Blog ifirma.pl

Polski Ład – ustawa już podpisana przez Prezydenta

|
|
2 minut czytania
Polski Ład stał się faktem, ustawa podpisana przez Prezydenta. Sprawdź, co to dla Ciebie oznacza.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

O Polskim Ładzie piszemy już od jakiegoś czasu. Jednak do tej pory był jeszcze niewielki margines niepewności co do terminu wprowadzenia zmian przepisów w życie, ale nie ma już odwrotu – Prezydent podpisał ustawę. Od 1 stycznia 2022 roku będzie obowiązywała zmiana wielu przepisów podatkowych. Sprawdźmy, co to oznacza dla przedsiębiorcy.

Polski Ład podpisany przez Prezydenta

Ustawa o Polskim Ładzie została podpisana przez Prezydenta 16 listopada 2021 roku. Obejmuje ona przede wszystkim rewolucyjne zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych, o czym już wielokrotnie pisaliśmy. W ustawie zmienianych jest ogólnie 18 ustaw podatkowych, co wymaga czasu na zapoznanie się z zakresem wprowadzanych nowych regulacji.

Polski Ład – kluczowe zmiany podatkowe

Poniżej w telegraficznym skrócie piszemy o najważniejszych zmianach wprowadzanych przez Polski Ład:

 1. Znaczący wzrost kwoty wolnej od podatku do kwoty 30.000 zł, dla osób rozliczających się według skali podatkowej. Kwota ulgi nie będzie uzależniona od kwoty osiągniętych dochodów rocznych.
 2. Zmiana zasad naliczania składki na ubezpieczenia zdrowotne przez przedsiębiorców.
 3. Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej bez względu na formę rozliczania dochodów w działalności gospodarczej.
 4. Podniesienie pierwszego progu podatkowego z kwoty 85.528 zł do 120.000 zł, w którym możliwa jest zapłata 17% podatku dochodowego.
 5. Wprowadzenie ulgi dla klasy średniej dla osób o przychodach rocznych od 68.412 zł do 133.692 zł.
 6. Zmiana limitów płatności gotówkowych zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów.
 7. Likwidacja szarej strefy w zatrudnieniu pracowników.

To tylko niektóre z wprowadzonych zmian, które w swoim przekazie są najbardziej medialne. Pisaliśmy i będziemy jeszcze niejednokrotnie pisać na temat rozwiązań przyjętych przez Polski Ład, dlatego zachęcamy do śledzenia naszych publikacji. Pozostaje mieć nadzieję na pojawienie się przepisów wykonawczych, czy objaśnień podatkowych, co pomoże dać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Większość wprowadzonych zmian wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku, poza pewnymi wyjątkami, które zostały szczegółowo opisane w ustawie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie