Zmiany w rozliczaniu TAX FREE

tax free 2022

Dokonujesz rozliczenia w TAX FREE? Sprawdź, co się zmieni od 2022 roku.

Wielu ludzi podróżuje po różnych krajach, nie tylko w obrębie Unii Europejskiej. Z myślą o takich właśnie osobach niektóre kraje UE, w tym również Polska, wprowadziły system TAX FREE. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jak będzie wyglądało rozliczanie TAX FREE od 2022 roku.

Czym jest system TAX FREE?

Mechanizm TAX FREE jest dedykowany zarówno dla podróżnych, jak i przedsiębiorców. Dla lepszego zrozumienia tematu ustalimy, kim jest podróżny i przedsiębiorca.

PODRÓŻNY
PRZEDSIĘBIORCA
Osoba fizyczna, która nie ma stałego miejsca zamieszkania na terytorium UE Podmiot prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski
Osoba, która zakupiła towar na terytorium Polski i wywiezie go z obszaru UE Czynny zarejestrowany podatnik VAT
Taka osoba ma prawo do zwrotu podatku VAT zapłaconego przy zakupie Posiada kasę fiskalną online
Sprzedaje w procedurze TAX FREE

Jak wygląda rozliczenie w TAX FREE obecnie?

Obecnie obowiązuje papierowy obieg dokumentów, dotyczy to zarówno dokumentu TAX FREE, jak i paragonu fiskalnego. Na formularzu TAX FREE znajdują się dane osoby, która dokonała zakupu, który musi opiewać na kwotę powyżej 200 zł. Przy wyjeździe z terytorium UE osoba, która chce odzyskać VAT musi zwrócić się do organu celnego z paszportem, paragonem i dokumentem TAX FREE, który musi być potwierdzony przez funkcjonariusza celnego. Komplet dokumentów stanowi podstawę do ubiegania się o zwrot podatku VAT.

Jak będzie wyglądało rozliczenie w TAX FREE po zmianach?

Tendencja przechodzenia z papierowego na elektroniczny obieg dokumentów w różnych obszarach również objęła rozliczenia w TAX FREE. Zmiany, o których mówimy, zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Rozliczanie TAX FREE po zmianach:

 • rejestracja na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC),
 • wystawianie i automatyczne rejestrowanie elektronicznych dokumentów TAX FREE,
 • elektroniczne potwierdzanie wywozu towarów sprzedawcom,
 • szybki i łatwy dostęp do dokumentów dla przedsiębiorców.

Dzięki nowym narzędziom sprzedawcy będą wystawiali i rejestrowali dokumenty TAX FREE elektronicznie. Wypłacone kwoty zwrotu podatku VAT również będą odnotowywane w tej formule. Nowa e-usługa będzie dostępna na platformie PUESC. Nie będzie już obowiązku dołączania paragonu fiskalnego, stąd wymóg posiadania kasy online przez przedsiębiorców, którzy już korzystają z TAX FREE, jak i tych, którzy zamierzają z niego korzystać.

Od kiedy można się rejestrować do systemu TAX FREE?

Od 1 lipca 2021 roku przedsiębiorcy mogą się już rejestrować do systemu TAX FREE poprzez platformę PUESC. Jest to okres potrzebny na dostosowanie firmy do nowych przepisów, jak również pozwoli na rozłożenie w czasie procesu rejestracji wszystkich zainteresowanych. Obecnie z rozliczania TAX FREE korzysta około 3.000 firm, ale każdy przedsiębiorca może skorzystać z tej procedury.

Pozytywy rozliczania w TAX FREE

Wprowadzane zmiany mają być przyjazne zarówno dla przedsiębiorców, jak i podróżnych.

Atuty dla przedsiębiorcy:

 • wszystkie informacje i dokumenty będą się znajdowały w jednym miejscu,
 • szybki dostęp do danych,
 • otrzymywanie potwierdzenia wywozu towarów bezpośrednio z urzędu.

Atuty dla podróżnego:

 • skrócenie czasu obsługi,
 • elektroniczny dostęp do dokumentów podróżnego,
 • możliwość uzyskania zwrotu w formie gotówkowej, polecenia przelewu, czeku rozrachunkowego lub karty płatniczej,
 • szybki zwrot przy transakcjach bezgotówkowych.

Logo TAX FREE

Stare logo:

 
stare logo tax free
 

Nowe logo:

 
nowe logo tax free
 
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.