Blog ifirma.pl

Zmiany w uldze B+R a Polski Ład

|
|
3 minut czytania
Masz pomysł na innowacje w swojej firmie? Sprawdź, jakie zmiany w uldze B+R wprowadza Polski Ład.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy ponoszą nakłady na działalność badawczo-rozwojową dostali możliwości odliczenia pewnych kategorii kosztów kwalifikowalnych związanych z taką działalnością. Rozliczenie takiej ulgi nie należy do prostych, ale pozwala na zapłacenie mniejszej kwoty podatku dzięki możliwości podwyższenia kosztów do odliczenia. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, jakie zmiany w uldze B+R wprowadził Polski Ład.

Zmiany w uldze B+R w Polskim Ładzie

Jednym z kluczowych elementów wzrostu gospodarczego jest takie kreowanie regulacji podatkowych, które będą wspierały proces inwestycji i zwiększania produktywności firm. Z takiego założenia wyszedł ustawodawca, rozszerzając m.in. katalog kosztów kwalifikowalnych i ich wysokość w uldze badawczo rozwojowej. Pamiętajmy, że z ulgi mogą skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym.

Kategoria odliczeń
2021 rok
2022 rok
Wysokość odliczenia kosztów kwalifikowalnych przez centra badawczo-rozwojowe (CBR)
Do 150%
Do 200%
Kwota przysługującego odliczenia kosztów kwalifikowanych związanych z wynagrodzeniami pracowników zatrudnionych do działalności badawczo-rozwojowej
Do 100%
Do 200%
Wsparcie innowacyjnych pracowników
Brak
Warunki wsparcia zostały opisane poniżej

Warunki do skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników

Jeżeli przedsiębiorca nie odliczy od swojego dochodu w zeznaniu rocznym kwot ulgi na działalność B+R, ponieważ poniósł stratę lub kwota dochodu była niewystarczająca, to ma możliwość odliczenia kwoty tej ulgi od zaliczek na podatek odprowadzanych od wynagrodzeń pracowników. Warunki uprawniające do skorzystania z ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników:

 • dotyczy przychodów pracowników, których czas pracy, w którym realizowane były zadania związane z działalnością badawczo-rozwojową wynosi co najmniej 50% ogólnego czasu pracy,
 • jest prowadzona dodatkowa ewidencja czasu pracy dla potrzeb działalności B+R,
 • pracownicy mogą być zatrudnieni na umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło lub z tytułu praw autorskich.

Wysokość odliczenia wynosi w ramach tej ulgi obliczana jest jako:

 • iloczyn najniższej stawki podatkowej, czyli 17% oraz kwoty nieodliczonej ulgi B+R dla przedsiębiorców opodatkowanych według skali podatkowej, którzy składają PIT-36, nie można stosować stawki 32%,
 • iloczyn stawki podatkowej 19% oraz kwoty nieodliczonej ulgi B+R dla przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym, którzy rozliczają zeznanie roczne na PIT-36L.

Przykład 1.

Przedsiębiorca opodatkowany podatkiem liniowym, który korzysta z ulgi B+R, poniósł stratę za 2022 rok i nie odliczył 10.000 zł ulgi. W zeznaniu podatkowym PIT-36L za ten rok może wykazać ulgę do odliczenia od zaliczek od wynagrodzeń innowacyjnych pracowników w kwocie 1.900 zł.

Ulgę na innowacyjnych pracowników przedsiębiorca może zacząć odliczać począwszy od następnego miesiąca po miesiącu, w którym złoży zeznanie podatkowe, odliczenie stosuje do końca roku podatkowego.

Przykład 2.

Przedsiębiorca, który złoży zeznanie roczne za 2022 rok w lutym 2023 roku, może pomniejszyć zaliczki na podatek za innowacyjnych pracowników począwszy od miesiąca marca do grudnia 2023 roku.

Wprowadzone zmiany w Polskim Ładzie w zakresie ulgi B+R powinny zachęcić przedsiębiorców do jej stosowania.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie