Blog ifirma.pl

Plany obniżenia pierwszego progu podatku według skali do 12% i inne zmiany w Polskim Ładzie

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, jakie zmiany w przepisach podatkowych będą miały miejsce w 2022 roku? Przeczytaj dzisiejszą publikację na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od początku 2022 roku Polski Ład jest odmieniany przez wszystkie przypadki. Ciągle wracamy do tematu nowych rozwiązań podatkowych. Zawiłość niektórych tematów nie ułatwia tego zadania. Pojawiły się zapowiedzi Premiera o kolejnych zmianach w ustawie o Polskim Ładzie, które mają wejść w życie od 1 lipca 2022 roku. W dzisiejszym artykule opiszemy pokrótce, jakie nowe propozycje ma dla nas rząd.

Zapowiedzi zmian w systemie podatkowym

Zgodnie z informacjami, jakie pojawiły się na stronie Ministerstwa Finansów główne propozycje zmian przepisów będą dotyczyły m.in.:

 1. Obniżenia stawki podatku dochodowego z 17% do 12%.
 2. Likwidacji ulgi dla klasy średniej.
 3. Wyłączenia w części z podstawy opodatkowania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek liniowy lub kartę podatkową.

Niezmieniona pozostaje kwota wolna od podatku 30.000 zł i i próg podatkowy 120.000 zł do naliczania 32% podatku dochodowego.

Obniżenie stawki podatku dochodowego z 17% na 12%

Zmiana wysokości stawki PIT stosowanej w pierwszym progu podatkowym niesie za sobą określone konsekwencje. Po zmianach rozliczanie podatku według skali podatkowej będzie wyglądało następująco:

 
 

Tym samym miesięczna kwota wolna od podatku dochodowego zmniejszy się z kwoty 425 zł do kwoty 300 zł.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Projekt ustawy zakłada uchylenie przepisów (art. 53a ustawy o PIT) dotyczących wyliczania zaliczek na podatek dochodowy według zasad na dzień 31.12.2021 r. i Polskiego Ładu. Tym samym nastąpi odejście od rozliczania w trakcie 2022 roku ulgi dla klasy średniej.

Wyłączenie z podstawy opodatkowania części zapłaconej składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej będą mogli pomniejszych podstawę do opodatkowania w następujący sposób:

 • na podatku liniowym roczny limit pomniejszenia dochodu ma wynieść 8.700 zł, czyli przedsiębiorca zapłaci w skali roku 1.653 zł mniej podatku (8.700 x 19%),
 • na ryczałcie będzie można pomniejszyć przychód o 50% zapłaconych składek zdrowotnych,
 • na karcie podatkowej będzie można pomniejszyć podatek do zapłaty o 19%, czyli 51,47 zł (270,90 x 19%) zapłaconej składki zdrowotnej.

Pozostałe zmiany

W dość obszernym projekcie ustawy zapowiadającym zmiany przepisów pojawia się jeszcze informacja o:

 • Korzystniejszych zmianach stosowania kwoty wolnej przy rozliczaniu zaliczek.
 • Powrót do wspólnego rozliczenia osób samotnie wychowujących dzieci.
 • Preferencje podatkowe dla rodziców, opiekunów i dzieci.
 • Rezygnacja z ulgi na zabytki.
 • Przesunięcie terminu na przekazywanie JPK z PIT i CIT na 2025 rok.

Obecnie trwają konsultacje społeczne od 24 marca do 2 kwietnia 2022 roku. Planowane wejście w życie nowych rozwiązań przewidywane jest na 1 lipca 2022 roku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 1 kwietnia 2022 o 09:30
   gloos

   Czy będzie możliwa zmiana sposobu opodatkowania z liniowego na skalę w rozliczeniu rocznym?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie