Przedsiębiorcy, którzy ponoszą nakłady na działalność badawczo-rozwojową dostali możliwości odliczenia pewnych kategorii kosztów kwalifikowalnych związanych z taką działalnością. Rozliczenie takiej ulgi nie należy do prostych, ale pozwala na zapłacenie mniejszej kwoty podatku dzięki możliwości podwyższenia kosztów do odliczenia. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, jakie zmiany w uldze B+R wprowadził Polski Ład.
Zmiany w uldze B+R w Polskim Ładzie
Jednym z kluczowych elementów wzrostu gospodarczego jest takie kreowanie regulacji podatkowych, które będą wspierały proces inwestycji i zwiększania produktywności firm. Z takiego założenia wyszedł ustawodawca, rozszerzając m.in. katalog kosztów kwalifikowalnych i ich wysokość w uldze badawczo rozwojowej. Pamiętajmy, że z ulgi mogą skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym.
Kategoria odliczeń | ||
Wysokość odliczenia kosztów kwalifikowalnych przez centra badawczo-rozwojowe (CBR) | ||
Kwota przysługującego odliczenia kosztów kwalifikowanych związanych z wynagrodzeniami pracowników zatrudnionych do działalności badawczo-rozwojowej | ||
Wsparcie innowacyjnych pracowników |
Warunki do skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników
Jeżeli przedsiębiorca nie odliczy od swojego dochodu w zeznaniu rocznym kwot ulgi na działalność B+R, ponieważ poniósł stratę lub kwota dochodu była niewystarczająca, to ma możliwość odliczenia kwoty tej ulgi od zaliczek na podatek odprowadzanych od wynagrodzeń pracowników. Warunki uprawniające do skorzystania z ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników:
- dotyczy przychodów pracowników, których czas pracy, w którym realizowane były zadania związane z działalnością badawczo-rozwojową wynosi co najmniej 50% ogólnego czasu pracy,
- jest prowadzona dodatkowa ewidencja czasu pracy dla potrzeb działalności B+R,
- pracownicy mogą być zatrudnieni na umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło lub z tytułu praw autorskich.
Wysokość odliczenia wynosi w ramach tej ulgi obliczana jest jako:
- iloczyn najniższej stawki podatkowej, czyli 17% oraz kwoty nieodliczonej ulgi B+R dla przedsiębiorców opodatkowanych według skali podatkowej, którzy składają PIT-36, nie można stosować stawki 32%,
- iloczyn stawki podatkowej 19% oraz kwoty nieodliczonej ulgi B+R dla przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym, którzy rozliczają zeznanie roczne na PIT-36L.
Przykład 1.
Przedsiębiorca opodatkowany podatkiem liniowym, który korzysta z ulgi B+R, poniósł stratę za 2022 rok i nie odliczył 10.000 zł ulgi. W zeznaniu podatkowym PIT-36L za ten rok może wykazać ulgę do odliczenia od zaliczek od wynagrodzeń innowacyjnych pracowników w kwocie 1.900 zł.
Ulgę na innowacyjnych pracowników przedsiębiorca może zacząć odliczać począwszy od następnego miesiąca po miesiącu, w którym złoży zeznanie podatkowe, odliczenie stosuje do końca roku podatkowego.
Przykład 2.
Przedsiębiorca, który złoży zeznanie roczne za 2022 rok w lutym 2023 roku, może pomniejszyć zaliczki na podatek za innowacyjnych pracowników począwszy od miesiąca marca do grudnia 2023 roku.
Wprowadzone zmiany w Polskim Ładzie w zakresie ulgi B+R powinny zachęcić przedsiębiorców do jej stosowania.