającego na nabywcę). Rzeczona możliwość wynika wprost ze zmian, które nadeszły wraz ze wcieleniem w życie Pakietu VAT 2010.
System MOSS, obowiązujący wszystkie 27 krajów UE, wymaga od dostawców usług elektronicznych, nadawczych lub telekomunikacyjnych obowiązkowej rejestracji.
UWAGA!
Od 1 lipca 2021 r., przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży wysyłkowej przez internet dla konsumentów w Chorwacji po przekroczeniu 10 000 euro obrotu mogą zarejestrować się do VAT OSS i składać jedną deklarację VAT obejmującą wszystkie państwa członkowskie, a także opłacać podatek zagraniczny do “jednego koszyka” – wg stawek kraju nabywcy. Wtedy nie muszą stosować chorwackich zasad podatkowych, za wyjątkiem stosowania zagranicznej stawki VAT.
W przypadku braku rejestracji do VAT OSS należy stosować wszystkie reguły obowiązujące w Chorwacji – jednak tylko w odniesieniu do sprzedaży wysyłkowej.
Jakie są chorwackie progi rejestracyjne VAT?
Dla zagranicznych firm, które handlują w Chorwacji i jednocześnie są zarejestrowane jako płatnicy VAT/GST w swoich krajach, próg rejestracji VAT jest zerowy.
Próg rejestracji do VAT wynosi 270 tysięcy kun chorwackich dla firm zarejestrowanych do VAT w UE, które sprzedają towary przez Internet chorwackim konsumentom.
Czy wymagany jest chorwacki przedstawiciel fiskalny lub agent?
Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej dotyczącymi VAT, lokalny przedstawiciel fiskalny bądź agent nie jest wymagany przez firmę mieszczącą się w innym państwie członkowskim UE. Rezydent UE może zarejestrować się w chorwackim Urzędzie Skarbowym bezpośrednio. Jednak przedstawiciel fiskalny, będący współodpowiedzialnym za chorwacki VAT, jest niezbędny dla firm zarejestrowanych poza UE.
Firmy spoza UE, które świadczą usługi droga elektroniczną, objęte są dedykowanym programem, który pozwala im na to, aby (po spełnieniu określonych warunków) mogły zarejestrować się bezpośrednio w chorwackich organach podatkowych.
Jakie informacje są wymagane do uzyskania chorwackiego numeru VAT i rejestracji?
Chorwacki urząd skarbowy wymaga wypełnienia odpowiednich formularzy:
- OIB, a więc formularz, którego wypełnienie jest niezbędne do uzyskania osobistego numeru identyfikacyjnego,
- P-PDV.
Formularze muszą być złożone razem z następującymi dokumentami:
- certyfikatem VAT potwierdzających, że firmę zarejestrowano jako płatnika VAT w innym miejscu niż Unia Europejska. Dokument nie może być starszy niż 3 miesiące, oryginalny i przetłumaczony na język chorwacki (jeśli dotyczy),
- statutem spółki,
- wyciągiem z krajowego rejestru handlowego firmy (nie starszy niż 6 miesięczny, w formie oryginalnej i przetłumaczony na język chorwacki),
- listem na papierze firmowym, który wyjaśnia powody rejestracji.
Gdzie są składane chorwackie rejestracje VAT?
Zagraniczne przedsiębiorstwa, które rejestrują się w celu uzyskania chorwackiego numeru VAT są zobowiązane do wysłania pocztą wniosku do wskazanego biura regionalnego. Tego typu działania muszą być podjęte co najmniej na 8 dni przed rozpoczęciem handlu.
Jaki jest format chorwackiego numeru VAT?
Numer VAT, unikalny dla Chorwacji, przyznaje się firmom w ciągu 8 dni od złożenia wniosku o rejestrację. Każdy z krajów członkowskich UE ma ustalony format swojego numeru VAT. Chorwacki numer rozpoczyna się od prefiksu HR oraz następujących po nim 11 cyfr.
Kod kraju: HR
Format: 12345678901
Liczba znaków: 11
Chorwackie stawki VAT
Chorwackie stawki VAT kształtują się następująco:
25% | standardowa |
|
13% | obniżona |
|
5% | obniżona |
|
0% | zerowa | transport wewnątrzwspólnotowy i międzynarodowy (z wyłączeniem drogowego i kolejowego) |
Dość podobne stawki VAT obowiązują w Portugalii i w Grecji – przeczytaj o nich więcej.
Najważniejsze pytania
-
🔸VAT w Chorwacji - kiedy należy się zarejestrować?
Znalezienie się w niektórych sytuacjach handlowych skutkuje zwykle wymogiem rejestracji zagranicznej firmy w miejscowym urzędzie skarbowym m.in.:
- import towarów do Chorwacji (w przypadku gdy klienci nie są chorwacką firmą z lokalnie zarejestrowanym VAT),
- dłuższy niż trzy miesiące okres przechowywania towarów w magazynie konsygnacyjnym,
- dostawa towarów na własną rękę.
-
🔸Gdzie są składane chorwackie rejestracje VAT?
Zagraniczne przedsiębiorstwa, które rejestrują się w celu uzyskania chorwackiego numeru VAT są zobowiązane do wysłania pocztą wniosku do wskazanego biura regionalnego. Tego typu działania muszą być podjęte co najmniej na 8 dni przed rozpoczęciem handlu.
Podziel się z innymi: